Wzrost popularności gal sportów walki powoduje większe zainteresowanie treningami sztuk walki. Siłownie oraz kluby fitness coraz częściej oferują zajęcia grupowe, podczas których możemy m. in. skutecznie rozładować negatywne emocje. To tylko jeden z powodów, który tłumaczy dlaczego warto trenować sporty walki. Dowiedz się jakie są pozostałe benefity.
Dlaczego warto trenować sporty walki?
Treningi sportów walki to duża dawka wysiłku fizycznego, która pozwala utrzymać Twój organizm w dobrym zdrowiu i kondycji. Dzięki sportom walki jesteś w stanie nie tylko zbudować wydolność, ale też wzmocnić całe ciało. Efekty pierwszych treningów pojawią się stosunkowo szybko, a jak wiadomo zauważalne postępy są największym motywatorem do dalszej pracy.
Jak zostało wspomniane we wstępie, uprawianie sportów walki pozwala rozładować negatywne emocje i dać upust emocjom nagromadzonym w ciągu dnia. Jednocześnie możesz skutecznie nauczyć się samokontroli i konsekwencji. Znajdzie to pozytywne odzwierciedlenie w codziennym życiu.
Regularne treningi sztuk walki znacząco pomagają w sytuacji zagrożenia. Jesteś w stanie skutecznie obronić się w nieoczekiwanych momentach na co dzień.
Sporty walki uczą nie tylko obrony, ochrony przed atakiem, ale i wyprowadzania ciosów. Świadomość poradzenia sobie podczas zagrożenia ze strony osoby trzeciej daje ogromny komfort psychiczny. Ponadto znacząco zwiększy się Twoja samoocena i pewność siebie.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Powód 1 – Zdolność do samoobrony
Trenując sporty walki jesteś w stanie obronić siebie lub osoby w Twoim otoczeniu przed napastnikiem. Rozwój umiejętności kluczowych dla zdolności samoobrony mają większe znaczenie niż dominacja przeciwnika pod względem wieku lub siły fizycznej. Im większy staż związany z treningiem sportów walki, tym większe prawdopodobieństwo skutecznej obrony przed silniejszym fizycznie rywalem.
Umiejętność samoobrony to także świadomość swoich umiejętności. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwość narażenia rywala na wyrządzenie krzywdy. Dzięki każdej sztuce walki z pewnością nauczysz się pokory i szacunku dla przeciwnika.
Powód 2 – Poprawa kondycji fizycznej
Już na pierwszym treningu sztuk walki przekonasz się jak duża wytrzymałość jest konieczna do skutecznej rywalizacji. Mieszane sztuki walki to ogromny wysiłek dla całego organizmu. Podczas treningu pracują wszystkie mięśnie, poprawiasz tym samym koordynacje ciała. Dzięki sztukom walki dość szybko poprawisz parametry kondycyjne organizmu.
Kolejnym aspektem, który możesz zyskać jest większa świadomość swojego ciała. Wyprowadzanie i przyjmowanie ciosów wymaga zgrania całego ciała w odpowiednim momencie. Trenując koordynację ruchową, która również jest do wypracowania na treningach, zyskasz dużą przewagę nad przeciwnikiem.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Sprawdź także: Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?
Powód 3 – Odpowiedzialność za własne wyniki
Sporty walki są indywidualną dyscypliną. Można powiedzieć, że sam jesteś odpowiedzialny za swoje wyniki, w odróżnieniu od sportów drużynowych.
Podczas walki tylko Ty jesteś odpowiedzialny za sukces lub za porażkę. Taka świadomość pozwala wypracować poszczególne cechy charakteru jak odpowiedzialność oraz odporność na stres.
Kolejną zaletą faktu, że sporty walki cechuje indywidualizm, to możliwość skupienia się na własnych słabszych stronach. Pomimo, że polegasz na własnych siłach to nie możesz zapominać o zaufaniu do bardziej doświadczonych osób jak chociażby trener.
Powód 4 – Sztuki walki uczą charakteru
Sporty walki to dyscyplina, która w największym stopniu uczy pokory oraz szacunku dla rywala, ponieważ walka odbywa się wręcz. Tutaj ewentualna porażka dotyka jeszcze bardziej niż w sportach zespołowych. Przy odpowiednim podejściu jesteś w stanie wyciągnąć z niej ważną lekcję.
Z kolei zwycięstwo pozwala znacząco poprawić pewność siebie. Osiąganie progresu na treningach jest dowodem na to, że ciężka i konsekwentna praca przynosi zauważalne efekty. Takie sporty walki jak: kung fu, karate, czy aikido dobitnie pokażą Ci jak istotna jest cierpliwość, opanowanie i koncentracja.
Powód 5 – Poznasz nowych ludzi
Treningi sportów walki w klubach to doskonała okazja do interakcji i poznania nowych osób. Treningi siłowe ograniczają taką możliwość, tym bardziej jeśli większość osób trenuje np. w słuchawkach.
Wspólnie wykonywany wysiłek fizyczny pozwala podzielić się wrażeniami. Bardziej doświadczeni “fighterzy” mogą udzielić kilku porad nowicjuszom. Popularność sportów walki sprawia, że na macie możesz poznać wiele osób.
Powód 6 – Sztuki walki rozładują stres
Ile razy po ciężkim w dniu pracy denerwował Cię każdy najmniejszy szczegół? Sporty walki pomogą Ci rozładować stres w życiu codziennym. Dzięki nim jesteś w stanie rozładować negatywne emocje, a przede wszystkim skupiasz się na treningu, zapominając o problemach.
Zadowolenie i satysfakcja po skończonym treningu dodatkowo odciąga Cię od wcześniejszych problemów. M. in. ma to związek z wyrzutem hormonów jak np. endorfiny.
Powód 7 – Sztuki walki angażują wszystkie partie ciała
Treningi są nie tylko intensywne, ale angażują wszystkie grupy mięśniowe. Ciosy wyprowadzane są rękoma jak i nogami. Liczne uniki i balans ciała angażują mięśnie brzucha oraz cały “core”.
Pewnie nie jest Ci obca sylwetka fightera na ważeniu. Zazwyczaj jest to dobrze zbudowany i świetnie docięty sportowiec. Jest to zasługą dużej intensywności oraz pracy nad całym ciałem.
Sprawdź również: Trening FBW pod sporty walki
Powód 8 – Sposób na odchudzanie
Jak już zostało wspomniane, treningi sztuk walki spalają sporo kalorii. Tym samym jest do dobry sposób na utratę zbędnych kilogramów.
Dla wielu osób klasyczne cardio na siłowni jest nudne i monotonne. Doskonałą alternatywą są sztuki walki. Jest to podobny, ale dużo ciekawszy rodzaj wysiłku. Trenując rekreacyjnie możesz przeplatać treningi siłowe z zajęciami sztuk walki. Jest to świetny sposób na zwiększenie swojego poziomu wytrenowania oraz osiągnięcie zadbanej sylwetki.
GROMDA Zestaw Street Fightera
- booster testosteronu Trec Testoxx 60kaps.
- przedtreningówka Trec S.A.W. 200g
- aminokwasy Trec Amino EAA 300g
- kreatyna Trec Crea Xtreme Powder 180g
- multiwitaminy Trec Multivitamin for Men 90kaps.
- adaptogen Trec Ashwagandha 60kaps.
- Shaker Gratis
- PILLBOX Gratis!
Powód 9 – Świetny rodzaj hobby
Sporty walki to sport, który można śledzić jako widz oraz spróbować swoich sił podczas treningów. Możesz je wykonać w wolnej chwili i dostosować do indywidualnych potrzeb. Ten fakt odróżnia je od sportów drużynowych.
W ostatnich latach powstało wiele firm dedukujących odzież i akcesoria to sportów walki. Kick boxing, mieszane sztuki walki, muay thai, krav maga, boks czy karate charakteryzują się nieco innym rodzajem sprzętu.
Sporty walki to świetny rodzaj hobby i styl życia, który może stanowić ważną część naszej codzienności.
👉Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?
Powód 10 – Podniesienie samooceny
Jednym z czynników, który odpowiada za naszą samoocenę. Z pewnością zdolność poradzenia sobie w trudnych sytuacjach, wysoki poziom wytrenowania oraz zadbana sylwetka to aspekty, które przyczynią się do podniesienia własnej samooceny. Im więcej wypracowanych umiejętności, tym większa pewność siebie, ponieważ mniej sytuacji jest w stanie Cię zaskoczyć.
Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?
Jakie sztuki walki warto trenować?
Możemy wyróżnić co najmniej kilkanaście rodzajów sztuk walki. Każda z nich ma nieco inne zalety, ponieważ powstała w innych kulturach i w nieco innym celu. Kickboxing, MMA czy boks to sporty walki, które dają możliwość konfrontacji na galach i zawodach. Z kolei Krav Maga lub aikido to sztuki walki, które służą do samoobrony przed napastnikiem. Możemy wyróżnić także połączenie sztuk walki z tańcem. Takim przykładem jest Capoeira, która wywodzi się z Brazylii.
Każdy rodzaj sztuk walki jest warty regularnego trenowania dalszego doskonalenia. Wszystko zależy od Twojego celu i temperamentu. Jeden z nas znajdzie największą satysfakcję w boksie, a inny będzie bardziej preferował judo. Natomiast każda ze sztuk walki cechuje się szacunkiem do rywala, konsekwencją lub możliwością rywalizacji.
Czytaj także: Od ilu lat można trenować sporty walki?
Podobne artykuły:
- Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?
- Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?
- Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sportów walki
- Samoobrona – TOP 5 najskuteczniejszych sztuk walki do obrony na ulicy
- Pierwszy trening sportów walki – wszystko co musisz wiedzieć