Duża intensywność wysiłku, wykonywana w większej częstotliwości sprawia, że potrzebujemy bardziej zaawansowanych metod odnowy biologicznej. Jedną z nich jest krioterapia, która wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury. Czy jest to skuteczna metoda i jakie przynosi korzyści?
Co to jest krioterapia i na co pomaga?
Do wykonania krioterapii potrzebujemy specjalnego aparatu gazowego, który produkuje ciekły azot o bardzo niskiej temperaturze. Produkowany gaz osiąga temperaturę około -150 stopni Celsjusza. Leczenie zimnem, czyli oddziaływanie na tkankę tak niską temperaturą sprawia, że zachodzą w niej regeneracja, polegająca na odbudowie zniszczonych struktur.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny Trec Multipack 60kaps.
- Shaker Gratis
Krioterapię możemy wykonać na wielu partiach ciała. Wyszczególniamy ich kilka rodzajów. Jedną z najbardziej popularnych jest krioterapia ogólna, czyli zabieg przeprowadza się w komorze kriogenicznej, która oddziałuje niską temperaturą na cały organizm. Skuteczność krioterapii jest udowodniona naukowo. Pomaga ona zmniejszyć bóle stawów i zregenerować uszkodzone tkanki. Zyskuje ona co raz większą popularność jako metoda rehabilitacji oraz skutecznej odnowy biologicznej.
Jakie są rodzaje krioterapii?
- ogólna, czyli zabieg przeprowadzany na większą część ciała w komorze kriogenicznej.
- miejscowy nawiew za pomocą powietrza, dwutlenku węgla lub azotu. Każdy rodzaj cechuje się osiągnięciem innej temperatury. Najniższa występuje w przypadku azotu -176 st. Celsjusza.
- przyłożenie źródła zimna do danej części ciała. Czas trwania zabiegu nie powinien przekraczać 20 minut.
Czego używa się do krioterapii?
Krioterapii możemy używać w różnych celach. Obecnie jest ona coraz częściej wykorzystywana jako sposób na regenerację. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród profesjonalnych sportowców. Natomiast krioterapia jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób. Krioterapia ogólnoustrojowa to leczenie zimnem skuteczne w przypadku, gdy zmagamy się z osteoporozą, stwardnieniem rozsianym lub spastycznością.
Ważne aby dobrać odpowiedni rodzaj terapii do danego problemu. W przypadku niewielkiego obrzęku lub zwichnięcia, wystarczająca będzie krioterapia miejscowa. Jeżeli chorujemy na reumatoidalne zapalenie stawów lub wcześniej wspomnianą osteoporozę to konieczne będzie wykonanie szeregu zabiegów krioterapii ogólnej.
Ile minut trwa krioterapia?
Czas trwania pojedynczego zabiegu krioterapii uzależniony jest od zastosowanej metody. Zabieg krioterapii miejscowej za pomocą cold packa, trwa od 15 do 20 minut. Jest to optymalny czas na zregenerowanie uszkodzonej tkanki. Korzystając z komory do krioterapii, wystarczające będą jedynie 3 minuty. Dłuższy czas mógłby prowadzić do uszkodzenia skóry, ze względu na ekstremalnie niską temperaturę.
Sprawdź także: Kiedy i jak korzystać z sauny?
Wskazania do krioterapii
Krioterapia działa na wiele rodzajów schorzeń i urazów. Co więcej, każdy jej rodzaj możemy zastosować w nieco innym przypadku. Natomiast zanim zdecydujemy się wykonanie zabiegu krioterapii, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Niektóre metody mogą być szkodliwe w przypadku występowania przeciwwskazań.
Krioterapia może okazać się pomocna w przypadku występowania następujących schorzeń:
- osteoporozy,
- stwardnienia rozsianego,
- spastyczności,
- konieczności szybkiej regeneracji organizmu,
- obecności zespołów bólowych kręgosłupa,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
- obrzęków,
- mikrourazów,
- urazów i zwichnięć,
- rekonwalescencji po kontuzji.
Kiedy nie stosować krioterapii – przeciwwskazania
Istnieją przeciwwskazania do krioterapii, które sprawiają, że może ona przynieść efekt odwrotny do zmierzonego. Jest to przede wszystkim:
- starszy wiek,
- uczulenie na zimno,
- obecny proces nowotworowy,
- stosowanie określonych leków neuroleptycznych,
- objawy Raynauda,
- zaburzenia rytmu serca,
- niewydolność krążenia,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby układu oddechowego,
- poważne zmiany bliznowate,
- ciężkie choroby serca i metaboliczne.
Powyższe schorzenia mogą eliminować nas nawet z mało inwazyjnej krioterapii miejscowej. Przed rozpoczęciem zabiegów z krioterapii powinniśmy skonsultować się z lekarzem, a sama terapia powinna być przeprowadzana przez doświadczony personel.
Poznaj także: Morsowanie – wpływ na odporność i regenerację
Czy krioterapia jest skuteczna?
Największym dowodem na skuteczność krioterapii jest jej popularność. Poszczególne formy krioterapii są wykorzystywane przez sportowców różnych dyscyplin. Zastosowanie krioterapii pozwala przeciwdziałać też w przypadku niektórych schorzeń, gdy leki lub inne metody wydają się być bezskuteczne.
Terapia zimnem jest skuteczna poprzez:
- szybszą regenerację tkanek miękkich,
- większe odżywienie tkanek,
- zmniejszenie napięcia mięśni,
- zmniejszenie stanu zapalnego.
Krioterapia ma szerokie zastosowanie. Za pomocą zimna możemy oddziaływać na różne partie ciała. Niektóre formy leczenia zimnem możemy przeprowadzić w domu, natomiast bardziej zaawansowane formy należy wykonać w specjalistycznych komorach w asyście wykwalifikowanych specjalistów.
Jakie są efekty krioterapii?
Krioterapia jest skuteczna, dzięki osiągnięciu niskiej temperatury. Ciekły azot jest w stanie wytworzyć zimno niespotykane w innych warunkach niż komora do krioterapii.Dzięki tak niskiej temperaturze jesteśmy w stanie skutecznie zregenerować uszkodzone tkanki poprzez zmniejszenie napięcia mięśni i pobudzenie krążenia.Możemy łączyć krioterapię z innymi formami regeneracji. Ten sposób leczenia i odnowy biologicznej gwarantuje dodatkowe benefity.
Czytaj także: Co to jest cool down i co daje?
Jak przygotować się do krioterapii?
Przygotowanie organizmu do krioterapii jest uzależnione od metody jakiej chcemy się poddać. W przypadku stosowania krioterapii miejscowej wystarczy jedynie odsłonięcie konkretnego miejsca zabiegu. Jest to istotne, aby pozostałe części ciała były zakryte i chronione przez zimnem. Inaczej narażamy się na nadmierne wychłodzenie.
Dużo większego przygotowania i doświadczenia wymaga krioterapia przy pomocy ciekłego azotu. Ten rodzaj zabiegu wymaga obserwacji ciała. Powinniśmy natychmiast przerwać zabieg, gdy na ciele pojawi się pot. Jego krople mogą zostać niepotrzebnie zmrożone. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie lekkich ćwiczeń po skończonym zabiegu. Jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku.
Krioterapia ogólnoustrojowa, czyli taka, w której wykorzystujemy komorę, wymaga włożenie przez pacjenta stroju kąpielowego, maseczki na twarz, rękawiczek, ochraniaczy na stawy oraz czapki lub czepka. Takie działanie ma uchronić nas przed wyziębieniem i odmrożeniami. Kluczowy jest również czas trwania zabiegu. W komorze do krioterapii nie powinniśmy przebywać dłużej niż 5 minut.
Przeczytaj także: Bieganie zimą – czy trening na mrozie jest zdrowy?
Podobne artykuły:
- Jak przyspieszyć regenerację mięśni po wysiłku?
- Kiedy i jak korzystać z sauny?
- Cold plunge – co daje zanurzanie w zimnej wodzie?
- Biała dieta – co można jeść przy białej diecie? Najlepsze produkty
- Hartowanie organizmu – od czego zacząć hartowanie?