WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening siłowy rugby – co daje, jak powinien wyglądać, przykładowy plan

rugby trening siłowy

Rugby to sport zespołowy, który wymaga niezwykłej siły i sprawności. W trakcie meczu dochodzi do wielu dynamicznych kontaktów, w których liczy się przewaga fizyczna. Właśnie dlatego w rugby liczą się nie tylko treningi wytrzymałościowe, ale też trening siłowy, na którym budujemy naszą siłę i masę mięśniową.

Na czym polega rugby?

Rugby to sport zespołowy, w którym kluczową rolę odgrywa ogólna sprawność fizyczna, ze szczególnym naciskiem na siłę i kondycję. Polega on na tym, że dwie drużyny zdobywają punkty, przemieszczając się na boisku poprzez przenoszenie, kopanie i rwanie piłki do celu przeciwnika, jakim jest “bramka” złożona z dwóch wysokich słupków.

Rugby jest popularnym sportem na całym świecie, a w szczególności Australii czy Wyspach Brytyjskich, gdzie popularne są takie odmiany jak Rugby Union czy Rugby League.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Rugby jest to odmiana sportu drużynowego, który wymaga największej siły, wytrzymałości i dynamiki, jeśli porównamy go z piłką nożną lub piłką ręczną. Dlatego, aby osiągnąć sukces i być kompletnym zawodnikiem, niezbędny jest nie tylko trening aerobowy, ale też ćwiczenia na siłowni.

Jakie znacznie ma trening siłowy w rugby?

Trening siłowy w rugby ma ogromne znaczenie i stanowi bazę do prawidłowego przygotowania zawodnika. Jest to jeden z kluczowych aspektów wytrenowania, a sam trening powinien w szczególności uwzględniać ruchy wielostawowe.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie w znacznym stopniu zwiększyć siłę i masę mięśniową, bez utraty dynamiki i kondycji. Dzięki temu zawodnicy są w stanie zminimalizować ryzyko kontuzji i łatwiej znosić wysoką intensywność meczu.

Trening siłowy powinien być odpowiednio wkomponowany w fazę sezonu. Na poszczególnych etapach możemy uwzględnić ćwiczenia kształtujące siłę, moc czy poziom wytrzymałości mięśniowej.

plany - rejestracja

Jak budować siłę do rugby?

Jak wcześniej zostało wspomniane, trening kształtujący siłę powinien opierać się o ćwiczenia wielostawowe. To one angażują największą ilość mięśni i w najbardziej efektywny sposób wpływają na osiągane wyniki.

Trening siłowy pod rugby powinien opierać się o system FBW lub Push/Pull. W ten sposób dostarczymy odpowiedni bodziec bez zbytniego obciążania konkretnej partii.

W celu zbudowania siły w rugby powinniśmy wykonywać:

  • Przysiady – jedno z najważniejszych ćwiczeń na dolne partie ciała. Dzięki przysiadom budujemy nie tylko siłę, ale też stabilność oraz wytrzymałość mięśniową.
  • Wyciskanie sztangi leżąc – jedno z podstawowych ćwiczeń rozwijających górne partie mięśniowe, które są kluczowe w walce na boisku.
  • Wykroki – ćwiczenie unilateralne, które buduje siłę i wytrzymałość dolnych partii, a także pomaga zwalczyć dysproporcję.
  • Martwy ciąg – ćwiczenie globalne, które angażuje praktycznie całe ciało. Doskonale buduje siłę i stabilizację sylwetki.
  • Wiosłowanie sztangą – jest to jedno z podstawowych ćwiczeń budujących siłę i masę mięśniową mięśni grzbietu.
  • Russian Twist – to ćwiczenie, które w głównej mierze angażuje mięśnie skośne brzucha. Budowanie siły rotacyjnej jest bardzo istotne w kontekście trenowania rugby.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Sprawdź także: Jak szybko zwiększyć siłę mięśni?

Podstawy treningu siłowego w rugby

Bardzo ważne jest wkomponowanie treningu siłowego w ciągu tygodnia i etapu sezonu. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń siłowych może przynieść więcej szkód niż pożytku jak np. kontuzje lub spadek formy fizycznej.

  1. Aby trening siłowy pod rugby był skuteczny musisz w pierwszej kolejności zadbać o dobór ćwiczeń – rwanie, przysiady, martwe ciągi czy wyciskania, to ćwiczenia, które z całą pewnością powinny znaleźć się w Twoim planie treningowym.
  2. Zaplanowane ćwiczenia należy wykonywać z odpowiednim obciążeniem. To one determinuje ilość powtórzeń, którą będziesz w stanie wykonać.
  3. Przedział siłowy to wykonywanie od 1 do 5 ruchów, hipertrofia to zakres od 6 do 12 powtórzeń, a powyżej ich kształtujemy wytrzymałość mięśniową.
  4. Zaplanuj odpowiednią objętość treningu tak, aby nie ucierpiała Twoja regeneracja.

Dowiedz się również: Jak zwiększyć siłę mięśni bez rozrostu masy mięśniowej?

Jaki jest najlepszy trening siłowy dla rugbisty?

W rugby szczególnie istotne są warunki fizyczne. W tym kontaktowym sporcie nie ma miejsca dla słabych fizycznie zawodników. Dlatego szczególny nacisk kładziony jest na siłę i masę ciała. Te aspekty są kluczowe w kontakcie z przeciwnikiem.

Rodzaj treningu siłowego jest częściowo uzależniony od roli na boisku. Jeżeli grasz na pozycji wymagającej więcej siły, warto skupić się na tej specyfice treningu. Z kolei, gdy na boisku pokonujesz stosunkowo duży dystans w trakcie meczu, warto pomyśleć nad ćwiczeniami siłowo-wytrzymałościowymi.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
 

Ile razy w tygodniu trening siłowy dla rugbisty?

W przeciwieństwie do zawodników innych dyscyplin drużynowych, w rugby trening siłowy nie jest jedynie uzupełnieniem właściwych zajęć w trakcie tygodnia.

  • Ćwiczenia siłowe są tak samo istotne jak trening rugby. Należy jednak w umiejętny sposób wkomponować je w plan pozostałych treningów.
  • Optymalną częstotliwością jest wykonywanie 2 lub 3 treningów siłowych w tygodniu.
  • Powinny to być treningi całego ciała tak, aby nie doprowadzać do dysproporcji siłowej pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni.
  • Zwróć szczególną uwagę na regenerację.
  • Jeżeli zauważasz spadek swoich możliwości treningowych czy to na boisku lub na siłowni, to prawdopodobnie wykonujesz zbyt dużo pracy jak na miarę Twoich możliwości.

Trening siłowy rugby – przykładowy plan treningowy

Przykładowy plan treningowy dla rugbistów może wyglądać następująco:

Trening siłowy zawodnika rugby – wersja A

  1. Push Press – 5 serii po 3 powtórzenia
  2. Przysiad High Bar – 4 serie po 10 powtórzeń
  3. Podciąganie na drążku chwytem neutralnym – 4 serie, maksymalna ilość powtórzeń
  4. Wznosy ramion w opadzie tułowia – 3 serie po 15 powtórzeń
  5. Wyciskanie francuskie – 3 serie po 10 powtórzeń
  6. Unoszenie nóg do klatki w zwisie na drążku – 3 serie po 15 powtórzeń
  7. Wskoki na skrzynię – 5 serii AMRAP

Trening siłowy zawodnika rugby – wersja B

  1. Zarzut – 5 serii po 3 powtórzenia
  2. Wykroki – 4 serie po 10 powtórzeń
  3. Wyciskanie sztangi na ławce skośnej – 4 serie po 10 powtórzeń
  4. Wiosłowanie sztangą – 4 serie po 10 powtórzeń
  5. Wyciskanie żołnierskie – 3 serie po 10 powtórzeń
  6. Pompki na poręczach – 3 serie, maksymalna ilość powtórzeń
  7. Spięcia brzucha leżąc – 3 serie po 15 powtórzeń
  8. Skoki w dal z miejsca – 5 serii po 5 powtórzeń

Powyższy plan treningowy powinien być wykonywany naprzemiennie z co najmniej jednym dniem przeznaczonym na regenerację. W dzień treningu siłowego staraj się nie podejmować dodatkowej aktywności.

Poznaj także: Siła i wytrzymałość – trening 4-dniowy


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *