Siłownia jest miejscem, w którym możesz poprawiać swój poziom wytrenowania po wieloma względami. Trenując inną dyscyplinę sportową, trening siłowy jest świetnym uzupełnieniem, które poprawi Twoje osiągnięcia w głównej dyscyplinie. Siła, moc, koordynacja, szybkość etc. To tylko kilka przykładowych parametrów, które możesz poprawić dzięki odpowiedniemu planowi treningowej. Jednym z tych treningów jest trening overspeed.
Na czym polega trening overspeed?
Tłumacząc określenie “trening overspeed” na język polski, możemy określić go jako trening szybkości. Jego skuteczność potwierdzona jest wieloma badaniami, a celem jest przekraczanie fizjologicznych barier.
Celem treningu overspeed jest przełamanie stagnacji. Trening szybkościowy ma bardzo proste złożenia. Masz za zadanie wykonać krótkie sprinty w możliwie najkrótszym czasie, a więc po pewnym czasie będziesz w stanie biegać szybciej. Dzieje się tak dlatego, że tworzą się nowe pobudzenia nerwowo-mięśniowe.
Trening overspeed wykonujemy w określonych warunkach. Zazwyczaj jest to lekkie pochylenie terenu, silny wiatr lub specjalny sprzęt jak guma ciągu mechanicznego lub urządzenie typu Sprint Master.
Jak działa trening szybkościowy?
Można powiedzieć, że trening szybkości jest ekstremalną formą treningu, ponieważ nakłada na nas nadludzkie obciążenia. Trening overspeed kładzie ogromny nacisk nie tylko na mięśnie, ale też na ścięgna i więzadła.
Często mówi się, że organizm posiada zdolność adaptacji do każdych warunków. Podobnie działa trening szybkościowy, ponieważ nasze ciało wytwarza większą liczbę mitochondriów, a więc małych “baterii”, które odpowiadają za ilość energii. Oprócz tego, że trening overspeed pozwala biegać szybciej, to możesz poprawić także technikę biegu, przepływ krwi oraz zwiększysz tolerancję mleczanu, a więc dużo trudniej doprowadzić do tzw. “zakwasów”.
Zalety treningu szybkościowego overspeed
Trening szybkościowy jest ciężką formą aktywności fizycznej, ale niesie ze sobą wiele zalet. Są to m. in.:
- możliwość zwiększania prędkości maksymalnej
- poprawa warunków fizycznych
- poprawa koordynacji
- lepsza praca na linii układ nerwowy – układ mięśniowy
- poprawa techniki biegu. Nasze stopy mają krótszy czas kontaktu z podłożem, dzięki temu redukujemy ryzyko kontuzji.
Trening overspeed to rodzaj treningu, który pozwala biegać szybciej. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy poddawani innym, zewnętrznym siłom. Nie zawsze zwiększenie intensywności biegu z zewnątrz przełoży się na jego samodzielną prędkość. Trening szybkościowy wpływa także na poprawę innych parametrów biegowych, dzięki czemu możemy poprawić swoje wyniki siłowe.
Poznaj także: Trening sprinterski na siłowni
Dla kogo sprawdzi się trening overspeed?
Trening overspeed wpływa na większą szybkość, moc czy wytrzymałość. Jest to dobry rodzaj treningu dla wielu dyscyplin sportowych, gdzie liczą się ww. parametry.
Z pełnego potencjału tego rodzaju treningu skorzystają przede wszystkim:
- sprinterzy,
- skoczkowie w dal,
- sportowcy trenujący trójskok,
- biegacze przez płotki.
Ponadto takie parametry jak moc, szybkość, wytrzymałość oraz siła eksplozywna liczą się w sportach drużynowych. W związku z tym trening szybkości poprawia wyniki sportowe w wielu dziedzinach sportu.
Trening szybkościowy wpływa na mocniejsze mięśnie i budują ich wytrzymałość. Należy wykonać go w specjalnie przygotowanych warunkach, czyli na bieżni lub specjalnie przygotowanym terenie. Bardzo ważne jest pilnowanie prawidłowej techniki biegu oraz unikanie nadmiernego wysiłku. Trening szybkościowy jest bardzo obciążający dla organizmy, w związku z czym łatwo doprowadzić do niechcianego urazu.
Jak ćwiczyć szybkość biegu metodą overspeed?
Trening metodą overspeed można wykonać na kilka sposobów. Założeniem treningu jest doprowadzenie do parametrów biegu, jakich nie jesteśmy w stanie osiągnąć w normalnych warunkach.
Jedną z najpopularniejszych metod treningu prędkości jest bieg z góry. Taka forma treningu pozwala osiągnąć duże prędkości. Bardzo ważny jest kąt nachylenia, ponieważ nie może on przekraczać 5 stopni nachylenia. Idealne nachylenie dla treningu overspeed to 3 stopnie. Większe odchylenie może powodować upośledzenie techniki biegu. Ważnym aspektem jest również dystans, który nie powinien przekraczać 30-40 metrów.
Innym sposobem na wykonanie treningu szybkości jest bieg z pomocą wiatru. Natomiast ta forma treningu ma ogromną wadę. Nie da się z góry zaplanować jednostki treningowej, ze względu na zmienność warunków atmosferycznych. Jeśli mamy możliwość skorzystania z wiatru w celu poprawy szybkości to wystarczy 60 m maksymalnego sprintu.
Kolejną metodą wykonywania treningu overspeed jest bieg z wykorzystaniem ciągu mechanicznego. Tworzy się go z wykorzystaniem urządzenia Sprint Master. Możemy z niego skorzystać w kilku określonych miejscach. Jest to spory minus, ponieważ urządzenie jest dość drogie i specjalistyczne. Alternatywą dla ciągu mechanicznego jest specjalna guma reactive stretch cord, której rozciągliwość wynosi nawet 100 m. Korzysta z niej większość sportówców, którzy chcą poprawić prędkość biegu.
Jedną z najbardziej popularnych form treningu szybkościowego jest bieg na bieżni mechanicznej. Idealne sprawdza się w warunkach domowych. Tę formę można wykonać również na każdej siłowni, ponieważ potrzebujesz jedynie bieżni. Zaletą bieżni jest wytworzenie stałego tempa. Problem może pojawić się w przypadku osób zaawansowanych, ponieważ limit prędkości na bieżni mechanicznej wynosi około 25km/h.
Najlepsze metody treningu overspeed
Istnieje co najmniej kilka metod treningu overspeed. Niektóre z nich wykorzystują naturalne warunki, a jeszcze inne wymagają specjalistycznego sprzętu. Do najbardziej popularnych i najlepszych metod treningu szybkościowego możemy zaliczyć:
- bieg na bieżni
- bieg z górki lub innej pochyłej nawierzchni
- bieg na linach Sprint Master lub gumach ciągu mechanicznego
- bieg z wiatrem
- holowanie
Wybór metody zależy przede wszystkim od dostępności poszczególnych narzędzi. Najrzadziej spotykanym urządzeniem jest Sprint Master, natomiast warto poszukać w swoim mieście miejsc, które dysponują ww. urządzeniem. Przynosi ona znakomite rezultaty, ale możesz też korzystać z naturalnie ukształtowanego terenu lub dni z silniejszym wiatrem.
Sprawdź także: Trening siłowy dla biegacza – jak połączyć trening siłowy z bieganiem?
Podobne artykuły:
- Na czym polega trening fartlek i u kogo się sprawdzi?
- Orbitrek czy bieżnia na siłowni?
- Interwały na bieżni – przykładowy trening HIIT
- Jak poprawić wyniki w bieganiu?
- Jak zaplanować trening interwałowy?