Jedni negują istnienie zjawiska przetrenowania, a drudzy przywiązują do niego ogromną uwagę. Faktem jest, że organizm musi mieć czas na regenerację, która jest uzależniona m.in. od czasu poświęconego na odpoczynek. Zależą od tego wyniki, jak i osiągnięcie celów treningowych. Czym jest przetrenowanie i jaki ma wpływ na trening? Sprawdźcie sami.
Czym jest przetrenowanie?
Niektórzy twierdzą, że przetrenowanie to mit. Jednak zdroworozsądkowe podejście podpowiada, że możliwości każdego organizmu są ograniczone. Wprowadzenie się w cykl intensywnych treningów, bez określenia wystarczającego czasu regeneracji, skutkuje m.in. zaburzeniami w funkcjonowaniu ciała. Warto zaznaczyć, że nie jest to zwykłe zmęczenie organizmu, odczuwane po wysiłku. Dodatkowo problem narasta wraz z kolejną jednostką treningową.
Rozróżnia się dwa rodzaje przetrenowania:
- przetrenowanie mięśni,
- przetrenowanie układu nerwowego.
Wśród trenerów na próżno szukać zgodności w temacie – część z nich zakłada, że problem przetrenowania dotyczy tylko układu nerwowego. Wskutek niedostatecznej regeneracji, zmniejsza on swoją zdolność do wysyłania impulsów nerwowych, a co za tym idzie możliwość skurczu mięśni. Skutki stają się dla ciała globalne, a my odczuwamy m.in.:
- brak koncentracji,
- spadek energii,
- problemy ze strony układu hormonalnego.
Przetrenowanie mięśni (np. przez wykonywanie intensywnego treningu na daną partię każdego dnia) określa się jako zmniejszeniu ilości mitochondriów odpowiedzialnych za produkcję energii, a także komórek satelitarnych, których celem jest rozbudowa i regeneracja mięśnia po treningu.
Objawy przetrenowania
Objawy przetrenowania zauważymy bez większych problemów. Nie powinniśmy ich pomylić ze zmęczeniem powysiłkowym. Najczęstsze z nich to:
- chroniczne zmęczenie i brak energii,
- stała bolesność mięśni,
- braku czucia mięśni,
- spadek siły,
- brak apetytu i bezsenność,
- drżenie mięśni,
- podniesienie tętna spoczynkowego,
- brak koncentracji.
Jak na nas wpływa przetrenowanie?
Przetrenowanie to ogromne zmęczenie, spowodowane nadmierną eksploatacją wysiłkową. Wykończony organizm dąży do odpoczynku i regeneracji. Skutki zjawiska odczujemy na każdym etapie dnia codziennego.
- Żaden z treningów nie będzie mógł zostać wykonany na wysokim poziomie.
- Następuje znaczne pogorszenie nastroju i spadek motywacji.
- Częstym problemem jest wpływ przetrenowania na bezsenność i senność, które dotyczą dużą część osób. Gdy jedni nie mogą spać wcale, inni będą spali całe dnie. W obydwu przypadkach powodem może być przetrenowanie.
Wpływ przetrenowania na trening
Przetrenowanie ma destrukcyjny wpływ na trening. Szczególnie odczuwany jest na siłowni i wśród zawodników sportów wytrzymałościowych, u których powoduje:
- spadek sił i dynamiki,
- zmniejszenie możliwości treningowych,,
- hamuje rozwój mięśni,
- ogranicza procesy anaboliczne,
- potęguje katabolizm,
- utrudnia regenerację organizmu.
Przetrenowanie w bieganiu jest jeszcze poważniejszym problemem,ponieważ z każdym przebiegniętym kilometrem:
- zmniejszają się możliwości wysiłkowe,
- zwiększa się ryzyko kontuzji.
Wpływ przetrenowania na regenerację
Z całą pewnością można stwierdzić, że przetrenowania uniemożliwia poprawną regenerację organizmu. Treningi o wysokiej intensywności wykonywane w niewielkim odstępie czasu nie pozwalają dojść mięśniom do siebie. Ciągle eksploatowany układ nerwowy nie nadąża z produkcją neuroprzekaźników i ich wysyłaniem. To wszystko prowadzi m.in. do niepoprawnej pracy organizmu i zaburzeń procesów regeneracyjnych.
Jak unikać przetrenowania?
Poniżej przedstawiamy podstawy profilaktyki przetrenowania, którą każdy ćwiczący powinien znać. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na uniknięcie przetrenowania.
- Rozsądny plan treningowy, w którym intensywność zostaje dostosowana do naszych możliwości, jest gwarantem sukcesu.
- Należy unikać nadmiernych objętości treningowych, szybkich zmian ciężaru na coraz większy, a także codziennego treningu jednej partii.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na suplementację, np. witaminami i minerałami, białkiem czy aminokwasami.
- Rozciągać się – przed i po treningu. To służy kondycji naszego organizmu.
- Należy dbać o wystarczająco długi sen.
Sposoby na przetrenowanie
Najważniejsze, na czym należy skupić się w przypadku przetrenowania, to:
- odpowiednia regeneracja ciała,
- przerwa od treningów.
W odpowiedzi na problem, proponujemy ogólnorozwojową, rekreacyjną aktywności, tj.:
- spokojną jazdę na rowerze,
- spacer,
- gry zespołowe.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dostarczenie witamin i minerałów, a także zbilansowanie diety pod względem makroskładników – szczególnie jeśli drastycznie ograniczyliśmy podaż tłuszczu. Dobrze sprawdzą się też metody relaksujące, jak:
- masaż,
- rolowanie,
- rozciąganie.
Podobne artykuły:
- Jakie są objawy przetrenowania mięśni i jak sobie z nim radzić?
- Przetrenowanie nie istnieje – prawda czy mit?
- Zmęczenie po treningu – 5 sposobów jak sobie z nim radzić
- Stagnacja treningowa
- Jak sen wpływa na wzrost mięśni?