Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś zjawiska jakim jest strzelanie w stawach. Jest to charakterystyczny dźwięk, który występuje w różnym momencie dnia. Strzelanie w stawach pojawia się u każdego bez względu na wiek. Z reguły to zjawisko nie oznacza problemów ze stawami. Natomiast są niepokojące objawy, które mogą świadczyć o głębszym problemie.
Co oznacza strzelanie w stawach?
Jak zostało wspomniane, strzelające stawy są dość często spotykanym zjawiskiem. Ta przypadłość często jest określana również jako chrupanie, trzaskanie lub przeskakiwanie w stawie. Najczęściej strzelanie stawów pojawia się rano, po dłuższym czasie unieruchomienia.
Strzelanie w stawach może towarzyszyć każdego dnia w szczególności o poranku. Objawem jest charakterystyczny trzask pochodzący z konkretnego stawu: nadgarstka, łokcia, kolana czy biodra.
Dźwięk związany ze strzelającymi stawami nie musi oznaczać czegoś niepokojącego, dopóki nie pojawi się ból. U niektórych osób możemy mieć do czynienia z rozluźnieniem między kośćmi, które objawia się strzelaniem. W takim przypadku powinno sprawdzić się aparat kostno-stawowy u ortopedy.
Szczególnie gdy “trzaskanie” w stawach się powtarza. Strzelające kości i stawy są zjawiskiem fizjologicznym, natomiast nasilenie się tego stanu i pojawienie się innych dolegliwości jak ból lub obrzęk może świadczyć o rozwoju choroby. Jednym z częstszych chorób jest reumatoidalne zapalenie stawów.
Jakie są przyczyny strzelających stawów?
Przyczyn strzelających stawów może być wiele. Od powodów dietetycznych, po wady układu ruchu. Jak już wiesz, strzelanie stawów nie musi być negatywnym zjawiskiem, natomiast pojawianie się bólu, obrzęku stawu czy sztywności może świadczyć o rozwoju choroby stawów.
Do najczęstszych przyczyn strzykania w stawach możemy zaliczyć:
- Genetyka – jest to częsty powód strzykania w stawach. Ich powodem jest luźniejsza budowa szkieletu i przerw pomiędzy kośćmi. Trzask pojawia się podczas gwałtownego ruchu.
- Mała podaż składników mineralnych – aby aparat stawowy działał poprawnie, niezbędne jest dostarczanie składników odżywczych, które budują maź i chrząstkę stawową. Mowa przede wszystkim o wapniu, kwasach omega 3, białku, witaminach z grupy B i C.
- Słabe nawodnienie – Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów prowadzi do obniżenia sprawności stawów. W przypadku braku wody, organizm skupia się, aby dostarczyć ją do najważniejszych organów jak serce czy mózg. Niska podaż wody prowadzi do zwiększonego tarcia, czego objawem są strzelające stawy.
- Niski poziom aktywności fizycznej – Brak ruchu znacząco przyczynia się do obniżenia ruchomości stawów. Aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowe stawy poprzez poprawienie sprężystości i rozciągnięcia.
- Chrondomolacja – jest to rozmiękanie stawu, które prowadzi do zmiany jej budowy. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza i zmienia swą strukturę. Na chrząstce wewnątrz torebki stawowej pojawiają się drobne szczeliny, które prowadzą do strzelania.
- Otyłość i nadwaga – nie jest tajemnicą, że dodatkowe kilogramy najbardziej odbijają się w postaci obciążenia stawów. Pewien stopień otyłości eliminuje z niektórych rodzajów aktywności, a powodem jest zbyt mocne obciążenie stawów.
Najczęściej strzelające stawy
Bardzo często strzelanie stawów dotyczy kolan, biodra lub łopatki. Do strzelania w stawach dotyczy przez wspomnianą wcześniej chronodomalacji, a jej konsekwencją są m. in.:
- urazy i przeciążenia
- jałowa martwica kości
- płaskostopie
- koślawość kolan
Zdecydowanie najczęściej można zauważyć strzelające stawy kolanowe. Natomiast trzaski w stawie w biodrowym są skutkiem konfliktu tkanek miękkich z wyrastającymi elementami kostnymi. Trzaskanie w łopatce określane jest często jako zespół trzaskającej łopatki. Jego przyczyną jest zaburzenie biomechaniki ruchu łopatki w skutek przeciążeń mięśniowych.
Sprawdź także: Najlepsze suplementy na stawy – ranking 2022
Czy strzelanie stawów jest szkodliwe?
Dawniej istniała teoria, że strzelanie stawów jest szkodliwe i przyspiesza powstawanie zmian zwyrodnieniowych. Natomiast liczne badania wykazały, że strzelanie stawów nie niesie ze sobą negatywnych skutków. W przypadku, gdy zauważysz większą częstotliwość trzasków lub ból, należy udać się do lekarza – ortopedy.
Specjalista powinien wykonać badanie palpacyjne, RTG w celu oceny powierzchni stawowych oraz USG stawu, aby ocenić stan tkanek miękkich.
Jeżeli zauważyłeś strzelanie w stawie kolanowym, barkowym lub skokowym to nie musisz panikować. Inaczej wygląda sytuacja, gdy strzelaniu towarzyszy ból lub opuchlizna. Wtedy należy znaleźć przyczynę występowania niepokojących objawów.
Dlaczego strzelają stawy podczas ćwiczeń
Przyczyn strzelania stawów podczas ćwiczeń może być mnóstwo. Z reguły trzaski pojawiają się na początku treningu podczas pierwszych powtórzeń. Przyczyny strzykania jest brak dobrej rozgrzewki. Im dalej w trening, tym “naoliwienie” stawów jest lepsze, a strzelające stawy ustępują.
Jeżeli trzaskom stawów towarzyszą też inne objawy to możesz mieć do czynienia ze stanem zapalnym, postępującymi zwyrodnieniami lub w Twoim organizmie można zauważyć zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej.
Sprawdź także: Kolagen na stawy – opinie, działanie, przeciwwskazania
💊 Suplementy na stawy kupisz w sklepie BudujMase.pl 🛒
Jak się pozbyć strzelających stawów?
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w celu pozbycia się strzelających stawów jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Trafna diagnoza ma za zadanie dobrać metodę leczenia i usunięcie dolegliwości.
Jeżeli strzelające stawy nie są przyczyną choroby lub dysfunkcji, to kondycję stawów możesz poprawić stosując suplementy diety bogate w składniki poprawiające ich funkcjonowanie. Dobry preparat wyróżnia się zawartością kolagenu, witaminy C oraz B, magnez i kwas hialuronowy. Niektóre preparaty stosuje się bezpośrednio w obrębie stawów poprzez zastrzyk.
Świetnym sposobem na zniwelowanie trzaskania stawów jest aktywność fizyczna. Regularny ruch doskonale poprawia ruchomość stawów i przyczynia się do utrzymania aparatu stawowego w dobrej formie.
Jak już wiesz, strzelające stawy nie są powodem do niepokoju, jeżeli nie pojawi się ból i zmiany zwyrodnieniowe. Należy zadbać o regularne uprawianie sportu i właściwą suplementację. Staraj się reagować dość szybko na sygnały wysyłane przez Twój organizm. Szczególnie, gdy trzaskanie sprawia ból i dyskomfort.
Podobne artykuły:
- Chondromalacja rzepki a trening siłowy
- Bieganie a stawy – czy bieganie źle wpływa na stawy?
- Kolagen na stawy – co zawiera, jak działa, jak wybrać najlepszy?
- Ochrona stawów – 6 sposobów jak uniknąć bólu stawów
- Wykroki z hantlami