Wśród społeczności osób na siłowni panuje odwieczny spór, jedni uważają, że trening na maszynach ma swoje zastosowanie, inni zaś uważają że to samo zło. Trening na siłowni na maszynach wbrew pozorom ma całkiem szerokie zastosowania, szczególnie u osób początkujących.
Czy warto ćwiczyć na maszynach?
Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że warto ćwiczyć na maszynach, ale również nie możemy powiedzieć, że nie warto. Wszystko zależy od naszego poziomu zaawansowania oraz celów które chcemy osiągnąć. Trening na maszynach z pewnością jest wskazany dla osób które powracają do treningów po kontuzjach. Jeśli dana partia mięśniowa nie była angażowana przez dłuższy okres czasu, to jest ona znacznie osłabiona. Ćwiczenia wykonywane na maszynach pozwalają wyizolować dany mięsień i go wzmocnić, dzięki czemu powróci on do pełnej sprawności. Dodatkowo nie obciążają one stawów aż tak bardzo, jak trening wolnymi ciężarami.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Wykonywany na maszynach trening jest również często stosowany przez kulturystów, w szczególności przed okresem startowym. Pozwala to na jeszcze lepsze wyeksponowanie mięśni, w szczególności możemy to zauważyć obserwując mięśnie pleców. Właśnie dlatego na siłowni możemy często zobaczyć kulturystów trenujących na maszynach.
Kolejną grupą dla której możemy zadedykować trening siłowy na maszynach są osoby początkujące. Na początku może być nam ciężko wykonywać ćwiczenia, więc maszyny pomogą nam wzmocnić poszczególne partie mięśniowe. Dla osób początkujących najlepsze będzie połączenie ćwiczeń na maszynach oraz treningu wykorzystującego wolne ciężary.
Zalety treningu na maszynach
Trening na maszynach ma kilka zalet, dzięki którym wiele osób może na nim dużo zyskać:
- w mniejszym stopniu obciąża stawy – jest to szczególnie ważne dla osób po urazach oraz dla osób których stawy są w nie najlepszej kondycji
- pozwala wyizolować dany mięsień lub grupę mięśniową – ma to szczególne znaczenie dla kulturystów i osób powracających po poważnych kontuzjach
- większe bezpieczeństwo – podczas treningu na maszynach ryzyko urazu w razie spalenia serii praktycznie nie istnieje.
- łatwość ustawienia – maszyny są już w pewien sposób ustawione, dzięki czemu znacznie łatwiej zachować poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń
Sprawdź także: Efektywny trening na maszynach?
Co lepsze maszyny czy hantle?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od tego jakie cele przyświecają naszym treningom. Osoby trenujące kulturystycznie oraz powracające po kontuzji częściej będą wybierać maszyny. Natomiast osoby które stawiają na trening ogólnorozwojowy powinny częściej wybierać trening hantlami. Również osoby stawiające na rozwój masy mięśniowej powinny częściej korzystać z treningu wolnymi ciężarami.
Oczywiście nie powinniśmy się zamykać tylko na jeden rodzaj treningu. Warto przeplatać wolne ciężary i trening na maszynach. Powinniśmy pamiętać, że każdy trening angażuje nasze mięśnie w trochę inny sposób, więc łączenie treningów w większości przypadków przyniesie nam korzyści.
Pamiętaj – każdy organizm jest inny i to co skutkuje u kogoś niekoniecznie musi się sprawdzić u Ciebie. Dlatego też dobry plan powinien być zawsze ustalany indywidualnie.
? Sztanga vs. hantle vs. maszyna Smitha
Jakimi ćwiczeniami zastąpić wybrane maszyny na siłowni?
- leg press – jest to jedno z najczęściej wybieranych ćwiczeń na nogi. Z powodzeniem możemy zastąpić je zwykłymi przysiadami lub przysiadami ze sztangą, dzięki czemu ruch będzie bardziej naturalny.
- maszyna do wyprostu pleców – niestety wyklucza ona z pracy wiele mięśni, znacznie lepszym wyborem będzie klasyczny martwy ciąg.
- maszyna Smitha– przysiady czy wyciskanie na niej wykonywane jest w linii prostej, co jest nienaturalnym torem ruchu. Standardowy przysiad czy wyciskanie na ławce spowoduje, że nasze kończyny będą się poruszać po naturalnym torze ruchu.
- maszyna do skrętów tułowia – znacznie lepszym wyborem będzie plank bokiem, ponieważ wtedy nie skręca się aż tak nasz odcinek lędźwiowy.
- gainer PVL Mutant Mass 6800g
- monohydrat kreatyny Trec Creatine 100% 300g
- booster testosteronu Iridium Labs Somatodrol 60kaps.
- Shaker Gratis
Jak ćwiczyć na maszynach na siłowni?
Oczywistym jest, że przed treningiem powinniśmy się odpowiednio rozgrzać i ułożyć sobie plan treningowy, aby nie wymyślać ćwiczeń na bieżąco. Podczas treningu na maszynach szczególnie ważne jest kontrolowanie tempa. Powinniśmy skupiać się zarówno na fazie ekscentrycznej, jak i koncentrycznej. Dzięki temu napięcie naszych mięśni będzie na odpowiednim poziomie. Powinniśmy również unikać gwałtownych ruchów i szarpania ciężarem.
Ważne jest również odpowiednie dobranie obciążenia, powinniśmy pamiętać, że będzie ono mniejsze niż w przypadku ćwiczeń na wolnych ciężarach. Dzieje się tak, ponieważ na maszynie angażujemy tylko jeden mięsień lub jedną mniejszą grupę mięśniową, przez co generowana siła jest znacznie mniejsza.
- gainer PVL Mutant Mass 6800g
- monohydrat kreatyny Trec Creatine 100% 300g
- booster testosteronu Iridium Labs Somatodrol 60kaps.
- Shaker Gratis
Bardzo ważną kwestią, która ma bezpośredni wpływ na wykonywanie ćwiczenia jest ustawienie maszyny. Ustawienie m.in. wysokości siedzenia oraz chwytów jest bardzo ważne, ponieważ w dużej mierze wpływa to na tor ruchu, który jest kluczowym elementem wpływającym na stopień zaangażowania danego mięśnia.
Nie przegap: 15 najlepszych ćwiczeń z użyciem maszyn
Trening na maszynach dla początkujących
Osoby początkujące które wcześniej nie miały styczności ze sportem powinny właśnie rozpocząć treningi od ćwiczeń na maszynach.
Trening na maszynach – przykładowy plan treningowy dla początkujących:
Nazwa ćwiczenia | Ilość serii | Liczba powtórzeń |
1. Wypychanie nóg na suwnicy (leg press) | 3 serie | 8-10 powtórzeń (musimy pamiętać, aby nie doprowadzać do przeprostów w kolanach) |
2. Wyciskanie pionowe w pozycji siedzącej | 3 serie | 3 serie x 8-10 powtórzeń |
3. Wyciskanie poziome w pozycji siedzącej | 3 serie | 3 serie x 8-10 powtórzeń |
4. Skłony tułowia na maszynie | 3 serie | 3 serie x 8-10 powtórzeń |
5. Uginanie przedramion na wyciągu dolnym | 3 serie | 3 serie x 8-10 powtórzeń |
6. Prostowanie przedramion na wyciągu górnym | 3 serie | 3 serie x 8-10 powtórzeń |
Powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniego ciężaru. Trening ten ma za zadanie wzmocnić nasze partie mięśniowe oraz przystosować je do ćwiczenia na siłowni. Wybranie zbyt dużego ciężaru spowoduje, że nasza technika ulegnie pogorszeniu oraz możemy nie być w stanie wykonać całej serii takim ciężarem.
Podsumowując, trening na maszynach ma całkiem sporo zalet i nie powinniśmy go skreślać. Mądre przeplatanie go z wolnymi ciężarami może przynieść nam całkiem sporo korzyści.
Przeczytaj również: Wolny ciężar VS maszyny? Co jest bardziej skuteczne?
Podobne artykuły:
- Czy warto trenować boso na siłowni?
- Siłownia bez diety – czy warto trenować bez diety?
- Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów anabolicznych
- Jak zrobić formę do lata?
- Trening po 40-tce – czy warto zacząć ćwiczyć będąc w średnim wieku?
- Partner treningowy – jaki powinien być idealny partner treningowy?
- Dwubój olimpijski – czym jest i czy warto trenować?
- Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie