WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Zmęczenie po treningu – 5 sposobów jak sobie z nim radzić

zmęczenie po treningu

Istnieje kilka rodzajów zmęczenia, które może objawiać się w inny sposób i może być spowodowane inną przyczyną. Inne kroki musimy podjąć w przypadku DOMSów, a jeszcze inaczej zachowujemy się, gdy mamy objawy przetrenowania. Jakie sposoby są najlepsze w momencie pojawienia się zmęczenia?

Jak szybko zregenerować organizm po treningu?

Aby regeneracja organizmu przebiegła jak najszybciej po intensywnym treningu i by być jak najszybciej gotowym na następne wyzwania treningowe – kluczowa jest metoda i czas, w którym ją zastosujemy.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Zanim jednak wybierzemy metodę, musimy trafnie zdiagnozować przyczyny zmęczenia. Będąc osobą, która jest na początku aktywności fizycznej będziesz miał problemy z tzw. “zakwasy”. Natomiast osoby doświadczone, które podejmują dużą częstotliwość wysiłku fizycznego mogą mieć problem z przetrenowaniem. W obu przypadkach krok, które należy podjąć mogą być inne.

👉5 najlepszych sposobów na regenerację po treningu

Sposoby na zmęczenie po treningu

Jeśli poznasz przyczyny przetrenowania lub po prostu większego zmęczenia, to możesz podjąć odpowiednie działania. Niektóre z nich można wykonać od razu po zakończeniu wysiłku, a jeszcze inne wymagają specjalnego przygotowania.

Poznaj plany Budujmase.pl, które dopasowywane są bezpośrednio do Ciebie – Twojego trybu życia, oczekiwań, ustalonego celu.

Możesz zgłosić chęć wprowadzenia zmian w dowolnym momencie.

plany - rejestracja

1. Zbilansowana dieta

plan dietetyczny

To co jemy na co dzień ma ogromne znaczenie w procesie regeneracji po aktywności fizycznej. Odpowiednia podaż białka, węglowodanów i tłuszczy sprawia, że nasz organizm lepiej radzi sobie z odbudową tkanek po wysiłku fizycznym. W kontekście zbilansowanej diety ważna jest nie tylko porcja posiłku, ale też z jakich źródeł się składa. Wybieraj pełnowartościowe produkty, które dostarczą też mikroelementy oraz błonnik.

Aby zoptymalizować regenerację mięśni musisz spożywać odpowiednią ilość białka. Węglowodany i tłuszcze pełnią rolę energetyczną, ale regulują też pracę niektórych narządów.

Sprawdź także: 7 najlepszych produktów regeneracyjnych

2. Zimne kąpiele

Zimne kąpiele to jeden ze sposobów na bóle mięśni. Zimna woda przyspiesza przepływ krwi i wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jest to metoda, która bardzo skutecznie regeneruje zmęczone tkanki, natomiast nie dla każdego będzie komfortowym uczuciem.

zimne kąpiele

Aby zimne kąpiele spełniły swoją rolę i wpłynęły pozytywnie na regenerację całego organizmu to powinniśmy wejść do zimnej wody jak najszybciej po skończonym treningu. Dosłownie kilka minut w zimnej wodzie wystarczy, aby skutecznie wpłynąć na regenerację.

Czytaj również: Zimne kąpiele – wpływ na regenerację oraz rozwój masy mięśniowej

3. Rozciąganie

Trening siłowy to aktywność fizyczna, która mocno ogranicza i spina tkanki. Szczególnie w momencie, gdy zbudujesz większą masę mięśniową, to warto włączyć rozciąganie w swój plan treningowy.

Najlepszym sposobem jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających w dzień wolny od treningu. W ten sposób nie obciążasz dodatkowo swoich włókien mięśniowych jakby miało to miejsce bezpośrednio po treningu siłowym. Rozciąganie poprawi krążenie, dotleni tkanki i wpłynie na ich większą elastyczność.

4. Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek to jeden z lepszych sposobów na tzw. “zakwasy”. W momencie lekkiego wysiłku mija uczucie zmęczenia i bólu mięśni. Dzieje się tak dlatego, że tkanki mięśniowe stają się lepiej odżywione i dotlenione dzięki zwiększonemu przepływowi krwi.

Dobrą metodą na aktywny wypoczynek jest:

  • spacer,
  • lekki jogging,
  • basen,
  • rower.

Nie jest to trening, więc nie liczy się czas i tempo. Chodzi o to by jedynie rozruszać ciało i wpłynąć na regenerację. W związku z tym wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci radość.

Przeczytaj także: Spontaniczna aktywność fizyczna – czym jest i jak zwiększyć NEAT?

5. Odpowiednia ilość snu

To właśnie w czasie snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne w naszym organizmie. Sen jest jedną z najważniejszych fizjologicznych potrzeb, dlatego zaniedbywanie go z pewnością odbije się na regeneracji, jakości treningu i podatności na kontuzje.

valerin sen

Optymalna długość snu to 8 godzin. Natomiast nie tylko długość jego trwania ma znaczenie. Równie ważna jest jakość snu. Kluczowa jest tzw. faza REM.

W tym czasie nasz organizm odpoczywa i dochodzi do najważniejszych procesów regeneracyjnych.

Kup Valerin Sen w sklepie Budujmase.pl

😴Sen po treningu – ile spać na masie?

Jakie są objawy i skutki przetrenowania?

Przetrenowanie może objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej spotykane to:

  • brak apetytu,
  • brak motywacji,
  • obniżone możliwości treningowe,
  • spadek siły,
  • szybciej pojawiające się zmęczenie,
  • podwyższone tętno spoczynkowe.

Nie zawsze pojawienie się któregokolwiek z objawów musi oznaczać przetrenowanie. Brak apetytu może wystąpić chociażby w cieplejsze dni. Natomiast, gdy problem trwa przez dłuższy czas może to oznaczać zbyt duże obciążenie treningowe i warto zmniejszyć obciążenia.

Pierwszym z objawów, a zarazem skutkiem przetrenowania jest brak motywacji i apetytu. W trakcie treningów ciężko będzie Ci zwiększać intensywność, niezależnie od tego czy zależy Ci na zwiększeniu obciążenia w postaci kilogramów na sztandze lub przyspieszenia podczas biegu. Najgorszym skutkiem przetrenowania jest pojawienie się kontuzji.

Sprawdź: Jakie są objawy przetrenowania mięśni i jak sobie z nim radzić?

plany treningowe budujmase

Jak odzyskać siły po treningu – podsumowanie

odżywka białkowa WPC

Dobrą praktyką jest włączenie do swojej rutyny danej metody regeneracyjnej, która pozwoli Ci nabrać nowych sił po ciężkim treningu. Bardzo ważna jest regularność, z tego względu najlepiej wykonywać daną metodę regularnie. Może to być aktywny wypoczynek, rozciąganie lub zimne kąpiele po skończonym treningu.

Nawet jeśli dbasz o każdy aspekt. Od diety, przez trening, aż po regenerację to nie da się przez cały rok trenować na 100% możliwości. Z tego względu warto wplatać do planu treningowego okresy roztrenowania lub deloady. Jest to krótki, kilkudniowy czas, w którym trenujemy z dużo mniejszym obciążeniem i objętością treningową.

Kup Trec Whey 100 w sklepie Budujmase.pl

Ponadto warto obserwować swój organizm i nie bagatelizować sygnałów, które on nam wysyła. Jeśli zauważysz u siebie spadek motywacji, a na samym treningu masz problem z progresowaniem to być może pojawiają się pierwsze objawy przetrenowania. W takim momencie warto zrobić sobie przerwę, by Twój organizm miał możliwość naładowania baterii.

🏆 Ranking najlepszych odżywek białkowych 2023


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *