Czy zdarzyło Ci się, że śniąc, wiedziałeś o tym, że śnisz? Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyłeś świadomego snu. Wyobraź sobie teraz, że każdej nocy możesz odpływać do świata wymarzonych zdarzeń, których fabułę sam kontrolujesz. Świadomy sen fascynuje i zachęca do odkrywania potencjału ludzkiego umysłu. Sprawdź, jak wywołać świadomy sen i odkryj niezwykłe możliwości, jakie przed Tobą odkrywa.
Czym jest świadomy sen?
Świadomy sen, czy inaczej sen jasny, (z ang. Lucid Dream, LD) to najprościej mówiąc sen, w którym masz świadomość, że śnisz. Twórca tego pojęcia, Frederik van Eeden, uważał, że prawdopodobnie każdy z nas jest w stanie uzyskać świadomy sen, choć wymaga to czasu i praktyki. Van Eeden twierdził również, że śniący ma w tym stanie pełną pamięć swojego życia i dysponuje wolną wolą. Taki stan świadomości może być bardzo przyjemnym doznaniem, ponieważ podczas tzw. krótkiego cyklu spania możesz robić i doświadczać rzeczy, których nie jesteś w stanie doznać na jawie.
Rodzaje świadomego snu
Świadomy sen można podzielić na 2 typy:
- DILD (Dream Inducted Lucid Dream) – indukowany świadomy sen, w którym już po jego rozpoczęciu orientujemy się, że znajdujemy się we śnie.
- WILD (Wake Inducted Lucid Dream) – sen indukowany jawą, w który można wejść bez utraty świadomości lub doświadczając jej jedynie przez chwilę.
Jak wejść w świadomy sen? Techniki snu świadomego
Jeśli marzysz o odkryciu tajemnic świadomego snu i chciałbyś doświadczyć tego fascynującego stanu świadomości, możesz wypróbować kilka sprawdzonych technik. Techniki snu świadomego są narzędziami, które pomagają zwiększyć świadomość w trakcie snu, umożliwiając kontrolowanie i kierowanie nim.
Techniki wspomagające świadomy sen
Jest co najmniej kilka metod, które mogą Ci pomóc rozpocząć podróż w świat świadomego snu. Najczęstsze to: prowadzenie dziennika snów, testowanie rzeczywistości, techniki wchodzenia w stan paraliżu sennego czy wykorzystywanie autosugestii do indukowania świadomego snu.
Technika MILD
Technika MILD (pamięciowe wywoływanie świadomych snów) zakłada wizualizację snu przed pójściem spać (kładzenie się spać z intencją przeżycia świadomego snu). Twoim zadaniem jest zakodowanie w umyśle, że chcesz śnić świadomie. Chcąc mieć świadomy sen, przeprowadź następująca procedurę:
- połóż się spać na około 5 godzin,
- obudź się (przerywanie cyklu snu) i nie zasypiaj przez najbliższe 30 do 120min,
- wróć do łóżka i przeprowadź wizualizację, w wyniku której zaśniesz.
W opanowaniu techniki świadomego śnienia pomaga również zapamiętywanie snów i kładzenie się spać z intencją świadomego snu.
Kontrowersje związane ze świadomym snem
Świat filmu już wielokrotnie wykorzystał pojęcie świadomego śnienia (np. „Kontroler snów” i „Incepcja”). Zwykle jednak zamierzeniem ich twórców jest wywołanie w widzach strachu. Najczęściej strach ten związany jest z przekonaniem, że ingerowanie w sny może spowodować, że utkniemy w nich na zawsze. To nieprawda.
Istnieje jednak kilka kontrowersji związanych z zagadnieniem świadomych snów:
- świadome sny oznaczają, że mózg i ciało nie odpoczywają, a sen jest ważnym czynnikiem zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia,
- świadomy sen może negatywnie wpłynąć na emocje i pamięć – może zacierać granicę między rzeczywistością a wyobrażeniami,
- u niektórych osób chcących osiągnąć świadomy sen mogą pojawiać się koszmary oraz dezorientacja,
- doświadczanie świadomych snów może budzić wątpliwości natury etycznej (czy technikę tę można wykorzystywać do manipulacji),
- istnieją obawy o próby manipulacji technikami osiągania świadomego snu w nieetycznym celu.
Świadome śnienie – fakty i mity
Świadome śnienie to fascynujące zjawisko, które budzi wiele emocji. Powoduje to powstawanie wielu mitów i opinii, które niekoniecznie są poparte naukowymi faktami.
Fakty: świadomy sen jest efektem pobudzenia płata czołowego mózgu, obszaru odpowiedzialnego za logiczne myślenie, nieaktywnego w czasie snu. Pobudzenie go pozwala uzyskać kontrolowane marzenia senne, zwane świadomym snem. Naukowcy są zdania, że ta technika pomaga wyzwolić kreatywność.
Mity: negatywne komentarze na temat świadomego śnienia zwykle wiążą się z przekonaniem, że ta praktyka jest szkodliwa dla zdrowia i ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Podobne artykuły:
- Tonus mięśni
- Trening klatki piersiowej z wykorzystaniem metody rest-pause
- Fotouczulające zioła – po jakich ziołach lepiej się nie opalać?
- Banan – czy warto jeść?
- Trening techniczny – technika ćwiczeń na siłowni