WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening somatyczny – czym jest i na czym polegają ćwiczenia somatyczne?

trening somatyczny

Pęd życia i ogrom stresu jest dużym problemem obecnych czasów. Aktywność fizyczna jest jednym z prostszych sposobów na rozładowanie napięcia pojawiającego się w codziennym życiu. Jednym ze sposobów jest trening somatyczny. Sprawdź na czym on polega i jakie na jakie efekty możesz liczyć.

Co to jest trening somatyczny?

Trening somatyczny to ciągle mało popularna forma aktywności fizycznej, której celem jest rozładowanie napięcia spowodowanego stresem. Zatem cel treningowy nie jest związany ściśle z sylwetką jak ma to miejsce w przypadku popularnych ćwiczeń fizycznych.

  • Ćwiczenia somatyczne kładą nacisk na świadomość ciała i umysłu. Celem jest połączenie wykonywanych ruchów oraz pełna kontrola nad ciałem

W treningu somatycznym szczególną uwagę zwracamy na nasze odczucia i doświadczenia, które płyną z wykonywanych ćwiczeń somatycznych. Mogą mieć one charakter rozciągający, stabilizujący lub relaksujący.

Sprawdź także: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa na siłowni a trening siłowy

Jak działa trening somatyczny?

Trening somatyczny łączy ze sobą zalety typowej aktywności fizycznej oraz jogi lub medytacji. Wykonując regularnie ćwiczenia somatyczne możemy:

  • poprawić świadomość ciała,
  • polepszyć jakość snu,
  • obniżyć poziom stresu,
  • zredukować napięcie mięśniowe.

Ponadto trening somatyczny uczy świadomego oddychania i panowania nad własnymi emocjami. W tym rodzaju treningu nie chodzi o namacalny efekt, wykuty w naszych mięśniach, a o harmonię i równowagę pomiędzy umysłem i ciałem.

Korzyści i zastosowanie treningu somatycznego

Trening somatyczny jest szczególnie polecany osobom, które na co dzień są narażone na duże dawki stresu oraz pęd życia. Jest to mało intensywny rodzaj aktywności fizycznej, który nie tylko nie wpłynie na jakość snu, ale też może wpłynąć na jego polepszenie. Z tego powodu trening somatyczny można wykonywać bez pośrednio przed snem.

Co zyskasz dzięki treningowi somatycznemu?

  • Uwalnianie od stresu i bólu – w planie treningowym znajdziesz ćwiczenia rozciągające, które rozluźnią Twoje mięśnie, a poprawa elastyczności może zniwelować ból.
  • Transformacja ciała i umysłu – trening somatyczny jest rodzajem treningu mentalnego, dzięki któremu uporządkujesz swoje myśli i zyskasz równowagę pomiędzy ciałem, a umysłem.
  • Poprawa samoświadomości – poprzez słuchanie sygnałów wysyłanych przez nasz organizm, uczymy się odpowiednio na nie reagować.
  • Zwiększenie sprawności – ćwiczenia somatyczne opierają się o aktywność fizyczną, która ma pozytywny wpływ na naszą sprawność. Niektóre ćwiczenia mogą być wyzwaniem dla osób początkujących.
  • Wyciszenie organizmu – trening somatyczny należy na mało intensywnego wysiłku fizycznego. Takie warunki sprzyjają wyciszeniu organizmu po nerwowym dniu.
plany - rejestracja

Na czym polegają ćwiczenia somatyczne?

Podstawowym celem treningu somatycznego jest zwiększenie świadomości ciała i umysłu. Wykonując ćwiczenia somatyczne zadaniem jest wytworzenie silnego połączenia pomiędzy różnymi sferami naszego ciała.

  • Wysiłek fizyczny w tego rodzaju treningu jest aspektem drugorzędnym, choć oczywiście dzięki ćwiczeniom somatycznym możemy poprawić poziom sprawności, elastyczności mięśni czy nawet siły.
  • Regularnie wykonując trening somatyczny możemy nauczyć się sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Tym samym rozładować stres, poprawić poziom ogólnego samopoczucia czy ustabilizować oddech.
  • Trenując w ten sposób stajemy się bardziej świadomi swojego ciała i potrzeb jakie nam sygnalizuje. Mamy większą świadomość napięć mięśniowych. Jest to doskonała aktywność, która wprowadzi Cię w stan rozluźnienia i spowoduje przywrócenie równowagi wewnętrznej.

Poznaj także: Ćwiczenia na proste plecy – sposób na garbienie się

Przykładowe ćwiczenia somatyczne

Wiesz już na czym polega trening somatyczny, pora poznać podstawowe ćwiczenia, które poprawią stan ogólnego samopoczucia. Istnieje wiele rodzajów praktyk somatycznych, natomiast poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia, które wykonasz z łatwością.

  • Ćwiczenie 1 – połóż się na grzbiecie i wyprostuj nogi w kolanach. Spleć dłonie za głową i weź głęboki wdech. Spójrz maksymalnie w prawą stronę bez obracania głowy. Po 30 sekundach powtórz czynność na drugą stronę. Spokojnie oddychaj i skupiaj się na każdym wdechu. Zwróć uwagę jakie uczucia towarzyszą Ci podczas wykonywania tego ćwiczenia.
  • Ćwiczenie 2 – połóż się na brzuchu i wyprostowane nogi rozstaw na szerokość bioder. Dłonie ułóż tuż przy obręczy barkowej. Podczas ćwiczenia staraj się mocno napinać mięśnie brzucha. Unieś górną część ciała na dłoniach i skup się na biodrach oraz dolnym odcinku pleców. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.
  • Ćwiczenie 3 – Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach. Połóż stopy na ziemi, ustaw ramiona pionowo nad barkami, a dłonie skieruj do wewnątrz.Powoli zacznij unosić lewą rękę, a głowę skieruj w przeciwległą stronę. Wykonuj sekwencję kilkadziesiąt sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj tę samą sekwencję powtórzeń prawą ręką.
  • Ćwiczenie 4 – Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Staraj się powoli obracać jedną nogę do zewnątrz. Zwróć uwagę na tempo i dokładność ruchu, a następnie powtórz ćwiczenia na drugą stronę.
  • Ćwiczenie 5 – Połóż się na plecach. Ramiona ustaw wzdłuż ciała, a nogi połóż wyprostowane na podłożu.Skup się na oddechu i jego kontroli. Staraj się nabierać i wypuszczać powietrze przez taką samą ilość czasu. Oczyść myśli i skup się na sygnałach wysyłanych przez organizm.
plan treningowy

Praktyczne wskazówki i wdrażanie treningu somatycznego

Trening somatyczny wydaje się prostą aktywnością fizyczną. Natomiast warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek, które pomogą Ci wyciągnąć jak najwięcej z tego rodzaju aktywności fizycznej.

  1. Maksymalnie skoncentruj się na wykonywanym ćwiczeniu.
  2. Zwróć uwagę na warunki treningu. Unikaj hałasu i zadbaj o luźny i swobodny strój. Ćwiczenia somatyczne powinny być wykonywane na macie lub dywanie.
  3. Wykonuj powtórzenia dokładnie i powoli tak, aby zarejestrować sygnały wysyłane przez organizm.
  4. Staraj się wykonywać spokojne ruchy.
  5. Nie wykonuj ruchów na siłę lub w momencie uczucia dyskomfortu.
  6. Trenuj cierpliwie i systematycznie.
  7. Staraj się ćwiczyć o poranku lub wieczorem.
  8. Bądź systematyczny, cierpliwy i pozytywny.

Przykładowy trening somatyczny na nogi i ręce

Rozluźnienie dolnych i górnych kończyn jest dość istotne tym bardziej, jeśli na co dzień pracujemy na nogach.

W tym celu świetnie sprawdzą się wcześniej wymienione ćwiczenia somatyczne, a konkretnie ćwiczenie 3 i 4. Dzięki nim Znacząco wpłyniesz na rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni nóg i ramion. Postaraj się wykonać po kilka dokładnych ruchów na każdą ze stron.

Przykładowy trening somatyczny na stawy i kręgosłup

Ogromna ilość osób narzeka na ból stawów i kręgosłupa. Jest to częsta przypadłość osób mało aktywnych lub z siedzącym trybem pracy.

Jeśli chcesz rozluźnić swoje stawy i kręgosłup, a tym samym uśmierzyć ból, to warto regularnie wykonywać wcześniej wymienione ćwiczenia nr 1 i 2. Pozwolą one rozładować stres i zapobiegną występowaniu potencjalnego dyskomfortu.

Czytaj także: Ćwiczenia na plecy – jak rozluźnić mięśnie pleców?

Dla kogo jest trening somatyczny?

Trening somatyczny to idealny sposób na rozładowanie napięcia dla każdego. Niski poziom intensywności ćwiczeń somatycznych powoduje, że mogą być one wykonywane przez praktycznie każdą osobę.

  • Trening somatyczny jest wskazany w przypadku kilku rodzajów kontuzji. Dokładne i powolne ruchy mogą uśmierzyć ból i sukcesywnie poprawiać stan osoby narzekającej na uraz.

Ten rodzaj ćwiczeń może być głównym rodzajem aktywności, szczególnie dla osób starszych, ale też stanowi doskonałe uzupełnienie dla sportowców innych dyscyplin. Szczególnie jeśli narzekasz na intensywność treningu. Ćwiczenia somatyczne mogą być wyciszeniem i lżejszą formą aktywności w trakcie ciężkiego tygodnia wysiłku fizycznego.

rankingi odżywek

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *