WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Zastrzyk blokada – skutki uboczne, co to jest blokada stawu i kiedy się ją stosuje?

zastrzyk blokada

Bardzo często silny ból utrudnia codzienne funkcjonowanie. Gdy leki przeciwbólowe i domowe sposoby nie przynoszą ulgi, jednym z rozwiązań może być blokada stawu. Nie jest to oczywiście sposób na pokonanie przyczyny, a jedynie objawów. Natomiast może przynieść oczekiwaną ulgę. Co to jest blokada stawu i w jakim celi się ją stosuje?

Co to jest blokada dostawowa?

Blokada przeciwbólowa to szybki i niechirurgiczny zabieg mający na celu złagodzenie bólu. Jest ona jedną z metod leczenia zachowawczego. Wskazaniem do zastosowania blokady jest silny ból, który nie ustępuje po zastosowaniu innych, mniej inwazyjnych metod. Warto zauważyć, że blokada niweluje jedynie objawy, a nie przyczynę dyskomfortu.

Innym z powodów, dla którego stosuje się blokadę to rozpoznanie przyczyny występowania bólu. Blokadę stosujemy najczęściej w obrębie stawu:

  • kolanowego,
  • biodrowego,
  • kręgosłupa,
  • nadgarstka.

Blokada polega na podaniu zastrzyku w miejsce występowania bólu. Jest to działanie doraźne. Jeżeli naszym celem jest pokonanie przyczyny bólu, powinniśmy wykonywać działania rehabilitacyjne lub w skrajnych przypadkach zabieg chirurgiczny.

doping

Rodzaje blokad dostawowych

Wyróżniamy kilka rodzajów blokady przeciwbólowej, w zależności od miejsca objętego stanem zapalnym. Najczęściej spotykamy trzy rodzaje blokad.

Miejsca podania blokady

  • Blokada stawu – jest to blokada stawu kolanowego, barku czy też nadgarstka. Podanie sterydu jest zalecane w przypadku zapalenia stawów lub różnego rodzaju zwyrodnień.
  • Blokada kręgosłupa – jest podawana w przypadku wystąpienia m.in. rwy kulszowej, która charakteryzuje się ogromnymi dolegliwościami bólowymi.
  • Blokada stawu krzyżowo-biodrowego – blokadę podaje się w przypadku złej pozycji kości biodrowej lub złego ułożenia kości krzyżowej.

Sprawdź także: Najlepsze suplementy na stawy – ranking

Jak działają zastrzyki ze steroidów?

Głównym zadaniem zastrzyków steroidowych jest uśmierzenie dokuczającego bólu. Zastrzyk sterydowy jest mieszanką sterydu oraz środka znieczulającego. Stosuje się je przede wszystkim w obrębie narządu ruchu, który dotknięty jest długotrwałym stanem zapalnym. Może to być m.in.:

  • blokada kolana,
  • blokada stawu biodrowego,
  • blokada stawu biodrowego,
  • blokada nadgarstka.
Animal Flex

Blokada z zastrzyku sterydowego może stanowić rodzaj diagnostyki przed wykonaniem ewentualnego zabiegu operacyjnego. W momencie podania zastrzyku możemy zaobserwować wyeliminowanie bólu, natomiast leczenie ograniczenia w ruchomości może odbyć się tylko za pomocą operacji chirurgicznej.

Jest to sprawdzony sposób na odrzucenie innej metody leczenia, która na dłuższą metę i tak byłaby nieskuteczna. W opisany sposób może być leczona m.in. choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.

Kup Universal Animal Flex w sklepie Budujmase.pl

Kiedy blokada zaczyna działać i jak długo hamuje ból?

Blokady przeciwzapalnej nie odczujemy od razu. Muszą minąć przynajmniej 2 lub 3 dni, aby zastrzyk steroidowy zaczął działać. Blokada stawu działa do kilku godzin, po tym czasie możemy ponownie odczuwać ból i jest to zjawisko całkowicie normalne. W przypadku Diprophosu efekt przeciwbólowy może utrzymać się zwykle do 4 tygodni.

Warto zauważyć, że stopień zniwelowania bólu może być różny. U jednych ból ustąpi niemal całkowicie podczas, gdy u innych wystąpi niewielkie uśmierzenie bólu.

Ile kosztuje zastrzyk blokada?

Przypadki, które wymagają podania blokady stawu nie są refundowane przez NFZ. Oznacza to, że za sam zastrzyk z blokady płaci pacjent. Cena może wahać się od 1800 do 3000 zł. Sam zabieg trwa od kilkunastu do 45 minut przy pomocy miejscowego znieczulenia. Wydłużony czas trwania związany jest z bardziej skomplikowanymi zabiegami, czyli np. blokada kręgosłupa.

Czy jest to duży wydatek? Wszystko zależy od przypadku. Niejednokrotnie ból może być tak silny, że pacjenci decydują się za zabieg bez względu na koszty. Podanie blokady może być też pierwszym etapem leczenia.

Może Cię zainteresować: Rozciąganie kręgosłupa – jakie ćwiczenia rozciągające na kręgosłup wykonywać?

Jakie są skutki uboczne blokady?

Skutki uboczne przyjmowania blokady są raczej niegroźne. Z pewnością możemy zauważyć siniaki, opuchlizny czy odbarwienia skóry w miejscu zastrzyku. Jest to normalna odpowiedź organizmu na ingerencję w formie zastrzyku. Mniej przyjemnym skutkiem ubocznym może być też tzw. reakcja flare. Polega na podaniu zastrzyku i wytrąceniu się kryształków powodujących ból. Efekt może trwać do 48 godzin.

Zastrzyk blokada - skutki uboczne, co to jest blokada stawu i kiedy się ją stosuje?

Każdy z rodzajów zastrzyków może powodować nieco inne skutki uboczne. Przykładowo podczas podania kortyzolu możemy zauważyć zaczerwienienie twarzy, wyższą temperaturę lub kołatanie serca. Najpoważniejsze skutki uboczne zastrzyku z blokady dotyczą alergii na dany składnik. Są to jednak wyjątki wynikające z niedopatrzenia specjalisty, który podejmuje decyzje o podaniu blokady. Mimo wszystko, skutki uboczne blokady są stosunkowo niewielkie. Zazwyczaj kończy się na niewielkiej opuchliźnie i siniaku w miejscu wykonania zastrzyku.

Kup Essensey Kolagen Forte w sklepie Budujmase.pl

Dowiedz się także: Kolagen na stawy – co zawiera, jak działa, jak wybrać najlepszy?

Zastrzyk blokada skutki uboczne – czy blokady są szkodliwe dla organizmu?

Blokady stawów nie kończą się zbyt poważnym skutkami ubocznymi pod warunkiem, że specjalista posiada wszystkie niezbędne informacje na temat pacjenta. Najpoważniejszym powikłaniem po podaniu blokady może być reakcja alergiczna lub infekcja grzybicza lub wirusowa. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, powinieneś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że blokada ortopedyczna niweluje jedynie skutek, a nie przyczynę urazu. Podejmowanie wysoko intensywnych wysiłków po blokadzie może w pogłębiać problem, pomimo nie pojawiania się bólu.

rankingi odżywek

Ile razy można brać blokadę?

Częstość wykonywania blokad zależy od indywidualnej reakcji organizmu na zastrzyk. Działanie blokady może trwać nawet kilka tygodni. W takich przypadkach wystarczy jednorazowe podanie sterydu w miejsce urazu.

Częstą praktyką jest podawanie do trzech zastrzyków. Jest to standardowa ilość, która z reguły gwarantuje zadowalające efekty. Warto zauważyć, że w momencie niezadziałania pierwszej dawki, nie należy podawać kolejnej.

Czy można pić alkohol po przyjęciu zastrzyku?

Alkohol jest trucizną dla organizmu, szczególnie stosowany w dużych ilościach. Zazwyczaj niewielkie ilości alkoholu nie oddziałują negatywnie na podanie zastrzyku steroidowego.

Zdecydowanie nie jest wskazany stan upojenia alkoholowego. Może to doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawu. Szczególnie, gdy mówimy o stanie zapalnym kaletki kolana. Eksploatowanie stawu może doprowadzić do pogorszenia dolegliwości bólowych i cofnięcia z efektami leczenia. 

Czytaj także: Wpływ alkoholu na formę fizyczną

Czego nie robić po blokadzie?

Zastosowanie blokady to początkowy etap leczenia dysfunkcji stawu. Nie leczy ona przyczyn, a jedynie skutki. W związku z tym ustąpienia bólu nie możemy utożsamiać z rozwiązaniem problemu.

Przed zastosowaniem blokady powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj zastrzyku steroidowego. Konsultacja z lekarzem ma za zadanie ograniczyć ryzyko powikłań związanych z reakcją alergiczną lub bakteryjną.

Po zastosowanej blokadzie nie powinniśmy obciążać kontuzjowanej części ciała np. poprzez intensywny wysiłek fizyczny. Taka praktyka może spowodować pogłębienie problemu i dłuższą rehabilitację.


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *