WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Domowe sposoby na skręcenie kostki – jak postępować ze skręconą kostką?

Domowe sposoby na skręcenie kostki - jak postępować ze skręconą kostką?

Skręcona kostka to uraz, który posiłkując się badaniami statystycznymi, jest najczęściej występującym urazem u ludzi. Dotyczy się to zarówno osób aktywnych fizycznie, jak również tych, które stronią od sportu. Kiedy skręcenie nie jest na tyle poważne, że wymaga interwencji lekarskiej, pomoc może odbyć się w zaciszu własnego domu, pod warunkiem, że wiadomo, jak się do tego zabrać. Zwichnięcie stawu skokowego wymaga okładów z lodu, albo liści kapusty, okładów z połączonej wody z octem, okładów z żywokostu lekarskiego, tabletek doustnych, a także odpowiednich maści oraz żeli. Sprawdź jak może wyglądać diagnostyka skręcenia kostki oraz rehabilitacja stawu skokowego.

Skręcenie stawu skokowego – przyczyny

essensey kolagen rybi

Skręcenie stawu skokowego jest jednoznaczne z wyjściem poza możliwości ruchowe w stawie. Efektem jest uszkodzenie torebki stawowej, czasem cierpią na tym również więzadła oraz kości. Większość ludzi zmaga się z urazem stawu skokowo – goleniowego, gdzie ogromną popularnością cieszy się skrótowa nazwa, czyli skręcenie kostki.

Skręcenie jest ściśle związane z metodą ruszania się przez człowieka, przez co można rozumieć jego zbyt duży wyprost, albo zbyt częste używanie kończyn dolnych, gdzie może być to skutkiem biegania, chodzenia, czy też skakania.

Kup Kolagen Rybi w sklepie Budujmase.pl

Kiedy wystąpi skręcenie kostki niezbędne jest określenie czy jest to skręcenie zaawansowane czy też nie, a odpowiednią osobą do dokonania takiej oceny jest tylko i wyłącznie lekarz. Spuchnięta kostka nie może być zlekceważona, gdyż może się przerodzić w permanentną destabilizację stawu, dzięki czemu można zaobserwować jego zbyt szybkie zużywanie.

Objawy skręcenia kostki:

  • gwałtowny ból,
  • opuchnięcie,
  • uczucie ciepła w okolicy stawu,
  • miejscowe zaczerwienienie,
  • możliwy krwiak.

Sprawdź także: Zdrowe kolana – jak dbać o kolana podczas ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji?

Skręcenie stawu skokowego – trzy stopnie

Jak rozpoznać stopień skręcenia kostki? Diagnostyka skręcenia stawu może mieć różne „poziomy”. Jakie?

  1. Skręcenie stawu skokowego – pierwszy stopień skręconej kostki nie posiada znacznych rozmiarów, wręcz zostaje określany mianem lekkiego. Wśród cech charakterystycznych należy wymienić: rozciągnięcie tkanek, występującą stabilność stawu, niewielką opuchlizna, krwiak,  a także ból do wytrzymania, przede wszystkim w trakcie biernego odwracanie stawu skokowego.
  2. Skręcenie stawu skokowego – drugi stopień nosi miano średniego. Zwichnięcie stawu skokowego tego stopnia objawia się: bolesnością uciskową na górze kostki bocznej, która jest odczuwana zarówno w trakcie poruszania, jak i bez, występuje znaczny obrzęk, a także krwiak, a z kolei struktury więzadłowe oraz torebkowe zostały w jakimś stopniu przerwane oraz rozciągnięte.
  3. Skręcenie stawu skokowego – trzeci stopień to określenie ciężkiego uszkodzenia, gdzie ma miejsce całkowite rozerwanie struktur torebkowo – więzadłowych. Skręcenie kostki ciężkie charakteryzuje się: niestabilnością stawu, wystąpieniem luki pomiędzy kostką boczną a kością skokową, znaczne objawy, wśród których należy wymienić ogromny ból zarówno w trakcie dotyku, jak i bez niego, zdecydowany obrzęk oraz krwiak.

Sprawdź: Najlepsze suplementy na stawy – ranking

rankingi odżywek

Skręcenie stawu skokowego leczenie – domowe sposoby

W pierwszej kolejności należy jeszcze raz podkreślić, że ból w kostce może być leczony domowymi sposobami w sytuacji, kiedy jest to uraz pierwszego stopnia.

Skręcenie stawu skokowego w zaciszu własnego domu odbywa się przy zastosowaniu metod farmakologicznych bądź naturalnych.

Farmakologiczne sposoby to: tabletki na ból, maści oraz żele o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzakrzepowym, a także przeciwbólowym, a także substancje wykorzystywane do tworzenia roztworów przeciwobrzękowych.

Animal Flex

Rehabilitacja skręconej kostki zostaje leczona naturalnie za sprawą:

  • okładu z kapusty,
  • wykorzystywania zimnej wody,
  • okładu z lodu,
  • okładu z octu,
  • okładu z żywokostu lekarskiego,
  • okładu z liści „babki”,
  • a także masaży wirowych oraz ręcznych.
Kup Universal Animal Flex w sklepie Budujmase.pl

Lekkie skręcenie kostki I stopnia – 6 kroków na domowe sposoby na skręcenie kostki

Jak może wyglądać rehabilitacja skręconej kostki I stopnia? Poznaj sześć prostych kroków:

  1. W pierwszej kolejności stosuje się okłady z lodu.
  2. Później należy zastosować masaż przy pomocy maści bądź żelu przeciwzakrzepowego, powinien on trwać około 15 minut.
  3. Kiedy człowiek ma do czynienia ze zwichniętą kostką należy owinąć ją przy pomocy bandażu elastycznego, który ma zostać wzbogacony o roztwór wody z octem. Noga powinna znaleźć się wyżej niżeli reszta ciała i ma tak pozostać przez godzinę.
  4. Później odbywa się moczenie stopy w roztworze altacetu.
  5. Piąty krok to masaż ręczny z użyciem maści przeciwobrzękowej oraz przeciwbólowej, albo można zastosować okład z kapusty, a noga ma znaleźć się na godzinę ponad resztą ciała.
  6. Ostatnim krokiem, który ma miejsce tuż przed pójściem na spoczynek jest masaż z zastosowaniem żelu przeciwzakrzepowego. Do wykonania okładu nocnego używa się lodu, a mianowicie stopa zostaje zawinięta w zimny ręcznik.

Reasumując, skręcenie stawu skokowego może być leczone w domu, jednakże należy tego dokonać po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Omówione powyżej metody sprawią, że można odczuć ulgę już po 24 godzinach. W pierwszej kolejności zniknie opuchlizna oraz ból, niezbędne jest jednak wystrzeganie się przeciążania stawu, gdyż kontuzja może bardzo szybko nawrócić się.

Czytaj także: Najmocniejszy kolagen na stawy – ranking


Artykuł ma charakter poglądowy, powyższe porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.


?Artykuł został oryginalnie opublikowany 16.07.2019r. i zaktualizowany 18.12.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą oraz danymi i opiniami klientów.



Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *