Spacer farmera to legendarne ćwiczenie strongmanów, którego efekty mogą zdecydowanie zaskoczyć ćwiczących na siłowni. Doskonale wpływa m.in. mocny i wytrzymały chwyt, który przekłada się na lepsze wyniki treningowe. Jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie? Co daje wzmacnianie siły farmera? Poznaj efekty spaceru farmera i przeczytaj najnowszy wpis.
Na czym polega i co daje spacer farmera?
Spacer farmera to ćwiczenie z kilkuset letnią tradycją, pochodzące ze Szkocji. Wywodzi się z zawodów siłaczy,a wzmacnianie siły farmera polega na przeniesieniu dwóch ciężarów (każdy w osobnej dłoni) na określonym dystansie.
Ćwiczenie to posiada wiele zalet, a efekty spaceru farmera są bardzo duże. Z tego powodu czerpią z niego korzyści nie tylko siłacze, ale i ćwiczący: kulturystykę, dwubój siłowy, trójbój siłowy, crossfit.
Zestaw na siłę
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Max 120kaps.
- booster testosteronu Essence Tribulus terrestris 90kaps.
Dzięki spacerowi farmera możemy poprawić poprawić siłę w innych ćwiczeniach. Efekty wykonywania spaceru farmera przekładają się na poprawę wyników w podstawowych ćwiczeniach na siłowni tj. martwy ciąg, przysiad czy wyciskanie na klatkę.
Spacer farmera – technika i wykonanie spaceru farmera
Podniesienie i odłożenie ciężaru jest bardzo ważne jeśli chodzi o poprawne wykonywanie spaceru. Najlepiej jest skorzystać z techniki wykonywania martwego ciągu. Metoda ta pozwala zabezpieczyć kręgosłup i uniknąć niepotrzebnych kontuzji.
Jak powinna wyglądać technika tego ćwiczenia?
- Pozycja wyjściowa – stojąc w pozycji wyprostowanej: łopatki ściągnięte w tył i w dół, głowa w naturalnym przedłużeniu kręgosłupa, barki utrzymane w jednej linii, spięty brzuch i pośladki, o wyprostowanych ramionach swobodnie opuszczonych z boku tułowia; należy chwycić dwa obciążenia – walizki, kettlebells, trap bar lub hantle.
- Ruch – utrzymując wyprostowaną sylwetkę (bez pochylania się na boki lub do przodu); należy przemierzyć określony dystans. Kroki powinny być krótkie i szybkie.
Progresją treningową w spacerze farmera jest zwiększenie ciężaru i dystansu. Dodatkowym utrudnieniem jest wykonanie go na nierównej nawierzchni.
🛒Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny plan treningowy
Ćwiczenie spacer farmera – rodzaje
Spacer farmera może być wykonywany w różnych wariantach. Te zależą głównie od dostępu do konkretnego sprzętu treningowego.
- Spacer farmera z kettlami – ćwiczenie to można wykonać na kilka sposobów. Pierwszym jest wykonanie go z kettlebells. Drugim wariantem jest użycie jednego kettlebell trzymanym chwytem Goblet (ramiona ugięte w stawach łokciowych blisko tułowia, kettle trzymany przed klatką piersiową podchwytem za ucho).
- Spacer farmera z hantlami – hantle należy podnieść z podłoża z pomocą techniki martwego ciągu, bądź z podwyższenia. Ruch powinien być wykonany zgodnie z powyższą techniką.
- Spacer farmera z trap bar – należy stanąć po środku trap bar i podnieść go (chwyt neutralny) z podłoża przy pomocy techniki martwego ciągu. Następnie należy przemierzyć wyznaczony dystans przy zachowaniu prawidłowej techniki.
Spacer farmera – jakie mięśnie pracują?
Spacer farmera w treningu angażuje w zasadzie każdą partię organizmu. Główną pracę wykonują:
- mięśnie przedramion,
- mięsień czworogłowy,
- mięsień czworoboczny (część zstępująca),
- mięśnie brzucha,
- mięsień prostownik grzbietu,
- mięsień trójgłowy łydki,
- mięśnie pośladkowe.
Spacer farmera – efekty w treningu siłowym
Spacer farmera jest ćwiczeniem przynoszącym wiele korzyści. Do najważniejszych korzyści z wykonywania spaceru farmera zalicza się:
Korzyści z wykonywania spaceru farmera |
💥poprawę siły chwytu, |
💥wzmocnienie mięśni pleców i brzucha (mięśni korpusu), |
💥wpływ na poprawę stabilizacji, |
💥wzmocnienie stawy skokowego, |
💥pozytywny wpływ na balans strukturalny górnej i dolnej części ciała, |
💥wzmocnienie mięśnia obszerno-przyśrodkowego uda. |
Sprawdź także: 10 najlepszych ćwiczeń, które powinieneś robić
Spacer farmera – dla kogo?
Kto powinien wykonywać to ćwiczenie i czerpać tym samym korzyści z wykonywania spaceru farmera w swoim treningu? Na pewno osoby, które chcą poprawić stabilizację organizmu. Poprawne wykonywanie spaceru farmera jest doskonałym ćwiczeniem uzupełniającym w dyscyplinach wymagających silnego chwytu jak np. trójbój siłowy.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Ćwiczenie może stanowić wyzwanie i zachęcać tych, którzy lubą ćwiczyć z ciężarem. Aktualny rekord pochodzi z 2014 roku, a ustanowił go Janis Sleckus. Zawodnik pokonał dystans 40,6 metra z walizkami o wadze 175 kg każda.
Wartość spaceru farmera w treningu siłowym
Spacer farmera jest doskonałym ćwiczeniem uzupełniającym treningi siłowe. Każdy trenujący dochodzi w pewnym momencie do sytuacji, gdy ćwiczenie nie może zostać w pełni wykonane. Dzieje się tak często nie ze względu na brak siły pracujących mięśni, ale z powodu niewystarczająco mocnego chwytu. Wartość spaceru farmera okazuje się wtedy bardzo duża.
Zestaw na siłownię
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- odżywka białkowa Trec Booster Whey Protein 700g
- rękawiczki treningowe Trec Rękawiczki Classic
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Wykonując spacer z obciążeniem zwiększa się swoje możliwości na siłowni. Spacer farmera w treningu siłowym wydaje się też być niezbędnym ćwiczeniem, które pozwoli poprawić swoje wyniki, np. w wyciskaniu na klatkę, przysiadzie i martwym ciągu.
Sprawdź także: Jak poprawić siłę chwytu?
Artykuł został oryginalnie opublikowany 20.04.2018r i zaktualizowany 21.09.2023r zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- Spacer farmera
- Jak wzmocnić chwyt?
- Sporty walki – najlepsze ćwiczenia pod stójkę i parter
- Najlepsze ćwiczenia ze sztangą na każdą partię mięśniową
- Walka z cieniem – na czym polega i co daje?
Ćwiczę splitem, robić w dniu z plecami?
Pon plecy
Wt klata barki
Czw bic tric
Pt nogi brzuch