WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Na czym polega trening modułowy?

trening modułowy

Trening modułowy to całkiem ciekawe rozwiązanie które polega na podzieleniu treningu na cykle, czyli moduły. Ze względu na duże obciążenie organizmu podczas tego typu planu treningowego, nie jest on polecany dla osób początkujących, ponieważ może on wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Na czym polega trening modułowy?

Powiedzmy, że trenujemy 3 razy w tygodniu i wykonujemy trening siłowy, aerobowy oraz interwały. Trening modułowy polega na połączeniu wszystkich 3 treningów w jeden, gdzie w każdym cyklu ćwiczenia są innego rodzaju. Trening numer 1, czyli trening siłowy wykonujemy na początku i powinniśmy postarać się go skończyć w przedziale czasowym 40 minut do godziny, no chyba, że chcemy spędzić pół dnia na siłowni.

Następnie przechodzimy do treningu numer 2 którym są interwały. Jest to krótka część treningu, ale składa się z bardzo intensywnych ćwiczeń, przez które nasze tętno będzie w granicach 180-190 uderzeń na minutę. Osoby młodsze mogą sobie pozwolić na utrzymywanie trochę wyższego tętna. Jednakże musimy pamiętać, że nie jest to jeszcze koniec treningu, a dopiero jego połowa, więc musimy zachować energię na kolejny blok.

Kolejnym etapem jest trening numer 3 czyli aeroby. Nie ma tutaj większej filozofii, po prostu wykonujemy ćwiczenia aerobowe takie jak np.:

  • Marsz na bieżni,
  • Narciarz,
  • Rowerek.

Oczywiście możesz wykonywać również inne ćwiczenia aerobowe. Tą część treningu powinniśmy zakończyć w około pół godziny, a następnie rozciągnąć mięśnie, aby ułatwić im regenerację, tak abyśmy byli w stanie funkcjonować na drugi dzień.

Co daje trening modułowy?

Trening modułowy to jeden z lepszych sposobów aby przełamać rutynę treningową u osób bardziej zaawansowanych, co przełoży się na znaczne postępy w budowaniu masy mięśniowej. Na początku takie treningi z pewnością będą dla nas trudne, jednakże z pewnością przyniosą one efekty poprzez znaczne zaangażowanie naszych mięśni do pracy.

Ważne jest, aby pamiętać o zdrowym rozsądku, osoby początkujące powinny zacząć od “standardowych” metod treningu, a dopiero po pewnym czasie zacząć stosować treningi modułowe. Pozwoli to zbudować niezbędną wytrzymałość oraz siłę do wykonania takiego typu treningu.

Po wdrożeniu treningów modułowych do naszego planu treningowego możemy spodziewać się m.in. szybszego wzrostu naszej masy mięśniowej, spalania większej ilości kalorii oraz poprawy kondycji i wytrzymałości.

Zalety treningu modułowego

Taki typ treningu pozwala nam zaangażować wszystkie włókna mięśniowe, co w znacznym stopniu pobudza je do rozwoju, dzięki czemu szybciej zbudujemy masę mięśniową.

Kolejną zaletą stosowania treningu modułowego jest oszczędność czasu. Pomimo, że trening sam w sobie trwa dłużej niż standardowy trening, to łączy on w sobie 3 rodzaje treningów, dzięki czemu nie musimy wykonywać wszystkich osobno. Podczas takiego treningu spalamy również znacznie większą ilość kalorii niż podczas zwykłego treningu, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczynia się on do spalania tkanki tłuszczowej.

Poprawa kondycji i wytrzymałości to kolejny powód dla którego osoby zaawansowane powinny rozważyć zastosowanie tego typu treningu. Poprzez wysoką intensywność podczas ćwiczeń wytrzymałość naszych mięśni oraz kondycja znacząco się poprawią.

plany treningowe budujmase

Jak podzielić trening na 3 dni?

Osobom ćwiczącym już jakiś czas może się wydawać, że 3 treningi w tygodniu to za mało, jednakże jest to wystarczająca ilość jeśli chodzi o treningi modułowe. Jak już wiemy, są to treningi bardzo intensywne, więc ich zbyt duża ilość może doprowadzić do przetrenowania organizmu, co może nas wykluczyć na dłuższy okres z treningów.

Po każdym tego typu treningu powinien nastąpić dzień przerwy, aby nasz organizm miał czas na regenerację. 3 takie treningi w tygodniu to optymalna ilość, której raczej nie powinno się przekraczać.

Jeśli chodzi o treningi siłowe, to podczas każdego treningu w tygodniu powinniśmy trenować inną partię mięśniową, np. w poniedziałek trenujemy górne partie, a w środę nogi.


ćwiczenia na mięśnie - atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń BudujMase.pl to miejsce, które pomoże Ci w odpowiednim doborze ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe.

Niezależnie od tego, czy pracujesz nad rozwojem swojej muskulatury, poprawą ogólnej sprawności fizycznej, czy rzeźbą – znajdziesz świetne inspiracje na plan treningowy. A co najważniejsze, nie tylko dla osób początkujących.


Ile razy w tygodniu powinno się ćwiczyć?

Na czym polega trening modułowy?

Jeśli jest to nasze pierwsze spotkanie z treningiem modułowym to powinniśmy rozpocząć od jednego treningu w ciągu tygodnia, tak aby nasz organizm miał czas na zaadaptowanie się do nowego rodzaju wysiłku. Gdy poczujemy, że możemy sobie pozwolić na więcej, to możemy dodać kolejny trening w ciągu tygodnia. Po pewnym czasie w miarę możliwości możemy dodać trzeci trening modułowy w tygodniu, ale na tej ilości powinniśmy się zatrzymać, aby nie doprowadzić do przemęczenia organizmu.

Kup Białko na masę w sklepie Budujmase.pl

Po więcej niż 3 treningach nasz organizm jest znacznie mniej wydajny, przez co treningi nie tylko nie będą aż tak skuteczne, ale również przeciążą nas, co zmusi nas do zrezygnowania z treningów na pewien okres czasu.

Jak więc widać, jest to specyficzny trening którego osoby zaawansowane z pewnością powinny spróbować, szczególnie jeśli czują, że do ich planu treningowego wkradła się rutyna. Pozwoli to ponownie pobudzić mięśnie do wzrostu i obserwować ich rozwój.


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *