WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening crossfit – jak mierzyć postępy treningu crossfit?

efekty crossfit

Trening crossfit charakteryzuje intensywność i poziom trudności na każdej wizycie w boksie treningowym czy siłowni. Wysoko postawiona poprzeczka wymaga walki z samym sobą podczas ćwiczeń. Prawidłowe dobranie częstotliwości i objętości treningowej ma wpływ na osiąganie progresu treningowego. W przypadku zaniedbania tych składowych można doprowadzić m.in. do regresu i przetrenowania. Jak mierzyć postępy treningu crossfit i czerpać z niego więcej?

Jakie efekty daje crossfit?

Crossfit jest dyscypliną sportową o charakterze wytrzymałościowym. Jej twórca Greg Glassman zaprojektował cztery standardy wyznaczające działania i cele treningowe. Oto one:

  1. Pierwszy z nich opisuje wzmacnianie i rozwijanie tzw. sprawności fizycznej opartej o takie właściwości jak: wytrzymałość, wydolność krążeniowo-oddechowa, moc, siła, szybkość, zręczność, koordynacja, elastyczność, dokładność i równowaga.
  2. Drugi standard dotyczy różnorodności zadań motorycznych mających na celu przygotowanie ciała na najróżniejsze sytuacje, które musi przezwyciężyć. Tak więc jego celem jest wszechstronne przygotowanie organizmu. Dlatego też w crossfit ćwiczenia czerpią z dyscyplin ciężarowych, gimnastycznych oraz wytrzymałościowych.
  3. Kolejny standard dotyczy wykorzystania przez organizm trzech źródeł pozyskiwania energii takich jak: przemiany fosfagenowe, glikolizę oraz przemiany tlenowe.
  4. Ostatni standard odnosi się odnosi się do poprawienia parametrów zdrowotnych takich jak: skład masy ciała, ciśnienie krwi, poziom dobrego i złego cholesterolu itd.

W związku ze standardami crossfit, trening ten przynosi więc wszechstronne efekty.

Jakie są najważniejsze z nich?

  • Rozwija zdolności motoryczne tj. siła, wytrzymałość, szybkość oraz koordynacja.
  • Wspomaga wzrost mocy oraz ogólnej sprawności,
  • Kształtuje siłę funkcjonalną,
  • Wpływa na wzrost wytrzymałości tlenowej, jak i beztlenowej,
  • Poprawia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego,
  • Wzmacnia i rozwija mięśnie core,
  • Poprawia jakość składu ciała,
  • Przyspiesza metabolizm organizmu,
  • Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Po co mierzyć postępy w crossfit?

Monitorowanie postępów treningowych w treningu crossfit umożliwia zachowanie ciągłości progresji treningowej, zapobiega wystąpieniu zjawiska przetrenowania, a także jest doskonałą profilaktyką kontuzji treningowych. By zapobiec takim sytuacjom, warto znać oznaki zespołu przetrenowania, aby szybko niemu zapobiec.

Głównie oznaki przetrenowania, na które powinniśmy zwracać uwagę to:

  • brak progresji treningowej,
  • osłabienie układu immunologicznego wiążące się z ciągłymi chorobami,
  • drażliwość i depresja,
  • brak chęci i motywacji do treningu,
  • podwyższone tempo spoczynkowe,
  • gorsze samopoczucie.

Systematyczne mierzenie postępów pozwala na wprowadzanie korekt w trakcie zaprojektowanego mezocyklu. Taki zabieg gwarantuje pełną kontrolę nad osiąganiem zaplanowanych celów treningowych. Czasem zdarza się, iż podczas projektowania cyklu treningowego, trenujący za dużo lub za mało od siebie wymaga. Mierzenie postępów umożliwia dostosowanie poszczególnych jednostek treningowych do aktualnej formy ćwiczącego w trakcie trwania danego okresu treningowego.

Osoby początkujące, dopiero zaczynające przygodę z crossfitem powinny najpierw zapoznać się z prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń. Następnie zalecane jest by zanotowały pierwsze wyniki w każdym z nich. Pozwala to m.in. na płynne i bezpieczne monitorowanie postępów treningowych, a także zapobiega wystąpieniu kontuzji.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Sprawdź także: Sposoby progresji treningowej – 9 wskazówek jak progresować na siłowni

rankingi odżywek

Jak mierzyć postępy w treningu crossfit

Progresja treningowa w treningach crossfit obejmuje sporą ilość różnorodnych składowych. W nawiązaniu do standardów Glassmana, mogą one dotyczyć wzrostu poziomu danych zdolności motorycznych, poprawy kondycji poprzez zwiększenie efektywności szlaków energetycznych, zwiększenie zakresu ruchów czy poprawie parametrów zdrowotnych.

Jak mierzyć postępy treningu crossfit?

  1. Warto więc prowadzić dzienniczek treningowy, w którym odnotowane zostaną dosłownie wszystkie parametry treningowe.
  2. Inną metodą monitorowania postępów w crossfit jest wykorzystanie benchmarków crossfitowych opracowanych przez Glassmana. To gotowe zestawy treningowe, które można modyfikować w zależności od aktualnych możliwości. Umożliwiają one zarówno monitorowanie własnych postępów treningowych, jak i porównywanie ich z zawodnikami z całego świata.

Wyróżnia się dwa typy benchmarków: Pierwszą grupą są „The benchmark Girls”. Wbrew nazwie nie jest ona przeznaczona dla kobiet. Zawiera również zestawy ćwiczeń sprawiające trudności nawet zaawansowanym zawodnikom. Drugą grupą są benchmarki opracowane na cześć bohaterów m.in. strażaków, policjantów czy żołnierzy. Są trudniejsze niż benchmarki pierwszego zbioru. Zostały one opracowane, aby oddać hołd wyjątkowym osobom za ich poświęcenie.

Od czego zależy progresja treningu crossfit? Zależy ona między innymi od pory treningu, stopnia naszej regeneracji, a także diety ćwiczącego. Podczas wykonywania intensywnych treningów crossfit na czczo należy zadbać, aby kolacja dnia poprzedniego była bogata w węglowodany. Zapewni to nasycenie mięśni glikogenem oraz umożliwi wykonanie treningu bez uczucia głodu i braku sił.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Czytaj także: Metody progresji w treningu siłowym

Postępy w treningu crossfit – podsumowanie

Projektowanie jednostki treningowej, mezocyklu, a nawet makrocyklu treningowego w crossfit wymaga poświęcenia uwagi. Nieprzemyślany cykl treningowy może doprowadzić do braku postępów i regresji treningowej.

Stosowanie długotrwałego zachwiania proporcji między regeneracją, a treningiem może również skutkować licznymi kontuzjami, czy też wystąpieniem zjawiska przetrenowania. Dlatego też należy monitorować wyniki i postępy w treningu crossfit. Jedynie to umożliwi pełną kontrolę nad efektami oraz pozwoli zachować ciąg progresji treningowej.

Przeczytaj również: Jak zacząć trenować crossfit? Najlepsze ćwiczenia crossfitowe


Podobne artykuły:

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *