Spalanie kalorii jest kluczowym elementem w utrzymaniu zdrowej masy ciała i kondycji fizycznej. Każda aktywność, zarówno fizyczna, jak i codzienna, przyczynia się do zużycia energii, co wpływa na ogólny bilans kaloryczny naszego organizmu. Warto dowiedzieć się, czym jest spalanie kalorii, ile kalorii trzeba spalić, aby schudnąć, oraz jak wygląda spalanie kalorii podczas różnorodnych aktywności, a nawet snu.
Co to jest spalanie kalorii?
Spalanie kalorii to proces, w którym organizm zużywa energię do podtrzymywania podstawowych funkcji fizjologicznych, takich jak oddychanie, krążenie krwi, trawienie, a także do wykonywania różnorodnych aktywności fizycznych.
Kalorie, które spalamy, pochodzą z jedzenia i napojów, a ich nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, z której nasz organizm czerpie energię gdy brakuje mu “energii”paliwa” dostarczanego z pożywienia. Kluczem do utrzymania zdrowej wagi jest równowaga między spożywanymi a spalanymi kaloriami.
➡️Sprawdź: Kalkulator deficytu kalorycznego
Zestaw Szybka Wycinka
Ile kalorii trzeba spalić, by schudnąć 1 kg?
Aby schudnąć 1 kg, należy spalić około 7 000 – 7 700 kcal więcej niż się spożywa. Od razu warto w tym miejscu wspomnieć, że koszt energetyczny biegu maratońskiego (42 km 195 m) to ok. 2500–3000 kcal. W zależności od tempa biegu oraz masy ciała biegacza to wydatek energetyczny rzędu 750–1500 kcal na godzinę wysiłku.
Oznacza to, że aby zredukować wagę nawet i o kilogram, potrzeba do tego systematycznego dążenia do ujemnego bilansu kalorycznego poprzez zmniejszenie spożycia kalorii i zwiększenie ich spalania podczas aktywności fizycznej. Nie ma drogi na skróty.
ile kalorii powinno się spalić w ciągu dnia?
Optymalna ilość kalorii, którą powinno się spalać dziennie, zależy tak naprawdę od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, waga, poziom aktywności fizycznej oraz styl życia.
Przeciętnie jeśli chodzi o spalanie kalorii w ciągu dnia:
- ♂️Mężczyzna o umiarkowanej aktywności fizycznej zużywa około 2 500 – 3 000 kcal dziennie.
- ♀️Kobieta o umiarkowanej aktywności fizycznej zużywa około 2 000 – 2 500 kcal dziennie.
💡Zapamiętaj. Dla osób chcących utrzymać wagę, bilans kalorii powinien być zerowy, czyli ilość spożywanych kalorii powinna równać się ilości spalanych.
Spalanie kalorii podczas aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna to jeden z głównych sposobów na spalanie dodatkowych kalorii. Różne rodzaje ćwiczeń mają różny wpływ na zużycie energii. Warto zobaczyć ile kalorii spalamy podczas godziny różnych aktywności fizycznych, by wybrać tą, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Wartości dla osoby ważącej ok. 70 kg |
▪️Bieganie (8 km/h) – ok. 600 kcal |
▪️Pływanie – ok. 500 kcal |
▪️Jazda na rowerze (12-14 km/h) – ok. 400 kcal |
▪️Skakanie na skakance – ok. 700 kcal |
▪️Aerobik – ok. 450 kcal |
▪️Trening siłowy – ok. 300 kcal |
▪️Joga – ok. 200 kcal |
Ile powinno się spalać kalorii podczas treningu?
Podczas treningu warto celować w spalenie od 300 do 600 kcal w zależności od intensywności i długości treningu. Regularność jest kluczowa – systematyczne ćwiczenia przynoszą najlepsze rezultaty, zarówno dla kondycji, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Jednorazowy trening o wysokiej intensywności nie zastąpi nam systematycznych treningów nawet o niższej intensywności.
Czytaj także: TOP14 ćwiczeń spalających najwięcej kalorii
Zestaw na odchudzanie
- spalacz tłuszczu Trec Clenburexin 90kaps.
- wsparcie redukcji Trec HMB Formula Caps 120kaps.
- na wsparcie metabolizmu tłuszczu Trec Fat Transporter 90kaps.
- kompleks witamin i minerałów Trec Multipack 60kaps.
- Pillbox Gratis!
Spalanie kalorii w codziennych czynnościach
Organizm spala kalorie przez całą dobę. Tak naprawdę każdy nawet najmniejszy ruch jak np. podniesieni ręki w górę wymaga od naszego organizmu zużycia energii. Codzienne czynności, które wykonujemy każdego dnia, również przyczyniają się do spalania kalorii. Jeśli kiedykolwiek e zastanawiała/eś się, ile kalorii spalasz podczas różnych czynności mamy dla Ciebie odpowiedź w postaci kilku przykładów:
Przykładowe zadania i ilość spalanych kalorii |
▪️Chodzenie po schodach – ok. 7-10 kcal na minutę |
▪️Odkurzanie – ok. 150 kcal na godzinę |
▪️Prasowanie – ok. 100 kcal na godzinę |
▪️Mycie naczyń – ok. 75 kcal na godzinę |
▪️Zakupy – ok. 180 kcal na godzinę |
▪️Zabawa z dziećmi – ok. 150-250 kcal na godzinę |
Może Cię zainteresować: Spontaniczna aktywność fizyczna – czym jest i jak zwiększyć NEAT?
Ile kalorii spala organizm bez wysiłku?
Nawet w spoczynku, organizm zużywa energię na podstawowe procesy życiowe. Jest to tzw. podstawowa przemiana materii (PPM), która odpowiada za około 60-70% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Osoba ważąca około 70 kg spala w stanie spoczynku około 1 500-1 800 kcal dziennie.
Energia zużyta w ramach naszej podstawowej przemiany materii pozwala tylko na utrzymanie nas przy życiu poprzez podtrzymywanie podstawowych procesów życiowych takich jak np. oddychanie czy bicie serca.
Poznaj również: Kalkulator PPM (Podstawowej przemiany materii)
Spalanie kalorii podczas snu
Podczas snu nasz organizm również musi podtrzymywać nasze funkcje życiowe, chociaż niektóre z nich zwalniają. Przeciętnie, człowiek spala około 50-70 kcal na godzinę snu, co daje około 400-600 kcal podczas 8-godzinnego odpoczynku. Oczywiście nie powinniśmy na tym opierać naszego deficytu kalorycznego, ponieważ ta ilość kalorii spalanych jest liczona w ramach naszej podstawowej przemiany materii.
Jak spalanie kalorii wpływa na nasze zdrowie?
Spalanie kalorii jest istotne nie tylko dla utrzymania odpowiedniej wagi, ale także dla ogólnego zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga wzmocnić serce, poprawić krążenie, zwiększyć wytrzymałość i zapobiegać wielu chorobom, w tym otyłości, cukrzycy typu 2 i chorobom serca. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie podejmować aktywność fizyczną.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny Trec Multipack 60kaps.
- Shaker Gratis
Jak możemy zwiększyć spalanie kalorii?
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie spalania kalorii, w tym:
- Regularne, intensywne treningi cardio – (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze).
- Wprowadzenie interwałów (HIIT) do planu treningowego – trening interwałowy znacznie podnosi tempo spalania kalorii.
- Zwiększenie aktywności w codziennym życiu – to bardzo proste, chodzi o wybieranie schodów zamiast windy, spacer zamiast jazdy samochodem.
- Trening siłowy, który pomaga zwiększyć masę mięśniową – im więcej mięśni, tym więcej kalorii spalasz w spoczynku.
- Stosowanie odpowiedniej suplementacji – dobór odpowiedniej suplementacji, który uzupełnia aktywność, dietę oraz sen to zawsze duże ułatwienie. Warto zwrócić uwagę na różne kategorie reduktorów tłuszczu takie jak: CLA – kwas linolowy, diuretyki, L-karnityna czy termogeniki.
Najwięcej kalorii spalają intensywne formy wysiłku fizycznego, takie jak bieganie, skakanie na skakance czy treningi interwałowe. Co spala najwięcej kalorii? To aktywności, które angażują jak najwięcej mięśni jednocześnie i wymagają dużej ilości energii, np. sprinty czy skakanie na trampolinie.
Kluczem do efektywnego spalania kalorii jest regularność, różnorodność ćwiczeń oraz zdrowa dieta, która dostarczy odpowiednich składników odżywczych, by wspierać nasz organizm w procesie utraty tkanki tłuszczowej i poprawy zdrowia, a także pozwoli nam utrzymać deficyt kaloryczny.
Kto zwyciężył? Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
Podobne artykuły:
- Jak spalić 1000 kcal podczas jednego dnia treningowego?
- 4 mity dotyczące treningu w okresie redukcji tkanki tłuszczowej
- Bieganie czy rower – co jest lepsze?
- Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?
- Pływanie a odchudzanie – ile trzeba pływać żeby schudnąć?