WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Poranny trening – dlaczego warto ćwiczyć rano?

poranny trening

Pora treningu bardzo często determinowana jest naszymi innymi obowiązkami. Większość z nas podejmuje aktywność fizyczną po pracy. Natomiast popularnym podejściem jest poranny trening, przed rozpoczęciem codziennych obowiązków. Co dają poranne ćwiczenia i jak je zaplanować?

Poranne ćwiczenia – dlaczego warto je stosować?

Podjęcie porannych ćwiczeń może być podyktowane zarówno wygodą jak i benefitami wczesnej pory dnia. Ranna aktywność fizyczna doskonale pobudzi Cię na resztę dnia. Będziesz znacznie bardziej efektywny w pracy, pomimo wcześniejszych ćwiczeń.

  • Poranne ćwiczenia to też doskonały sposób na rozładowanie stresu, co może przełożyć się na lepsze samopoczucie i stawianie czoła codziennym obowiązkom.
  • Wreszcie, poranny rozruch w znacznym stopniu nakręca metabolizm. Dzięki regularnym ćwiczeniom utrzymasz wagę ciała i zadbaną sylwetkę na długi czas.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Co daje poranny trening?

Poranne ćwiczenia to często nie tylko oszczędność czasu, ale też szereg korzyści, za które Twoje ciało i umysł podziękują w dalszej części dnia. Poniżej znajdziesz kilka największych benefitów, jakie niesie ze sobą trening z samego rana.

1. Poranny trening – poprawa kompozycji sylwetki

Każdy rodzaj aktywności fizycznej przyczynia się do poprawy sylwetki. Trenując rano sprawiasz, że Twoja ogólna aktywność fizyczna w ciągu dnia znacząco wzrośnie.

Częstą praktyką, szczególnie wśród kulturystów jest wykonywanie treningu cardio na czczo. Istnieją badania naukowe, które wykazały, że taka metoda treningu spala nieznacznie więcej tłuszczu niż cardio o innej porze dnia.

Sprawdź także: Czy można robić cardio po każdym treningu siłowym?


🛒Nielimitowany kontakt z ekspertami w planach dietetyczno-treningowych Budujmase.pl to nie jedyny atut decydując się na współpracę💪Dowiedz się więcej!

plany - rejestracja

2. Ćwiczenia poranne – energia na resztę dnia

Poranna gimnastyka lub ulubiona aktywność fizyczna dodadzą energii na cały dzień. Dzieje się tak za sprawą wielu reakcji zachodzących w naszym organizmie.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi i prowadzi do wyrzutu hormonów takich jak: serotonina, dopamina czy adrenalina. To one powodują, że polepsza się nasze samopoczucie, a energia wzrasta.

3. Poranne ćwiczenia – pobudzenie metabolizmu

Szybszy metabolizm po porannym treningu to zaleta, dzięki której możemy spożywać więcej kalorii w ciągu dnia.

Utrzymanie estetycznej sylwetki jest zależne przede wszystkim od stosunku spalanych i przyjmowanych kalorii w ciągu danego okresu. Dzięki regularnym treningom pobudzasz metabolizm, co przyczynia się do większego wydatku energetycznego. Aktywność fizyczna o niskiej intensywności przyczynia się także do szybszej regeneracji.

Sprawdź także: Jak przyspieszyć metabolizm?

4. Ćwiczenia rano – redukcja stresu

Codzienne obowiązki bardzo często są dużym generatorem stresu. Aktywność fizyczna przed pracą pozwoli oderwać się od codzienności i zredukować napięcie.

Co więcej, uwolnienie dopaminy sprawi, że inaczej spojrzymy na problemy dnia codziennego. Warto zatem włączyć do swojej rutyny poranne wstawanie nawet dla chwili aktywności.


Zaplanuj trening wraz z naszymi specjalistami i poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl👇

plan treningowy

5. Poranny trening – wygoda na siłowni

Jeśli zmobilizujesz się na poranne ćwiczenia to możesz liczyć, że wykonasz trening w komfortowych warunkach.

W godzinach porannych na siłowni spotkasz mniej ludzi niż w godzinach popołudniowych. Zatem komfort między treningiem siłowym rano i wieczorem jest znaczący. Wiele siłowni oferuje zajęcia grupowe wcześnie rano. Jest to ciekawa alternatywa jeśli zależy Ci na innym celu niż imponujące mięśnie klatki piersiowej.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Czy powinno się ćwiczyć po przebudzeniu?

Z reguły nie ma przeciwwskazań, które eliminują nas z aktywności fizycznej po przebudzeniu. Tak naprawdę największym problemem jest rozleniwienie i chęć dalszego odpoczynku. Mimo wszystko powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu do planowanej aktywności fizycznej. W przypadku lekkich aktywności, które nie trwają dłużej niż godzinę, wystarczy standardowe podejście.

Jeżeli planujesz cięższy trening o dużej aktywności to warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i podaż energii. Dobrą praktyką jest zwiększenie puli węglowodanów na dzień przed porannym treningiem oraz odpowiednie śniadanie zaraz po przebudzeniu.

Pamiętaj, aby odpowiednio rozłożyć jednostki treningowe w ciągu tygodnia. Staraj się rozłożyć intensywność tak, aby odpowiednio odpocząć przed najcięższymi treningami.

Ile czasu po przebudzeniu ćwiczyć?

Czas rozpoczęcia treningu po przebudzeniu jest zależny od rodzaju aktywności fizycznej jaką mamy zamiar podejmować.

Jeżeli mamy zamiar trenować mięśnie nóg, to przed ćwiczeniami powinniśmy spożyć lekkie śniadanie w postaci łatwo przyswajalnego białka i węglowodanów. Jeśli Twoim celem jest jedynie średnio intensywne cardio to możesz wykonać trening na czczo.

  • Odpowiednimi ramami czasowymi na rozpoczęcie porannego treningu to od 5 do 30 minut po przebudzeniu.

Czytaj także: Pory treningu – czy istnieje najlepsza pora w ciągu dnia na trening?

Jak powinien wyglądać poranny trening?

Założenia porannego treningu w dużym stopniu są podyktowane czasem jakim dysponujemy w godzinach porannych. Z reguły jest to około godziny, którą możemy poświęcić na aktywność fizyczną.

Poranny trening powinien być zatem kompaktowy, aby wykonać plan w określonym czasie. Nie musi być to intensywny wysiłek. Może to być poranna gimnastyka lub stretching, tym bardziej jeśli masz siedzący tryb pracy.

Zestaw na Pompę Mięśniową

zestaw na masę

Zestaw na Pompę Mięśniową
 

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia jest umiarkowany trening cardio. Jogging lub jazda na rowerze. Już nawet 30 minut cardio jest w stanie poprawić przepływ krwi, dodać energii, a nawet poprawić wyniki zdrowotne odpowiedzialne za choroby układu krążenia.

Jak zmotywować się do porannego treningu?

plan treningowy

Zmotywowanie do treningu o poranku to czasami trudne zadanie. Bezpośrednio po nocnym odpoczynku jesteśmy ospali, a jedyną czynnością na jaką mamy ochotę to dalszy sen. Najtrudniejsze są początki. Po kilku udanych próbach i dostrzeżeniu benefitów z porannego treningu, łatwiej będzie o dalszą motywację do porannego rozruchu.

Dobrym sposobem na motywację jest połączenie aktywności z ulubioną czynnością, może to być słuchanie muzyki podczas ćwiczeń. Bardzo ważny jest także plan treningowy, dzięki któremu będziesz wiedział co i w jaki sposób masz do wykonania danego dnia.

Jeśli chcesz poprawić samopoczucie poprzez poranną aktywność to nie muszą to być intensywne ćwiczenia. Świetnie sprawdzi się 30 minutowy jogging lub jazda na rowerze. Taki regularny wydatek energetyczny sukcesywnie będzie spalał twoją tkankę tłuszczową.

rankingi odżywek

Czy lepiej robić trening rano czy wieczorem?

Wybór pory na trening jest kwestią mocno indywidualną. Bardzo często to tryb dnia determinuje wybór, a nie własne preferencje. Dlatego spotykamy się z tłumem na sali treningowej w godzinach popołudniowych. Większość z nas podejmuje aktywność fizyczną po pracy.

Jeśli masz możliwość wykonania porannych ćwiczeń z samego rana to jest to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Pozytywnie wpłyniesz na metabolizm, samopoczucie oraz kompozycję swojego ciała.

Warto zauważyć, że pora treningu tak naprawdę nie ma znaczenia dla osiąganych efektów. Możesz z powodzeniem kształtować wykonując trening zarówno rano jak i wieczorem.

Przeczytaj również: Ćwiczenia przed snem – czy trening wieczorem ma sens?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *