Aminokwasy BCAA (branched chain amino acids) to obok kreatyny i odżywki białkowej najchętniej kupowany suplement diety. Wspomaga on wysiłek sportowców poprzez zwiększenie energii, opóźnienie zmęczenia czy zachowanie większej ilości masy mięśniowej. Natomiast niesie on o wiele więcej pozytywnych skutków niż tylko wpływ na kompozycję ciała. Czym są aminokwasy BCAA i jak działają?
Czym są BCAA?
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzą trzy związki: L-leucyna, L-izoleucyna oraz L-walina. Są to aminokwasy egzogenne, czyli takie które nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie i musimy dostarczyć je do organizmu z zewnątrz.
- Aminokwasy rozgałęzione są szczególnie istotne w procesie syntezy białek mięśniowych. Tak więc biorą czynny udział w budowaniu masy mięśniowej oraz regeneracji powysiłkowej.
- Znajdziemy je w żywności, szczególnie mięsie, jajach czy nabiale. Natomiast są to na tyle niewielkie ilości, że nie są w stanie pozytywnie wpłynąć na pracę naszego organizmu.
- BCAA bierze udział w procesie budowania masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, że ma też znaczący wpływ w wydzielaniu hormonów anabolicznych.
Poznaj także: BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
Skład i rodzaje aminokwasów BCAA
Skład aminokwasów BCAA jest prosty i składa się z L-leucyny, L-izoleucyny oraz L-waliny. Na rynku możemy spotkać je w występującym różnym oznaczeniu: 2:1:1, 4:1:1 lub nawet 8:1:1. Te trzy cyfry odpowiadają proporcji odpowiednio L-leucyny do L-izoleucyny oraz L-waliny.
Aminokwasy BCAA | przykładowe proporcje 2:1:1 |
▪️💊L-leucyna | 3000mg |
▪️💊L-izoleucyna | 1500mg |
▪️💊L-walina | 1500mg |
Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać aminokwasy BCAA w stosunku 2:1:1 tak jak zostało to przedstawione w powyższej tabeli. Można śmiało zauważyć, że L-leucyny jest dwa razy więcej niż pozostałych dwóch aminokwasów.
Stosunek proporcji 2:1:1 jest to jak najbardziej optymalny wybór pod kątem opóźniania występowania zmęczenia oraz zachowania masy mięśniowej.
Oprócz mono-produktów zawierających wyłącznie aminokwasy, często występują one także z dodatkiem np. witamin z grupy B, boosterów tlenku azotu (NO), kreatyny czy np. kofeiną.
🛒Najlepsze aminokwasy rozgałęzione BCAA – w proszku i tabletkach kupisz w sklepie Budujmase.pl
Jak BCAA działa na organizm?
Aminokwasy rozgałęzione BCAA działają pozytywnie na szereg procesów zachodzących w naszym organizmie.
- Pełnią przede wszystkim funkcję antykataboliczną. Oznacza to, że chronią nasze mięśnie przez rozpadem białek mięśniowych np. w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.
- Aminokwasy BCAA ze względu na swoją charakterystykę pełnią też istotną rolę w procesie budowania masy mięśniowej. Odpowiadają za syntezę białek w wyniku czego nasze mięśnie stają się większe i zdecydowanie silniejsze.
- Istotną zaletą aminokwasów BCAA jest zdolność do opóźniania zmęczenia i poprawy regeneracji mięśni po zakończonym wysiłku. Większa zawartość aminokwasów we krwi sprawia, że mięśnie są lepiej odżywione, a procesy regeneracyjne mogą rozpocząć się znacznie szybciej.
Aminokwasy BCAA a redukcja tkanki tłuszczowej
Aminokwasy BCAA są bardzo często stosowane podczas redukcji tkanki tłuszczowej. W tym ciężkim okresie pełnią przede wszystkim trzy istotne role:
- ⌛opóźnienie zmęczenia – dzięki czemu możemy trenować dłużej,
- 🌪️przyspieszenie tempa regeneracji mięśni – szybciej jesteśmy gotowi na kolejny trening,
- 🛡️ochrona masy mięśniowej przez katabolizmem – zachowanie jak największej ilości mięśni
Czy wiesz, że… aminokwasy rozgałęzione BCAA są bardzo często stosowane przed sesją cardio, czyli wysiłkiem wytrzymałościowym, który ma za zadanie zwiększyć wydatkowanie energii w ciągu dnia.
Wpływ aminokwasów BCAA na budowanie masy mięśniowej
Suplementacja BCAA przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej za sprawą zwiększonej syntezy białek i poprawy regeneracji.
Pośrednio dzięki aminokwasom BCAA możemy zauważyć wzrost siły i co równie ważne, szybszą dyspozycję naszych mięśni na kolejny trening (przyspieszone tempo regeneracji mięśni przekłada się na częstszy i bardziej intensywny trening siłowy).
Suplementacja BCAA – korzyści i efekty
Suplementacja BCAA tak jak można zauważyć niesie za sobą szereg pozytywnych działań, nie tylko w kontekście aktywności fizycznej czy kształtowania sylwetki.
Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych BCAA pełni następujące role:
- wpływa na zatrzymanie katabolizmu – proces prowadzący do utraty masy mięśniowej,
- pozytywnie oddziałuje na stymulację syntezy białek mięśniowych,
- korzystnie wpływa na wytrzymałość mięśniową,
- przyczynia się to szybszego spalenia tkanki tłuszczowej,
- posiada właściwości przyspieszające tempo regeneracji mięśni,
- wpływa na poprawę aktywności neuroprzekaźników.
Jak stosować aminokwasy BCAA?
Strategia stosowania aminokwasów rozgałęzionych BCAA uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju aktywności jaki podejmujemy i postawionego przez nas celu. Niezależnie od tego jaki sport uprawiasz i jaki cel chcesz osiągnąć, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach.
- Przede wszystkim nie kieruj się ceną podczas wyboru. Jakoś suplementu ma ogromne znaczenie, Często okazuje się, że pozornie tańszy produkt wychodzi drożej w przeliczeniu na jedną porcję. Poza samą obecnością odpowiednich aminokwasów, istotna jest też ich przyswajalność.
- Bardzo ważne, aby nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta. Może to doprowadzić do niechcianych skutków ubocznych i uczucia dyskomfortu w trakcie wysiłku fizycznego. Jak w wielu przypadkach tak i tutaj – więcej nie znaczy lepiej.
- Pamiętaj, że aminokwasy BCAA powinny być dodatkiem do zbilansowanej diety, zawierającej odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczy. Żadne suplementy nie są w stanie zastąpić odpowiedniego odżywiania i zatuszować ewentualnych błędów na tym polu.
- Istotny dla osiągnięcia celu jest także timing spożycia suplementu. Jeżeli chcesz opóźnić zmęczenie w trakcie treningu to możesz spożyć odpowiednio dobraną porcję BCAA przed treningiem lub pomiędzy ćwiczeniami. Z kolei jeśli zależy Ci na jak najszybszym rozpoczęciu procesów regeneracyjnych to warto porcję L-leucyny, izoleucyny i waliny spożyć tuż po zakończonym treningu.
Sprawdź także: BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
Czy stosowanie aminokwasów BCAA jest bezpieczne?
Stosowanie BCAA jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu pod warunkiem, że dostarczamy je w odpowiednich ilościach. Nasz organizm wykorzysta je do procesów budulcowych i regeneracyjnych. Problem pojawia się w momencie nadmiaru aminokwasów w organizmie. Prowadzi to do uczucia zmęczenia, nudności, zaburzenia snu czy pogorszenia nastroju, czyli tak jak w większości suplementów diety.
Odpowiednią porcję aminokwasów powinniśmy dostosować do masy ciała i częstotliwości treningów. Nie zawsze kierowanie się zasadą “więcej znaczy lepiej” przynosi pozytywne skutki. Jeśli posiadasz choroby układu pokarmowego lub negatywnie reagujesz na teoretycznie właściwą dawkę aminokwasów to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem w celu zlokalizowania przyczyny problemu.
Przeciwwskazania do suplementacji BCAA
Aminokwasy egzogenne należy dostarczyć z zewnątrz, aby nie doprowadzić do zaburzenia naturalnych procesów zachodzących w organizmie. W związku z tym odpowiednia podaż aminokwasów BCAA przyniesie tylko pozytywne skutki.
Istnieją jednak rzadkie przypadki, w których włączenie suplementacji aminokwasami nie jest wskazane, Choroba syropu klonowego (MSUD) to rzadkie schorzenie, które eliminuje suplementację BCAA. Osoby cierpiące na to schorzenie nie są w stanie prawidłowo rozłożyć aminokwasów BCAA.
Spożycie takiego produktu może prowadzić do zatrucia lub nawet upośledzenia funkcjonowania wielu narządów.
Stosowanie BCAA – skutki uboczne
Stosowanie BCAA nie prowadzi do negatywnych skutków ubocznych pod warunkiem, że stosujemy się do zaleceń producenta. Dopiero nadmierna podaż aminokwasów może prowadzić do:
- uczucia zmęczenia,
- pogorszenia nastroju,
- nudności,
- bólu głowy
- zaburzeń snu.
Jak wybrać odpowiedni suplement z BCAA?
Wybór odpowiedniego suplementu BCAA jest istotną sprawą. Przede wszystkim nie kieruj się atrakcyjną ceną. Nie zawsze najtańszy suplement będzie działał w odpowiedni sposób. Jakość surowca, z którego wykonany jest suplement to podstawa do bezpiecznej i efektywnej suplementacji.
Na rynku możemy wyróżnić wiele rodzajów aminokwasów BCAA. Największą różnicą są proporcje. Najpopularniejszy wariant to stosunek 2:1:1. Będzie on też odpowiedni dla większości osób podejmujących aktywność fizyczną. W niektórych przypadkach można spróbować suplementacji aminokwasami BCAA w stosunku 4:1:1 np w sytuacji, gdy zależy nam na zoptymalizowaniu syntezy białek mięśniowych poprzez zwiększenie podaży anabolicznej L-leucyny.
W wyborze odpowiedniego BCAA z pewnością pomoże Ci ranking:
👉Najlepsze aminokwasy BCAA na rynku – Ranking👈
Podobne artykuły:
- BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
- Pozytywne aspekty łączenia BCAA i glutaminy
- L-leucyna – co to jest, działanie, właściwości, dawkowanie
- Aminokwasy BCAA – kiedy brać BCAA i co daje?