Wbrew pozorom, aby być dobrym bokserem, nie wystarczy dobrze uderzać. Jednym z kluczowych elementów, który decyduje o wyniku walk jest właśnie szybkość nóg. W środowisku bokserów istnieje nawet powiedzenie, że bokser powinien być dobrym tancerzem.
Co daje szybkość nóg w boksie?
Optymalna synchronizacja grup mięśniowych pozwoli nam na szybkie i sprawne unikanie ciosów naszego przeciwnika oraz na efektywne wyprowadzenie kontrataku. Dodatkowo w dużym stopniu wpłynie to na możliwość szybkiego wykonywania ruchów rękoma, dzięki czemu będziemy szybciej mogli zadawać ciosy.
Odpowiednia praca nóg oraz ich możliwości szybkościowe pomogą nam również zadawać mocniejsze ciosy. Jeśli odpowiednio będziemy pracować na nogach, to nasze ciosy będą znacznie mocniejsze, co będzie miało ogromny wpływ na ogólny przebieg walki lub sparingu.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Jak więc widać, nie warto pomijać treningu szybkości nóg, ponieważ jest to jeden z najważniejszych aspektów u boksera. Dodatkowo jej kształtowanie nie jest takie trudne, a z pewnością przyniesie nam wiele korzyści.
Przeczytaj również: Trening motoryczny pod sztuki walki
Jak poprawić szybkość i refleks nóg w boskie
Chyba każdy z nas oglądając jakikolwiek film o bokserach, widział scenę, w której skaczą oni na skakance. Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na poprawę szybkości nóg u bokserów. Jest to również banalnie proste, wystarczy wziąć skakankę i zacząć skakać, jeśli zwykłe skakanie stało się dla nas zbyt łatwe, to możemy spróbować przeróżnych wariantów, jak np. skakanie na skakance na jednej nodze itp.
Kolejnym sposobem, aby trenować szybkość nóg jest używanie drabinki do treningu szybkości. Korzystanie z niej jest również bardzo łatwe, a przynosi to znaczną poprawę szybkości nóg.
Dodatkowo takie ćwiczenie pozytywnie wpływa na poprawę sprawności układu nerwowego, a musimy pamiętać, że szybkość jest w dużej mierze uwarunkowana właśnie tym czynnikiem. Dlatego jest to świetnie ćwiczenie nie tylko poprawiające szybkość naszych nóg, ale również wpływające na poprawę sprawności układu nerwowego.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Ostatnim i najprostszym sposobem, jest bieganie. Nieważne, czy będziemy biegać na świeżym powietrzu, czy na bieżni, ważne że będziemy biegać, co pozytywnie wpłynie na kształtowanie szybkości naszych nóg. Dobrym pomysłem będą interwały biegowe, ponieważ w boksie ważna jest zdolność do wykonywania ruchów w najmniejszych dla danych warunków odcinkach czasu.
Jak więc widać, jeśli chcemy poprawić nasze możliwości szybkościowe, to wcale nie musimy wykonywać nie wiadomo jak trudnych ćwiczeń. Powyższe ćwiczenia są bardzo proste, a jednocześnie w dużej mierze poprawią naszą szybkość nóg.
Przykładowy trening szybkości nóg w boksie
Taki prosty, ale efektywny trening szybkościowy z pewnością poprawi szybkość naszych nóg, co przełoży się pozytywnie na wyniki naszych walk.
Bieg | 10-15 minut |
Praca na drabince koordynacyjnej | 3 x 1 minuta |
Walka z cieniem | 3 rundy x 3minuty |
Skakanie na skakance | 3 rundy x 3minuty |
Bieg bokserski (ciosy proste, ciosy od dołu) | 3 rundy x 1minuta |
Z pewnością warto spróbować i przetestować powyższy plan treningowy. Jego regularne stosowanie pozwoli nam znacznie zwiększyć nie tylko szybkość naszych nóg, ale również wytrzymałość.
Czytaj także: Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?
Jak wzmocnić nogi w boksie?
Wbrew pozorom sam trening techniczny wymaga od nas zaangażowania nóg, więc idąc na taki trening bokserski wzmacniamy mięśnie nóg. Jednakże poza tym warto dołożyć jedną lub dwie jednostki treningowe na siłowni, które pozwolą nam jeszcze bardziej wzmocnić nasze mięśnie nóg.
Jednakże musimy pamiętać, aby nie przesadzić również z ilością treningów siłowych. Jeśli nabierzemy zbyt dużej masy mięśniowej, to nasza mobilność oraz dynamika ulegną znacznemu pogorszeniu, a tego byśmy nie chcieli. Zbyt duża ilość treningów na siłowni, spowoduje również, że nasze mięśnie będą spięte, co również może doprowadzić do pogorszenia naszej mobilności. Dlatego nie powinniśmy przekraczać optymalnej ilości treningów siłowych, czyli 1-2 jednostek w tygodniu.
Również powyższy przykładowy trening boksera będzie świetnym sposobem aby wzmocnić nasze nogi. Wystarczy spróbować, aby przekonać się, że nogi dostaną mocny wycisk. 🥊
Dlaczego bokserzy skaczą na skakance?
Jak już wiemy, skakanie na skakance jest bardzo pomocne w poprawianiu szybkości nóg. Jednakże nie są to jedyne zalety korzystania ze skakanki przez bokserów. Skakanie na skakance może poprawić również naszą kondycję, jest to świetny trening cardio, nie tylko dla bokserów.
Skakanka może być również świetnym sposobem na rozgrzanie się przed treningiem. Nie angażuje ona mięśni w sposób gwałtowny, jednakże świetnie podnosi temperaturę ciała oraz przygotowuje je na nadchodzący trening.
Jest to również świetny sposób na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie przydatne podczas zbijania wagi. Dodatkowo wielu bokserów stosuje skakankę, aby stracić zbędną wodę przed zawodami, co jest kolejnym sposobem na zbicie wagi przed zawodami. Jak więc widać, skakanie na skakance ma wiele zalet, dlatego tak często możemy zobaczyć bokserów skaczących na skakankach.
Sprawdź także: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować
Podobne artykuły:
- Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?
- Trening bokserski w domu – przykładowe ćwiczenia uzupełniające
- Jak zwiększyć siłę ciosu? Najlepsze ćwiczenia na siłę ciosu
- Kategorie wagowe w boksie – jakie są i jak wybrać odpowiednią?
- Jak poprawić czas reakcji i koordynację w sportach walki?