WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening na masę dla średnio zaawansowanych

Trening na masę dla średnio zaawansownaychTrening mający za zadanie rozbudowę masy mięśniowej powinien kierować się określonymi zasadami. Osoby zaawansowane są w stanie sami je tworzyć, lecz osoby średnio zaawansowane powinny kierować się odpowiednim schematem. Ważne jest również to, aby z czasem rozpocząć wychodzić poza narzucone ramy i słuchać „sygnałów”, jakie daje nam organizm. Okres, w którym wykonywany jest trening na masę, często kojarzy się jedynie z wykonywaniem ćwiczeń wielostawowych w bardzo niskich przedziałach powtórzeń, ogromami niezdrowego, kalorycznego jedzenia. Nic bardziej mylnego. Poznaj trening na masę dla średnio zaawansowanych!

Trening na masę dla średnio zaawansowanych – wprowadzenie

Ważnym aspektem w treningu na masę dla średnio zaawansowanych jest częstotliwość treningowa dotycząca ilości jednostek treningowych w ciągu tygodnia. Najczęściej u osób średnio zaawansowanych, chcących rozbudować masę mięśniową wybierane są 3 lub 4 jednostki treningowe w tygodniu. Jedna i druga opcja jest dobra, dzięki czemu efekty wykonywanej pracy będą zadowalające. Oczywiście wybierając 4 dni treningowe, ilość wykonywanych ćwiczeń podczas jednej jednostki treningowej będzie mniejsza, co pozwoli lepiej się na nich skupić Najważniejszym skutkiem będzie też optymalizacja czasu trwania jednego treningu. Nie będzie on zbyt długi, więc nie pozwoli na wydzielanie się zbyt dużej ilości kortyzolu. Ilość dni treningowych w ciągu tygodnia powinna być dobrana personalnie według potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.

Trening na masę dla średnio zaawansowanych – rodzaj treningu

Rozpoczynając trening na masę, należy wybrać jego odpowiedni rodzaj, który skutecznie wpłynie na rozbudowę masy mięśniowej. Poniżej przedstawiamy 3 typu treningów, które sprawdzą się najlepiej:

Trening FBW dla średnio zaawansowanych

Full Body Workout to typ treningu, który bazuje na ćwiczeniach wielostawowych (globalnych). Podczas jednej jednostki treningowej pozwala na wykonywanie ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe (kolejno od największej do najmniejszej). Zakładając 3 lub 4 jednostki treningowe, na każdym treningu można wykonać inne ćwiczenia na poszczególna partię mięśniową. Ten typ treningu bardzo dobrze sprawdzi się w okresie rozbudowy muskulatury.

Trening Push Pull Legs dla średnio zaawansowanych

Push Pull Legs to typ treningu, który przeżywa zdecydowany renesans. Często niektórzy uważają go za wielkie odkrycie, lecz jego świetność przypada na okres Lee Haney’a – ośmiokrotnego Mr Olympia (lata 80-te). Zdecydowanie jest to typ treningu, który jest zarazem wymagający jak i efektywny. Na pewno sprosta okresowi masowemu. Trening bazuje na ćwiczeniach wielostawowych i dzieli dni treningowe na:
Push – wyciskanie, wypychanie
Pull – przyciąganie, przywodzenie
Legs – trening mięśni nóg

Trening Split dla zaawansowanych

Split to najbardziej znany typ treningu oraz obecnie najczęściej krytykowany. Split to trening dzielony. To całkowite przeciwieństwo FBW. Tutaj podczas jednej jednostki treningowej wybierane są ćwiczenia na 1, 2 lub 3 partie mięśniowe. Trzecią partią mięśniową trenowaną są najczęściej mięśnie brzucha. Ten typ treningu w głównej mierze wybierany jest przez zawodowych kulturystów, z tego względu, że podczas jednego treningu wybrane partie mięśniowe są bardzo mocno przetrenowane. W treningu Split zazwyczaj używa się: wyciągów, maszyny Hammer, maszyn izotopowych, lecz nie brakuje wolnego obciążenia. Efekty wielu osób potwierdzają skuteczność tego typu treningu.

Trening na masę dla średnio zaawansowanych – podsumowanie

Jaki rodzaj treningu na masę wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W artykule mowa jest o średnio zaawansowanych. Są to osoby, które powinny mieć bardzo dobrze opanowaną technikę wykonywanych ćwiczeń. Okres tzw. „masy” jest procesem długotrwałym. Chcąc zauważyć zadowalające rezultaty, należy go prowadzić przynajmniej rok, bazując na mocnych treningach i odpowiednio zbilansowanej diecie oraz spersonalizowanej suplementacji. Może się wydawać, że nie ma tu czasu na próby. Najgorszą opcją jest jednak zamknięcie się na inne bodźce. Z tego względu warto co 8-10 tygodni zmieniać rodzaje treningu, np. Push Pull Legs na Split lub FBW na Push Pull Legs. Dzięki temu uniknie się monotonii. Pamiętaj, jeżeli Ty nudzisz się treningiem, tak samo reagują na to Twoje mięśnie!

Podobne artykuły:

Maciej Pietkiewicz

Maciej Pietkiewicz - instruktor kulturystyki, czynny zawodnik IFBB (medalista Mistrzostw Polski Juniorów), trener personalny, perfekcjonista, który zaangażował się całym sobą w swoją pracę. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w sztukach walki, treningu Crossfit, lekkoatletyce, sam oraz wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy inny wymiar rozwoju fizycznego. Mimo umiłowania do kulturystyki ogólną sprawność fizyczną stawia na pierwszym miejscu.

Komentarze
  1. “W artykule mowa jest o średnio zaawansowanych. Są to osoby, które powinny mieć bardzo dobrze opanowaną technikę wykonywanych ćwiczeń.”
    W takim razie co cechuje u was osoby zaawansowane ;D?

    1. Osoba zaawansowana to taka, która oczywiście poza doskonałą techniką ćwiczeń ma za sobą wiele różnych planów treningowych oraz okresów masowych i redukcyjnych. Wypróbowała na sobie różne rodzaje treningu, doskonale zna swoje ciało, wie co działa na nią najlepiej, jakie techniki i kiedy stosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *