WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Spacer farmera – co daje w treningu siłowym?

spacer farmera

Spacer farmera to legendarne ćwiczenie strongmanów, którego efekty mogą zdecydowanie zaskoczyć ćwiczących na siłowni. Doskonale wpływa m.in. mocny i wytrzymały chwyt, który przekłada się na lepsze wyniki treningowe. Jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie? Co daje wzmacnianie siły farmera? Poznaj efekty spaceru farmera i przeczytaj najnowszy wpis.

Na czym polega i co daje spacer farmera?

Spacer farmera to ćwiczenie z kilkuset letnią tradycją, pochodzące ze Szkocji. Wywodzi się z zawodów siłaczy,a wzmacnianie siły farmera polega na przeniesieniu dwóch ciężarów (każdy w osobnej dłoni) na określonym dystansie.

Ćwiczenie to posiada wiele zalet, a efekty spaceru farmera są bardzo duże. Z tego powodu czerpią z niego korzyści nie tylko siłacze, ale i ćwiczący: kulturystykę, dwubój siłowy, trójbój siłowy, crossfit.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Dzięki spacerowi farmera możemy poprawić poprawić siłę w innych ćwiczeniach. Efekty wykonywania spaceru farmera przekładają się na poprawę wyników w podstawowych ćwiczeniach na siłowni tj. martwy ciąg, przysiad czy wyciskanie na klatkę.

Spacer farmera – technika i wykonanie spaceru farmera

Podniesienie i odłożenie ciężaru jest bardzo ważne jeśli chodzi o poprawne wykonywanie spaceru. Najlepiej jest skorzystać z techniki wykonywania martwego ciągu. Metoda ta pozwala zabezpieczyć kręgosłup i uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Jak powinna wyglądać technika tego ćwiczenia?

spacer farmera
  • Pozycja wyjściowa – stojąc w pozycji wyprostowanej: łopatki ściągnięte w tył i w dół, głowa w naturalnym przedłużeniu kręgosłupa, barki utrzymane w jednej linii, spięty brzuch i pośladki, o wyprostowanych ramionach swobodnie opuszczonych z boku tułowia; należy chwycić dwa obciążenia – walizki, kettlebells, trap bar lub hantle.
  • Ruch – utrzymując wyprostowaną sylwetkę (bez pochylania się na boki lub do przodu); należy przemierzyć określony dystans. Kroki powinny być krótkie i szybkie.

Progresją treningową w spacerze farmera jest zwiększenie ciężaru i dystansu. Dodatkowym utrudnieniem jest wykonanie go na nierównej nawierzchni.

🛒Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny plan treningowy

plany - rejestracja

Ćwiczenie spacer farmera – rodzaje

Spacer farmera może być wykonywany w różnych wariantach. Te zależą głównie od dostępu do konkretnego sprzętu treningowego.

  1. Spacer farmera z kettlami – ćwiczenie to można wykonać na kilka sposobów. Pierwszym jest wykonanie go z kettlebells. Drugim wariantem jest użycie jednego kettlebell trzymanym chwytem Goblet (ramiona ugięte w stawach łokciowych blisko tułowia, kettle trzymany przed klatką piersiową podchwytem za ucho).
  2. Spacer farmera z hantlami – hantle należy podnieść z podłoża z pomocą techniki martwego ciągu, bądź z podwyższenia. Ruch powinien być wykonany zgodnie z powyższą techniką.
  3. Spacer farmera z trap bar – należy stanąć po środku trap bar i podnieść go (chwyt neutralny) z podłoża przy pomocy techniki martwego ciągu. Następnie należy przemierzyć wyznaczony dystans przy zachowaniu prawidłowej techniki.

Spacer farmera – jakie mięśnie pracują?

Spacer farmera w treningu angażuje w zasadzie każdą partię organizmu. Główną pracę wykonują:

ćwiczenia na barki - anatomia
  • mięśnie przedramion,
  • mięsień czworogłowy,
  • mięsień czworoboczny (część zstępująca),
  • mięśnie brzucha,
  • mięsień prostownik grzbietu,
  • mięsień trójgłowy łydki,
  • mięśnie pośladkowe.

Spacer farmera – efekty w treningu siłowym

Spacer farmera jest ćwiczeniem przynoszącym wiele korzyści. Do najważniejszych korzyści z wykonywania spaceru farmera zalicza się:

Korzyści z wykonywania spaceru farmera
💥poprawę siły chwytu,
💥wzmocnienie mięśni pleców i brzucha (mięśni korpusu),
💥wpływ na poprawę stabilizacji,
💥wzmocnienie stawy skokowego,
💥pozytywny wpływ na balans strukturalny górnej i dolnej części ciała,
💥wzmocnienie mięśnia obszerno-przyśrodkowego uda.

Sprawdź także: 10 najlepszych ćwiczeń, które powinieneś robić

ćwiczenia na mięśnie - atlas ćwiczeń

Spacer farmera – dla kogo?

Kto powinien wykonywać to ćwiczenie i czerpać tym samym korzyści z wykonywania spaceru farmera w swoim treningu? Na pewno osoby, które chcą poprawić stabilizację organizmu. Poprawne wykonywanie spaceru farmera jest doskonałym ćwiczeniem uzupełniającym w dyscyplinach wymagających silnego chwytu jak np. trójbój siłowy.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Ćwiczenie może stanowić wyzwanie i zachęcać tych, którzy lubą ćwiczyć z ciężarem. Aktualny rekord pochodzi z 2014 roku, a ustanowił go Janis Sleckus. Zawodnik pokonał dystans 40,6 metra z walizkami o wadze 175 kg każda.

rankingi odżywek

Wartość spaceru farmera w treningu siłowym

Spacer farmera jest doskonałym ćwiczeniem uzupełniającym treningi siłowe. Każdy trenujący dochodzi w pewnym momencie do sytuacji, gdy ćwiczenie nie może zostać w pełni wykonane. Dzieje się tak często nie ze względu na brak siły pracujących mięśni, ale z powodu niewystarczająco mocnego chwytu. Wartość spaceru farmera okazuje się wtedy bardzo duża.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Wykonując spacer z obciążeniem zwiększa się swoje możliwości na siłowni. Spacer farmera w treningu siłowym wydaje się też być niezbędnym ćwiczeniem, które pozwoli poprawić swoje wyniki, np. w wyciskaniu na klatkę, przysiadzie i martwym ciągu.

Sprawdź także: Jak poprawić siłę chwytu?


Artykuł został oryginalnie opublikowany 20.04.2018r i zaktualizowany 21.09.2023r zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *