Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportowa, która przeznaczona jest zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Składa się z aż trzech konkurencji, które mają miejsce jedna po drugiej. Pierwszą z nich jest pływanie, drugą jazda na rowerze, ostatnią natomiast bieganie. Uczestnicy zmuszeni są do pokonywania dystansów jakie są ustalone w konkretnych zawodach w różnych warunkach pogodowych. Coraz więcej osób zastanawia się czy triathlon jest dyscypliną dla nich. Ludzie nie mają problemu z tym aby biegać, jednak dołożenie do tego wysiłku jeszcze pływania oraz jazdy na rowerze staje się niezmiernie wymagające. Przyjrzyjmy się zatem czy jest to sport dla każdego, jak przygotować się do zawodów oraz jakimi prawami rządzi się ta dyscyplina.
Zmagania uczestników triathlonu są niezwykle wymagające, przy tym jednak bardzo satysfakcjonujące. Uczestnictwo w zawodach wymaga olbrzymiej determinacji, przynosi za to wielką radość. Prawdą jest, że pokonanie dystansu w trzech różnych dyscyplinach sportowych stanowi wyzwanie, jednak dla wielu osób liczy się zdecydowanie bardziej doświadczenie, przyjemność z pokonywania swoich słabości oraz atmosfera panująca w trakcie zawodów niż sam wynik. Triathlon jest dyscypliną olimpijską, jednocześnie również formą aktywności przeznaczoną dla każdego człowieka. Aby przygotować się do takiego wysiłku potrzeba sporo pracy, która przynosi jednak wiele korzyści zdrowotnych.
W poniższym artykule przybliżymy Wam historię triathlonu oraz podpowiemy w jaki sposób przygotować się do swoich pierwszych zawodów.
Jakie są zasady triathlonu?
Pierwszy triathlon został rozegrany w roku 1974 w amerykańskim San Diego. Dyscypliną olimpijską został natomiast w 2000 r. Z kolei pierwszym mistrzem olimpijskim został Simon Whitfield. Należy zaznaczyć, że jest to sport typowo indywidualny, ponieważ wygrywa zawodnik, który uzyska najlepszy czas, bądź w przypadku startu grupowego pierwszy przekroczy linie mety.
Organizatorzy ułożyli konkurencje w taki sposób, że zawodników czeka najpierw dystans pływania, następnie jazdy rowerem, na koniec natomiast biegania. Zasady triathlonu różnią się nieco w zależności od poszczególnych zawodów, z tego względu ciężko o wyznaczenie sztywnych reguł. Zawsze jednak obowiązuje zasady bezpieczeństwa oraz zakaz stosowania pomocy z zewnątrz czy też oszukiwania.
Szczegółowe zasady zawodów zawsze zostają ogłoszone wcześniej w regulaminie. Umożliwia to zawodnikom zapoznanie się z nimi i odpowiednie przygotowanie. zawsze jednak można przygotować sobie ubrania oraz niezbędne akcesoria potrzebne do pokonania konkretnej dyscypliny i przyniesienie ich do strefy zmian na trasie.
Triathlon – dystanse
Najpopularniejsze dystanse triathlonu to:
- Super Sprinterski: 0,6km pływania / 15km jazdy rowerem / 3km biegu
- Sprinterski: 0,75km pływania / 20km rowerem / 5km biegu
- Olimpijski: 1,5km / 40km / 10km
- Dystans długi: 1,9km / 90km / 21km
- 1/4 Ironman: 0,95km / 45km / 10,55km
- Half-Ironman 1,9km / 90km j / 21km
- Ironman: 3,8km / 180km / 42km
Często można również znaleźć dystanse będące wielokrotnością dystansu Ironman. Triathlon w Polsce zyskuje coraz większą popularność ze względu chociażby na osobę Roberta Karasia.
Triathlon: bieganie
Bieganie w trakcie triathlonu jest najtrudniejsze, ponieważ odbywa się na końcu, kiedy nogi są już zmęczone po jeździe na rowerze. Należy jednak pamiętać, że na tym etapie po dobrym rozłożeniu sił można wiele nadrobić i uzyskać lepszą pozycję. Warto zaopatrzyć się w buty dostosowane do profilu trasy po jakiej będziemy biegać.
Zobacz: Jak poprawić wyniki w bieganiu?
Triathlon: jazda na rowerze
Jazda na rowerze stanowi jeden z przyjemniejszych aspektów triathlonu o ile oczywiście dysponujemy odpowiednim sprzętem. Myśląc o poważniejszych startach, bądź chociażby częstszych warto zainwestować w rower wysokiej jakości.
Sprawdź: Najlepsze suplementy i odżywki dla kolarzy – TOP5
Triathlon: pływanie
Pływanie odbywa się na wyznaczonym torze, jednak najczęściej tor ten znajduje się w rzece, bądź jeziorze co oznacza, że pokonywanie kolejnych metrów będzie zdecydowanie trudniejsze niż na basenie. Dodatkowym utrudnieniem zawsze są ludzie płynący obok, ponieważ łatwo wtedy o nieumyślne kopnięcie, czy też uderzenie lub przytopienie.
Czytaj także: Jak poprawić wytrzymałość w pływaniu?
Triathlon – jak zacząć?
Aby rozpocząć przygodę z triathlonem należy rozpocząć treningi każdej z dyscyplin, które wchodzą w trójbój. Należy również skompletować wymagany sprzęt. W większości wypadków zawodnik może zapisać się na zawody poprzez uiszczenie opłaty startowej.
Triathlon jest sportem, który premiuje:
- wytrzymałość;
- szybkość zawodnika;
- umiejętność rozłożenia sił oraz planowania;
- znajomość własnego ciała.
Na początek poleca się rozpoczęcie startów od, krótkich dystansów. Dopiero po pewnym czasie warto rozważyć start na długim dystansie, ponieważ wymagają one doświadczenia oraz większej świadomości swoich możliwości.
Zestaw dla Biegacza
- przedtreningówka Trec ENDURANCE Full Speed 240g
- kreatyna Trec ENDURANCE Creatine Sport 300g
- kolagen na stawy Formotiva Collagen 120kaps.
- Trec ENDURANCE Bidon Gratis
Jak przygotować się do triathlonu?
Przygotowania do triathlonu w zależności od tego jaki planujemy pokonać dystans mogą nieco różnić się od siebie. Amatorzy powinni pamiętać jednak o tym aby oprócz treningów pływania, biegu czy jazdy na rowerze włącz do swojego planu także treningi siłowe i rozciąganie. Kluczem do osiągania coraz lepszych wyników będzie regeneracja, konsekwencja oraz oczywiście dieta i suplementacja.
Sprawdź: Przygotowanie do triathlonu – jak przygotować się do triathlonu?
Jak trenować do triathlonu?
- Treningi pływackie można odbywać praktycznie na każdym basenie, niezależnie od jego wielkości. Sprawia to, że przygotowanie się do tego etapu jest stosunkowo łatwe. Na start należy pływać przez około godzinę.
- Biegać można zarówno na bieżni mechanicznej jak i na zewnątrz. Zdecydowanie jednak bardziej poleca się tą drugą opcję. Pomocny będzie zegarek sportowy mierzący dystans oraz tempo biegu. Na start wystarczą wybiegania po około 10 kilometrów.
- Jazda rowerem może być dłuższa i trwać około dwóch godzin. Lub podobnie jak w przypadku biegu możemy skoncentrować się na tym, aby pokonać określony dystans.
Czytaj: Triathlon – trening przygotowujący
Osoby początkujące mogą wykonywać 4-5 jednostek treningowych w tygodniu. Z czego po jednej przeznaczą na każdą z wchodzących w skład triathlonu konkurencji.
Następną na trening siłowy, ostatnią natomiast na sesję regeneracyjną, którą może być przykładowo joga.
Biorąc udział w pierwszych zawodach nie potrzebujemy, żadnego trenera ani nawet profesjonalnego sprzętu. Istotne będą konsekwencja oraz motywacja.
Podchodząc jednak do tematu bardziej ambicjonalnie można pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalistów.
Co jeść przed zawodami?
Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na około 2 godziny przed zawodami. Jest to czas, który pozwoli na przetrawienie się pokarmu. Powinien on być bogaty w węglowodany, również te proste. Wielu zawodników poleca zjeść spaghetti, bądź inny rodzaj makaronu.
Dobrze sprawdzą się również klasyczne francuskie śniadania w postaci rogalika z masłem i dżemem. Istotne jest to aby naładować zapasy glikogenu i węglowodanów potrzebnych w trakcie startu.
Jakie suplementy do triathlonu?
Suplementami, które będą bardzo pomocne w przygotowaniach do triathlonu są:
- beta alanina – wpływająca na wytrzymałość;
- jabłczan kreatyny ;
- kompleksy witamin;
- witaminy z grupy B;
- antyoksydanty;
- adaptogeny wpływające na wydolność takie jak aswhagandha, cytryniec chiński czy też cordyceps.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Czy triathlon jest dla każdego?
Triathlon jest dyscypliną, którą mogą uprawiać wszyscy niezależnie od stopnia wytrenowania. Dystanse są tak ułożone, że zawodnicy powinni być wstanie bez problemu dobrać odpowiednie do swoich możliwości zawody.
Korzyści płynące nawet z treningów amatorskich są olbrzymie:
- większa pojemność płuc i zwiększenie kondycji;
- nauka dyscypliny;
- poprawa samopoczucia oraz podniesienie pewności siebie.
Triathlon – w jakich zawodach można wziąć udział?
Zawodnicy mogą brać udział w większości organizowanych rodzajów zawodów. Istnieją również takie, które przeznaczone są dla profesjonalnych sportowców, jednak ich jest zdecydowanie mniej niż tych przeznaczonych do ogólnego udziału przez wszystkich. Sezon na starty ma miejsce w okresie letnim.
Co jeśli nie ukończę zawodów?
W momencie nieukończenia zawodów zostają one po prostu uznane za niezaliczone, a wynik jaki uzyskaliśmy przepada. Nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji typu wykluczenia z późniejszych startów.
Podobne artykuły:
- Triathlon – trening przygotowujący
- Przygotowanie do triathlonu – jak przygotować się do triathlonu?
- Robert Karaś – kim jest mistrz i rekordzista świata ironman ultra?
- Bieganie czy rower – co jest lepsze?
- Trening motoryczny pod sztuki walki