WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Rowerek stacjonarny – czy warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

trening anaerobowy

Rowerek stacjonarny to jedno z podstawowych narzędzi treningowych, które możemy znaleźć w zaciszu własnego domu. Prosta konstrukcja i wysoka skuteczność treningu pod kątem spalonych kalorii sprawia, że trening na rowerku stacjonarnym znajduje się w planie osób, które oczekują od aktywności fizycznej różnorodnych efektów. Co sprawia, że rowerek treningowy jest aż tak skuteczny?

Czy warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest korzystny dla naszego zdrowia, natomiast rowerek treningowy cechuje się wysoką skutecznością pod kątem kompozycji naszej sylwetki oraz ogólnego poziomu wytrenowania. Uśredniając, na rowerze stacjonarnym jesteśmy w stanie spalić około 500 kalorii w ciągu godziny. Oczywiście ta wartość może się zmieniać w zależności od intensywności treningu, naszego wieku, płci lub wagi ciała. Abstrahując od zmiennych jest to całkiem dobry wynik w porównaniu do innych form aktywności fizycznej.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Dodatkową zaletą, która przemawia za treningiem na rowerku stacjonarnym jest praktycznie zerowe ryzyko kontuzji. Pozycja podczas ćwiczenia pozwala odciążyć nasze stawy, szczególnie staw kolanowy oraz biodrowy. Jest to zatem idealny rodzaj aktywności dla osób z otyłością czy nadwagą.

  • Praktycznie w każdym rowerku stacjonarnym mamy wbudowane programy treningowe, dzięki czemu łatwo dobierzemy odpowiednią intensywność ćwiczeń.
  • Regularne treningi na rowerze stacjonarnym wzmacniają nasze mięśnie.
  • W szczególności mięśnie brzucha, pleców oraz nóg.
  • Ponadto możemy poprawić wydolność i pracę układu sercowo-naczyniowego.

Sprawdź także: Kalkulator deficytu kalorycznego

gotowe kalkulatory

Rower stacjonarny fitness – jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych

Wyróżniamy 3 główne rodzaje rowerków stacjonarnych. Są to:

  • Rower pionowy – jest to najpopularniejszy rodzaj, jaki możemy spotkać w każdym sklepie sportowym. Przeznaczony jest dla osób trenujących rekreacyjnie na każdym poziomie zaawansowania. Rowerki pionowe możemy podzielić też na rower elektromagnetyczny oraz rower napędzany mocą koła zamachowego.
  • Rower poziomy – określany także jako rower leżący. Rowery stacjonarne poziome przeznaczone są dla osób cierpiących na ból i urazy kręgosłupa. Polecany jest również osobom starszym oraz ze sporą nadwagą. Pozycja w rowerze poziomym sprawia, że stopy są wysunięte względem reszty tułowia. Siodełko wyposażone jest w dodatkowe oparcie, które wpływa na odciążenie kręgosłupa oraz komfort ćwiczeń. Pozycja przyjmowana na rowerze poziomym może nieco utrudniać zwiększenie intensywności treningu w porównaniu do wersji pionowej.
  • Rower spinningowy – w tym rodzaju sprzętu możemy wykonać intensywny trening m.in. HIIT i interwały. Rower spinningowy jest dedykowany głównie osobom o wysokiej sprawności fizycznej. Przyjmujemy na nim nieco pochyloną sylwetkę, a trening imituje jazdę na rowerze szosowym. Znakiem rozpoznawczym dla rowerku spinningowego są pedały SPD wpinające się w obuwie.

Jak dobrać odpowiedni rower stacjonarny?

Przy wyborze roweru treningowego powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników:

  1. cel treningowy,
  2. poziom zaawansowania,
  3. rodzaj treningu, do którego chcemy wykorzystać rowerek stacjonarny,
  4. budżet przeznaczony na zakup rowerka.

Popularnym i dość uniwersalnym wyborem będzie rower magnetyczny. Sprawdzi się on podczas spalania tkanki tłuszczowej lub treningu o wysokiej intensywności.

  • Przed zakupem roweru treningowego warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne.
  • Istotnym aspektem jest waga koła zamachowego oraz czy regulacja oporu koła odbywa się elektrycznie lub manualnie za pomocą pokrętła.
  • Ważnym aspektem decydującym o wyborze jest regulacja wysokości siodełka.
  • Często wysokie osoby mogą mieć problem z właściwym doborem rowerka przystosowanego do ich budowy.

Ile kosztuje rowerek stacjonarny? Tak naprawdę cena jest w dużej mierze uzależniona od jakości i funkcji, które ma posiadać nasz sprzęt. Kluczowe jest koło zamachowe i jego ciężar. Im większy ciężar koła zamachowego, tym większa płynność jazdy i komfort treningu. Droższe rowerki oferują też dodatkowe funkcje typu: dedykowana aplikacja z planami treningowymi, możliwość zapisywania treningów, czy elektroniczny pomiar tętna.

Sprawdź także: Trening interwałowy na rowerze – jak robić interwały na rowerze?

Czy na rowerze stacjonarnym można schudnąć?

Stacjonarny rower treningowy to narzędzie, które zakupujemy w celu skutecznego odchudzania. Oczywiście jest to sprawdzony pomysł, który przynosi korzyści nie tylko sylwetkowe, ale też zdrowotne. Natomiast większość z nas zadaje sobie pytanie: Ile można schudnąć na rowerku stacjonarnym?

Zestaw Szybka Wycinka 2.0

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka 2.0
 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od pojedynczego przypadku. Za ilość spalonych kalorii podczas treningu ma wpływ:

  • wiek,
  • płeć,
  • waga,
  • intensywność treningu,
  • ilość masy mięśniowej,
  • poziom wytrenowania.

Jak widać ilość zużytej energii może się znacząco różnić w zależności od powyższych czynników. Uśredniając, godzina jazdy na rowerze stacjonarnym spala około 600 kcal. Niejednokrotnie mogliśmy spotkać się ze stwierdzeniem, że tkanka tłuszczowa spala się po 30 minutach treningu. Zatem, czy 30 minut jazdy na rowerze stacjonarnym daje efekty?

Oczywiście, że tak! Na koniec dnia liczy się bilans kaloryczny, czyli ilość spalonych kalorii, względem tych dostarczonych do organizmu. Nawet krótkie jednostki treningowe przyniosą zamierzony efekt, jeżeli przyczynią się do wytworzenia deficytu kalorycznego.

Rower treningowy stacjonarny – czy rowerek stacjonarny spala brzuch?

Musisz uświadomić sobie, że nasz organizm nie ma zdolności spalania tkanki tłuszczowej miejscowo. Każdy z nas ma miejsca, w których nadmierne kilogramy odkładają się łatwiej oraz te, z których tkanka tłuszczowa spala się w pierwszej kolejności.

Rowerek stacjonarny nie sprawi, że spalisz jedynie tłuszcz z brzucha, natomiast sukcesywnie będzie on ubywał z każdej części ciała.

Czytaj także: Jak spalić tłuszcz z brzucha? Wskazówki jak zgubić tłuszcz z brzucha

rankingi odżywek

Co jest lepsze orbitrek czy rower stacjonarny?

Wybór pomiędzy orbitrekiem, a rowerkiem stacjonarnym to w dużej mierze kwestia preferencji. W kontekście spalonych kalorii, obie maszyny treningowe wypadają bardzo podobnie.

Główną różnicą jest przyjęta pozycja i charakterystyka pracy. Na orbitreku cały ciężar ciała utrzymywany jest za pomocą nóg. Z kolei rowerek stacjonarny jest w stanie nieco odciążyć naszą sylwetkę. Ma to duże znaczenie w przypadku osób z dużą nadwagą.

Orbitrek może w nieco większym stopniu obciążać stawy w porównaniu do rowerka. Nie jest to jednak duża różnica ze względu na charakterystyczny, eliptyczny ruch podczas treningu na orbitreku.

Zestaw Szybka Wycinka XL

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka XL
 

Planując zakup sprzętu domowego, rower stacjonarny wydaje się lepszym wyborem, ze względu na mniejsze gabaryty. Natomiast nie ta się jednoznacznie wskazać lepszego wyboru pomiędzy obiema maszynami. Warto zdecydować się na rodzaj sprzętu, który w większym stopniu odpowiada naszym potrzebom

Przeczytaj także: Jak ćwiczyć na orbitreku? Plan treningowy dla początkujących


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *