WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Siłownia bez diety – czy warto trenować bez diety?

siłownia bez diety - czy warto trenować

Wykonanie treningu zajmuje nam około jedną godzinę w ciągu dnia. Dużo bardziej wygląda pilnowanie odpowiedniej diety, bo oprócz zaplanowanych posiłków musimy unikać wielu niekoniecznie zdrowych przekąsek, które czyhają na nas na każdym kroku. Natomiast czy dieta jest aż tak istotna i czy trening bez niej może przynieść zadowalające rezultaty?

Czy warto ćwiczyć na siłowni bez diety?

W pierwszej kolejności warto wytłumaczyć pojęcie diety. Rozumiemy ją jako zaplanowany sposób żywienia, który uwzględnia rodzaj, wielkość i często też czas konkretnych posiłków. Dzięki diecie możemy wpływać na wygląd naszej sylwetki, niezależnie od tego czy chcemy schudnąć lub zbudować dowolną ilość masy mięśniowej. Po zapoznaniu się z definicją łatwo można zauważyć, że dieta odgrywa ogromny wpływ na kształtowanie sylwetki. Zatem czy warto ćwiczyć na siłowni bez diety?

Oczywiście, że warto, natomiast nie jest to najbardziej efektywne podejście. Wyobraźmy sobie, że nie pilnujemy jakości i wielkości posiłków przez dłuższy czas. W ten sposób bardzo szybko zauważymy niechciane dodatkowe kilogramy na wadze. Trenując siłowo jesteśmy w stanie w pewnym stopniu “zatuszować” skutki niewłaściwego odżywiania.

Naszym głównym celem jest zdrowie oraz efekty. Podejście zakładające “brak diety” spowoduje bardzo szybki spadek motywacji – po co trenować skoro nie widzimy efektów? To właśnie właściwa dieta jest w stanie sprawić, że z każdym dniem dostrzegamy spalającą się tkankę tłuszczową lub większą ilość mięśni.

Czytaj więcej: Odżywianie czy trening – co jest ważniejsze?

Czy ćwicząc bez diety schudnę?

Aby redukować kilogramy potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Nawet najdłuższe i najcięższe dodatkowe treningi nie sprawią, że schudniesz, jeśli nie zostanie spełniony powyższy warunek. Aby rozpocząć odchudzanie musisz zmienić dotychczasowy sposób odżywiania.

Idealnym rozwiązaniem jest nie tylko deficyt kaloryczny, ale też:

  • odpowiednia ilość białka (najlepiej 2g na kilogram masy ciała),
  • przewaga węglowodanów złożonych,
  • zdrowe tłuszcze.

Takie podejście gwarantuje szybsze efekty, mniej uciążliwą dietę i zachowanie zdrowia.

Zobacz także: Bilans kaloryczny na siłowni

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Czy da się zrobić mięśnie bez diety?

Podobnie jak spalanie tłuszczu nie jest możliwe bez odpowiedniej diety, tak samo budowanie mięśni wymaga odpowiedniego odżywiania.

Budowa masy mięśniowej wydaje się prostszym zjawiskiem, natomiast musimy spełnić więcej warunków by nasze mięśnie stawały się większe niż w przypadku spalania tkanki tłuszczowej.

  1. Po pierwsze musisz znajdować się w dodatnim bilansie kalorycznym. Oznacza to, że musisz spożywać więcej kalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie.
  2. Drugim ważnym aspektem jest spożywanie wystarczającej ilości białka do budowania mięśni. Podczas intensywnych ćwiczeń spalamy kalorie i doprowadzamy do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Białko ma za zadanie sprawić, że odbudowana tkanka mięśniowa będzie większa i silniejsza.
  3. Trzecim czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie mięśni są co najmniej 4 regularne posiłki. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularne dostarczenie białka w odpowiedniej ilości.

Bez właściwej diety, ćwiczenia na siłowni mogą nie przynieść pozytywnych zmian pod kątem sylwetkowym.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Znacznie diety – czy dieta jest ważna na siłowni?

Mówi się, że dieta to 70% sukcesu na siłowni, a pozostałe 30% stanowi trening. Jest w tym sporo racji, ponieważ dieta ma wpływ na mnóstwo czynników w przypadku osób trenujących na siłowni.


Dlaczego dieta jest ważna?

dieta na ładną skórę
  1. Umożliwia redukowanie tkanki tłuszczowej.
  2. Odpowiada za budowanie masy mięśniowej.
  3. Ma wpływ na poziom energii i samopoczucie.
  4. Bierze udział w odpowiedniej regulacji gospodarki hormonalnej.
  5. W głównej mierze odpowiada za właściwą regenerację.
  6. Dostarcza mikroelementy w postaci witamin i minerałów.

Siłownia bez diety, ale z dopingiem – czy to ma sens?

Chcąc poczynić szybsze efekty w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o podstawy, czyli dietę, trening i regenerację. Tuszowanie braków w tych trzech aspektach za pomocą dodatkowych suplementów lub dopingu to jedna z najbardziej nierozsądnych i niebezpiecznych decyzji jaką możemy podjąć w drodze po lepszą sylwetkę.

Wbrew powszechnej opinii sterydy nie gwarantują szybkich i trwałych efektów tym bardziej, jeżeli nie przywiązujesz wagi do podstaw. Żadna nawet najmocniejsza substancja nie zniweluje braku białka w słabej jakości posiłku czy nie doda Ci energii tyle co odpowiednio przespana noc. Z całą pewnością można stwierdzić, że dużo lepsze efekty zauważysz pilnując podstaw, niż dokładając dowolny niedozwolony środek.

Stosowanie dopingu wiąże się często z niechcianymi skutkami ubocznymi. Z pewnością w trakcie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych będziesz zmagał się z rozregulowaną gospodarką hormonalną, dodatkowo mogą pojawić się problemy z trądzikiem czy np. łysienie androgenowe.

👉Skutki uboczne stosowania sterydów – zestawienie

doping
Siłownia bez diety - czy warto trenować bez diety?

Jak ułożyć dietę krok po kroku?

Wbrew pozorom ułożenie diety nie jest trudną czynnością, jeżeli znasz kilka podstawowych zasad:

  • Znasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli nie, wykorzystaj jeden ze sprawdzonych wzorów, a następnie obserwuj wagę.
  • Ustal swój cel. Inaczej komponujemy dietę, gdy chcemy schudnąć, a jeszcze inaczej, gdy naszym celem jest budowanie masy mięśniowej.
  • Rozdziel potrzebne kalorie na konkretne makroskładniki – białko, węglowodany i tłuszcze.
  • Ustal ilość posiłków. Im więcej kalorii, tym więcej posiłków w ciągu dnia, tym bardziej jeżeli chcesz budować mięśnie.
  • Przygotuj kilka przykładowych dań na konkretny posiłek. Ułatwi to komponowanie diety na konkretny dzień i znacznie przyspieszy zakupy.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Stosując powyższe zasady i w ten sposób komponując dietę znacznie ułatwisz sobie osiągnięcie celu. Głównym czynnikiem, przez który nie pilnujemy diety jest brak czasu lub mała satysfakcja z posiłków. Przy odpowiednim zaplanowaniu i wykorzystaniu zdrowych, ale smacznych produktów możemy komponować wiele pełnowartościowych i smakowitych dań na cały dzień.

Zobacz także: Masa i redukcja jednocześnie – czy to jest możliwe?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *