Aktywność fizyczna jest jednym z lepszych sposobów na rozładowanie napięcia psychicznego. Zapewne każdy z nas przynajmniej raz korzystał z wysiłku fizycznego, aby zapomnieć o stresującym dniu w pracy lub natłoku codziennych obowiązków. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę nastroju jest trening siłowy. Jak wpływa on na samopoczucie psychiczne?
Jak treningi wpływają na zdrowie psychiczne?
Trening siłowy skutecznie wpływa na zdrowie psychiczne. Nie bez powodu wielu terapeutów zaleca aktywność fizyczną, jako wsparcie w leczeniu niektórych dolegliwości psychicznych. Jest to jeden ze skuteczniejszych i prostszych sposobów, które niosą ze sobą praktycznie same korzyści. Zmiany w sylwetce i samopoczuciu przekładają się na aspekty zdrowia psychicznego. Widząc inne odbicie w lustrze zwiększa się nasza pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Regularny trening siłowy pozwala też skutecznie odciągnąć nas od wpływu niekorzystnych czynników. Nałogi, złe odżywianie, zbyt duża ilość wolnego czasu to pułapki, które sprawiają, że stajemy się mniej szczęśliwi. Skutki wysiłku fizycznego przenoszą się też na inne sfery życia. Lepsze odżywianie, pilnowanie snu czy większa samodyscyplina to zauważalne zmiany u osób podejmujących regularny trening.
Korzyści treningu siłowego dla zdrowia psychicznego:
- zmniejszenie poziomu stresu w ciągu dnia,
- większa pewność siebie,
- poprawa nastroju,
- zwiększenie samooceny.
Czytaj: Co daje siłownia? 10 korzyści jakie daje nam trening siłowy
Czy trening uwalnia endorfiny i jest dobry na depresję?
Według badań już 30 minut wystarczy, aby odczuć pozytywny wpływ treningu siłowego na wzrost poziomu endorfin. Są one określane jako hormony szczęścia. To dlatego po zakończonym treningu możemy zauważyć poprawę samopoczucia, a niekiedy i przypływ energii. Ich działanie:
- hamuje stres,
- wywołuje poczucie przyjemności,
- zmniejsza kortyzol,
- korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu,
- wprowadza w stan euforii.
Można zatem jasno powiedzieć, że regularna aktywność fizyczna powoduje uwalnianie endorfin i poprawę samopoczucia. Pozytywny wpływ treningu siłowego pozwoli łatwiej kontrolować stres i w pewnym stopniu uchroni przed depresją.
Zestaw Back to Gym
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- monohydrat kreatyny 6PAK Creatine Monohydrate 500g
- 2x 6PAK Craze Shot 80ml
- Shaker Gratis
Jak włączyć trening do codziennej rutyny – porady
Nie jest łatwo utrzymać regularną aktywność fizyczną. Istnieje wiele skutecznych wymówek, aby ćwiczenia fizyczne przełożyć na kolejny dzień. Częstym zjawiskiem jest spadek motywacji z powodu ciągłej rutyny lub braku efektów. Na szczęście możemy podjąć działania, aby regularnie podejmować wysiłek fizyczny.
Sposób 1 – Planowanie jest kluczowe
Zaplanuj sztywne dni treningowe, w które trenujesz na siłowni. W ten sposób łatwiej będzie Ci znaleźć wymówkę na trening. Gdy zaplanujesz odpowiedni dzień i rodzaj treningu, będziesz wiedział co masz wykonać w danym dniu i ile zajmą konkretne ćwiczenia.
Poznaj: Gotowy plan treningowy na siłownię dla początkujących
Sposób 2 – Znalezienie aktywności
Jedną z kluczowych kwestii utrzymania regularnych treningów jest znalezienie dyscypliny, która sprawia Ci przyjemność. Jeżeli zmuszasz się do treningów, to prędzej czy później stracisz zaangażowanie i chęć do aktywności fizycznej.
Ulubiony rodzaj aktywności fizycznej zapewnia większą satysfakcję i chęć do treningu. Pamiętaj, że trening siłowy nie jest jedynym wysiłkiem fizycznym, który kształtuje sylwetkę. Świetnie sprawdzi się też crossfit, tabata, czy sporty walki.
Sposób 3 – Monitoruj postępy
Wiele osób podejmuje treningi, aby osiągnąć konkretny cel. Sprawdzanie postępów za pomocą testów czy też pomiarów obwodów sprawia, że zwiększamy znacząco poziom motywacji. Jeśli zauważysz, że ostatnie tygodnie treningów nie poszły w las, a faktycznie poprawiłeś wygląd sylwetki lub dany parametr wytrenowania to wpłyniesz także na poprawę pewności siebie.
Sposób 4 – Znajdź partnera treningowego
Możliwość rywalizacji i wzajemnej motywacji to spora zaleta partnera treningowego. Dzięki odpowiedniej osobie możesz ciekawie i co równie ważne efektywnie spędzić czas na treningu.
Osoba stojąca obok jest w stanie nie tylko wpłynąć na poziom motywacji, ale też skontrolować technikę w ciężkich ćwiczeniach wielostawowych.
Sposób 5 – Wyznaczaj nowe cele
Wyznaczenie nowych celów treningowych to doskonały sposób na podtrzymanie poziomu motywacji. W momencie osiągnięcia zamierzonego celu, treningi stają się słabsze i wykonywane z mniejszym zapałem.
Nowy cel to dodatkowa dawka motywacji. Co istotne, cel może być związany z każdym aspektem treningu – szybsze wykonanie ćwiczenia, większy ciężar w serii lub nauka nowej techniki.
Jak motywować się do regularnych ćwiczeń, gdy nie mam na to ochoty?
Spadek motywacji i niechęć do treningu to zjawisko, które prędzej czy później dotyka każdego z nas. W tym momencie pojawia się rozmyślanie nad wymówką, która uspokoi nasze sumienie. Zła pogoda, gorsze samopoczucie, niewystarczająca ilość czasu to najczęstsze powody odpuszczenia ćwiczeń.
Dużo prościej jest postawić siebie przed faktem dokonanym. Postaraj się spakować torbę na trening wieczór przed treningiem. Taki sposób sprawi, że nie tylko zaoszczędzisz czas kolejnego dnia, ale sprawi, że dużo trudniej będzie Ci odpuścić.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest umówienie się na trening z kimś, komu ciężko będzie Ci odmówić. Może to być partner treningowy lub trener personalny. Nie ma to znaczenia do momentu, gdy ta osoba sprawia, że pojawiasz się na treningu o wyznaczonej porze.
Czytaj także: 10 powodów dla których warto chodzić na siłownię
Jak sport wpływa na psychikę? – podsumowanie
W zasadzie każdy rodzaj treningu zbawiennie wpływa na naszą psychikę. Aktywność fizyczna po stresującym dniu pełnym obowiązków to chwila, gdy możesz spędzić godzinę sam ze sobą i rozładować stres.
💡Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, dlatego wybierz taką formę treningu, jaka sprawia Ci satysfakcję. Jest to kluczowe dla zdrowia psychicznego, aby nie narzucać sobie dodatkowej presji w postaci “treningu za karę”.
Kluczowe przemiany dla naszej psychiki zachodzą pod koniec treningu. To właśnie wtedy opada stres i uwalniane są endorfiny, które poprawiają nastrój i samopoczucie psychiczne.
Aby odczuć długotrwały efekt, konieczne jest regularna aktywność fizyczna. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom motywacji.
Podobne artykuły:
- 10 zalet podejmowania aktywności fizycznej
- Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?
- 13 wskazówek jak poprawić kondycję
- Zmęczenie po treningu – 5 sposobów jak sobie z nim radzić
- Brak czasu na aktywność fizyczną – jak być aktywnym gdy brakuje czasu