Suplementacja ma za zadanie wspomagać plan treningowy. Na forach internetowych ciągle przewijają się pytania, zazwyczaj od początkujących adeptów siłowni, tj. Jaki gainer na masę? Jaki gainer polecacie? Jaki dobry i tani gainer? Jaki gainer wybrać? Nasz materiał pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości na temat tej odżywki. Sprawdź, czy gainer jest niezbędny w okresie masowym.
Gainer
Gainer to wysoko przetworzony suplement węglowodanowo – białkowy.
- 70-80% odżywki stanowią węglowodany.
- 20-30% składu to białka i tłuszcze.
Zazwyczaj jest to mieszanka mono, oligo i polisacharydów, czyli węglowodanów o zróżnicowanym indeksie glikemicznym. Białko występuje w formie serwatki, rzadziej m.in. kazeina i albumina.
Gainer i efekty
Odżywkę typu gainer stosuje się, by dostarczyć dużą dawkę kalorii w krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że jest to tylko suplement diety, więc efekty jego stosowania zależne są od planu dietetycznego. Gainer na masę? Na pewno pomoże zdobyć dodatkowe kilogramy mięśni, jeśli bilans kaloryczny będzie dodatni, a makroskładniki odpowiednio dobrane.
Gainer i skutki uboczne
Nadmiar tkanki tłuszczowej – to główny skutek uboczny, jakim grozi suplementacja gainera, a raczej jego nieumiejętne stosowanie. Właśnie dlatego należy dostosować dawki odżywki do swojej diety. Zdarza się też, że zbyt częste dawkowanie suplementu w ciągu dnia (np. jako zastępstwo każdego posiłku) może spowodować uczucie dyskomfortu ze strony układu trawiennego. Na co zwrócić uwagę przy kupnie gainera? Skład odżywki gra tu główną rolę. Renomowany produkt jest przeważnie pewniejszy, więc warto wiedzieć jaka firma wyprodukowała odżywkę, jaką jesteśmy zainteresowani.
Kiedy gainer?
Kiedy warto sięgnąć po gainera? Na pewno przed i po treningu. Węglowodany o różnym IG (indeksie glikemicznym):
- powinny dodać nam energii na treningu;
- dostarczyć niezbędnych wartości odżywczych po zakończonych zajęciach na siłowni.
Jeśli chodzi o porę dnia, w jakiej najlepiej zażyć gainera, to jest zależna oczywiście od planu żywieniowego. Odżywka będzie też najlepszym rozwiązaniem dla ektomorfików, czyli osób o szybkiej przemianie materii. To również dobry sposób – na dodatek kaloryczny – dla osób zabieganych.
Jak stosować gainera?
Dawkowanie gainera należy dostosować tylko i wyłącznie w ramach braków w diecie.
- Jeśli brakuje nam 40 g węglowodanów – odmierzamy porcję gainera, w której znajduje się dokładnie taka porcja węgli.
- Można go rozrobić z mlekiem, jak i wodą. Jeśli rozpuścimy go w mleku, należy dodać wartości odżywcze mleka w bilans kaloryczny.
Gainer na noc?
Odżywka gainer stosowana na noc? Istnieje przekonanie, że węglowodany spożywane na noc odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Choć nie jest to do końca prawdą, to często odradza się stosowanie gainera na noc. Jeśli jednak decydujemy się na spożycie odżywki przed snem, to najlepiej:
- przyjąć jej niewielką dawkę;
- zastosować najlepszy gainer, bez cukru w składzie.
Gainer i opinie
W internecie panują zarówno opinie demonizujące gainery, jak i takie, które zdecydowanie polecają stosowanie odżywki. Czy faktycznie to odpowiedni sposób na uzupełnianie kalorii w diecie i budowanie masy mięśniowej? Ilu ludzi, tyle opinii na ten temat, a prawda leży gdzieś pośrodku. Trzeba pamiętać, że gainer – jak każdy suplement – wymaga odpowiedniego stosowania.
Domowy gainer
Czy można przyrządzić domowego gainera? Oczywiście – może to doskonała alternatywa dla suplementów w proszkach.
- Jak źródło węglowodanów może posłużyć: banan, płatki owsiane, mleko, dżem.
- Jako białko – kostka twarogu, serek wiejski.
Wystarczy zblendować wszystkie składniki i cieszyć się dobrym gainerem na masę.
Gainer na masę
Gainer błędnie kojarzony jest z magicznym sposobem na masę. Powinien służyć tylko i wyłącznie jako suplement diety. Można oczywiście przyrządzić gainera w domu, choć odżywek na masę tego typu na pewno nie brakuje w ofercie sklepów. I nie trzeba bać się gainerów – wymaga się jednak ich odpowiednio przemyślanej suplementacji.
Podobne artykuły:
- Gainer na siłę?
- Gainer – opinie, efekty, dawkowanie
- Czym są gainery? Kto powinien je stosować?
- Białko czy Gainer – co lepsze na masę?
- Gainer na redukcji — czy można stosować gainer przy odchudzaniu?