Nie samą siłownią człowiek żyje. Im bardziej zróżnicowana aktywność, tym lepiej dla niego. Dlatego m.in. pływanie, kolarstwo i bieganie to również dyscypliny, które można uprawiać wyczynowo, jak i na co dzień. Połączenie tych trzech sportów tworzy właśnie znany na całym świecie trójbój, czyli triathlon. Czym dokładnie jest? Jakimi zasadami należy się kierować? Jak się do niego prawidłowo przygotować? Jak może wyglądać trening przygotowujący pod triathlon? Sprawdźcie więcej w artykule.
Czym jest triathlon?
Triathlon jest dyscypliną sportową, która łączy pływanie, kolarstwo i bieganie. Aktywności wykonywane są w odpowiedniej kolejności przez zawodnika. Zawody te rozgrywane są na różnych dystansach i kierowane takimi samymi zasadami.
Triathlon – zasady
Triathlon to sport indywidualny w którym wynik zależy od przygotowania danego zawodnika i jego sił.
- Startujący zawodnik swoją drogę zaczyna od przepłynięcia konkretnego dystansu. Dystans zależy od długości wybranej trasy. Jeżeli w danym zbiorniku woda nie przekracza 25.5 stopni Celsjusza zawodnik może ubrany być w specjalną piankę. Co kilka metrów znajdują się również pomocnicze boje, o które można się oprzeć jednak zabronione jest odpychanie się od nich. Zawodnik może również w każdym momencie zatrzymać się, jeżeli woda jest na tyle płytka.
- Po pływaniu zawodnik w specjalnym miejscu zamienia swój ubiór i wsiada na rower. Etap rowerowy ma dwie najważniejsze zasady:
- po pierwsze – zawodnik musi posiadać kask;
- po drugie – może zejść z roweru i go prowadzić, jednak wyścig musi zakończyć posiadając go.
- Po etapie rowerowym w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, zostawia kask i nakłada obuwie do biegania. Etap biegania zawodnik może zakończyć jakim chce sposobem, może być to marsz, bieg do tyłu, trucht. Zabroniony jest bieg w asyście pomocników, czołganie się, bieg bez butów czy też z kaskiem na głowie.
Triathlon – dystans
W zależności od wariantów, zawody triathlon mogą mieć różny dystans. To pozwala każdemu ćwiczącemu na wybranie odpowiedniego wyzwania dla siebie.
- Super Sprinterski: 0,6 km pływania / 15 km jazdy rowerem / 3 km biegu
- Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu
- Olimpijski (standard): 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu
- Dystans długi: 1,9 km pływania / 80 km jazdy rowerem / 20 km biegu
- International Triathlon Union (ITU) – długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy rowerem / 30 km biegu
- 1/4 Ironman: 0,95 km pływania / 45 km jazdy rowerem / 10,55 km biegu
- Half- Ironman (Ironman 70.3): 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu
- Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu
- Iron: dystanse zbliżone do Ironman
- Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km jazdy rowerem / 84 km biegu
Triathlon – jak zacząć?
Jak zacząć przygodę z triathlonem? To wszechstronna dyscyplina sportu, która wiąże ze sobą wymienione wcześniej aktywności. Dlatego najważniejsza jest wiedza na temat swojego stanu zdrowia. Dzięki temu, że jest wiele dystansów do wyboru, każdy może znaleźć coś dla siebie – dlatego należy przede wszystkim znać swoje możliwości. Treningi przygotowawcze należy rozpocząć już nawet rok wcześniej. W zależności od naszego stanu finansowego możemy ćwiczyć samodzielnie, bądź zatrudnić trenera.
- Pływanie – ważna jest technika pływania, a nie siła. Na początek starajmy się pływać na basenach, minimum 2-3 razy w tygodniu po 60 minut. Następnie warto przejść na obiekty otwarte, typu zalew, jezioro, aby przyzwyczaić się do warunków startowych.
- Jazda na rowerze – najważniejsze to mieć dobry i sprawny rower. Należy również zadbać o prawidłową pozycję ciała, gdyż zwiększa to efektywność treningu i pozwala uniknąć kontuzji. Sprawny rower, to dobrze dobrana rama, wysokość siodełka oraz należy zadbać o pedały z zaczepami.
- Bieg – ważną kwestią jest dobrze dobrane obuwie, dzięki któremu unikniemy niepotrzebnej kontuzji i bólu stawów. Warto jest trenować na miękkiej powierzchni i dystanse dobierać pod swoje możliwości treningowe.
Oczywiście należy pamiętać o regeneracji, ponieważ to właśnie ona pozwoli przygotować organizm do takiego wysiłku i pozwoli utrzymać kondycję.
Trening triathlon – jak się przygotować do zawodów?
Jak przygotować się do zawodów? Wszystko zależy od indywidualnych możliwości zawodnika. Przedstawiamy przykładowy trening triathlon dla początkujących.
- DZIEŃ 1 – pływanie na basenie 60 min
- DZIEŃ 2 – odpoczynek
- DZIEŃ 3 – 30 min biegu + 20 min trening na siłowni (trening funkcjonalny, trening wojskowy, trening stacyjny)
- DZIEŃ 4 – pływanie na basenie 60 min
- DZIEŃ 5 – odpoczynek
- DZIEŃ 6 – 45 min trening na rowerze + 20 min trening na siłowni (trening funkcjonalny, trening wojskowy, trening stacyjny)
- DZIEŃ 7- odpoczynek
Trening triathlon – trening przygotowujący
Triathlon jest sportem indywidualnym, dlatego wynik zależy tylko od naszych umiejętności i nastawienia. Należy pamiętać, że zadania do wykonania: pływanie, kolarstwo i bieg, są ciężkimi dyscyplinami, a tym bardziej wykonywane od razu po sobie. Zanim zdecydujemy się na zawody musimy znać swoje możliwości i stan zdrowia. Warto zainteresować się tym tematem – ukończenie triathlonu jest wielkim wyczynem każdego człowieka. Warto wziąć w tym udział i skorzystać z treningu przygotowującego pod triathlon, jednak najważniejsze jest zdrowie.
Plany Treningowe Budujmase.pl By plan treningowy był skuteczny, powinien być ułożony indywidualnie, wedle przeprowadzonego wywiadu treningowego. Przykładowy plan treningowy, zawiera tylko nazwy ćwiczeń, ilość powtórzeń i serii, a indywidualnie dopasowany zwraca uwagę na dobór odpowiedniego ciężaru, cel treningowy, poziom zaawansowania, ilość dni treningowych, a także wagę, wzrost i wiek trenującego. Dopasowany plan daje 100% pewności, że cel zostanie osiągnięty. Nieumiejętnie dobrany plan treningowy, może nie przynieść oczekiwanych efektów, a w skrajnym przypadku może zaszkodzić trenującemu, doprowadzając do kontuzji. Jeśli chcesz osiągnąć zakładany cel, rozważ zakup planu treningowego, przygotowanego przez specjalistów, wedle Twoich potrzeb i celu jaki chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś początkujący, nie kieruj się przykładowymi planami treningowymi, postaw na plany przygotowywane przez trenerów personalnych od Budujmase.pl. Po zakupie planu treningowego zyskasz:- nieograniczony kontakt z trenerem personalnym,
- dokładny opis każdego ćwiczenia,
- filmy instruktażowe, załączone do treningu,
- możliwość stałego monitorowania postępów,
- plan suplementacji dopasowany do treningu.
Podobne artykuły:
- Triathlon – dystans, zasady, jak zacząć
- Przygotowanie do triathlonu – jak przygotować się do triathlonu?
- Bieganie czy rower – co jest lepsze?
- Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?
- Co daje jazda na rowerze? Jazda rowerem a korzyści
Podobne artykuły:
- Triathlon – dystans, zasady, jak zacząć
- Przygotowanie do triathlonu – jak przygotować się do triathlonu?
- Bieganie czy rower – co jest lepsze?
- Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?
- Co daje jazda na rowerze? Jazda rowerem a korzyści