Lekkie i nieleczone urazy spowodowane przez przeciążenia stawu łokciowego i stany zapalne mogą przerodzić się w groźniejsze urazy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Tak jest w przypadku łokcia tenisisty, czyli dość częstej kontuzji wśród osób aktywnych fizycznie. Jak się objawia i co jest przyczyną łokcia tenisisty?
Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty czy też ręka tenisisty fachowo jest określana jako entezopatia – są to patologiczne zmiany w obrębie stawu łokciowego o charakterze zwyrodnieniowo-zapalnym. Główne objawy łokcia tenisisty to ból w obrębie stawu łokciowego, który może promieniować wzdłuż przedramienia aż do nadgarstka. Ból łokcia może skutkować zmianami zwyrodnieniowymi w stawie łokciowym.
Dzieje się tak w wyniku powtarzających się drobnych urazów występujących w tej okolicy. Szybkie leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, bo tak też określany jest łokieć tenisisty jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zbagatelizowanie problemu grozi upośledzeniem krążenia krwi, co hamuje możliwości regeneracyjne i gojenia się ran.
Gdzie boli ręką przy łokciu tenisisty?
Łokieć tenisisty objawia się poprzez pojawienie się dyskomfortu po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Ból pojawia się podczas:
- próby chwytania,
- zaciskania ręki,
- rotacji wewnętrznej i zewnętrznej przedramienia,
- ruchów wyprostnych w stawie nadgarstkowym.
Osoba cierpiąca na łokieć tenisisty często tłumaczy ból treningiem lub pracą fizyczną. Uciążliwy ból osłabia siłę chwytu, wytrzymałość mięśni ramienia czy problem z poruszaniem placami i nadgarstkiem.
Jakie są przyczyny i objawy łokcia tenisisty?
Dawniej uważano, że przyczyną bólu w okolicy stawu łokciowego jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Badania na koniec lat 90 dowiodły inny powód uciążliwego bólu. Przyczyn zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej może być wiele. Ból może być spowodowany aktywnością lub pracą fizyczną. Każda czynność polegająca na wielokrotnym ruchu prostowania i rotowania nadgarstka może przyczyniać się do wystąpienia łokcia tenisisty.
Dolegliwość swoją nazwę zawdzięcza grze w tenisa, a dokładniej uderzeniom backhandowym. Tak więc dyskomfort w stawie łokciowym najczęściej pojawia się z kilku powodów.
Przyczyny łokcia tenisisty:
- zmiany zwyrodnieniowe spowodowane długotrwałym przeciążeniem ręki. np. pisanie na klawiaturze lub wkręcanie śrubek,
- zbyt mała aktywność fizyczna. Nieobciążanie ręki może osłabić, a nawet doprowadzić do zaniku mięśni ramienia. W takiej sytuacji łatwo doprowadzić do naderwań,
- uciśnięcie gałązki nerwu promieniowego. Jest to problem neurologiczny, który wymaga konsultacji ze specjalistą.
Głównym objawem łokcia tenisisty są charakterystyczne dolegliwości bólowe pojawiające się po zewnętrznej stronie ramienia. Ból może pojawiać się zarówno podczas aktywności jak i spoczynku. Cechą charakterystyczną łokcia tenisisty jest tkliwość palpacyjna w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Objawy łokcia tenisisty:
- ból pojawiający się podczas codziennych czynności – podczas ściskania ręki czy chwytaniu przedmiotów,
- wrażliwość tkanek podczas uścisku w okolicy łokcia,
- ból występujący podczas ruchu nadgarstka,
- charakterystyczna sztywność w łokciu pojawiająca się po przebudzeniu,
- obrzęk po bocznej stronie stawu łokciowego.
Jak wyleczyć łokieć tenisisty?
Jeśli chodzi o leczenie, łokieć tenisisty jest dolegliwością, którą należy zwalczyć w kilku etapach. Pierwszą czynnością podczas walki z łokciem tenisisty jest złagodzenie dokuczliwego bólu. Pamiętaj jednak, że leki przeciwzapalne nie leczą łokcia tenisisty, a jedynie poprawiają samopoczucie.
- Leczenie łokcia tenisisty to dużo bardziej skomplikowana kwestia niż przyjęcie leków przeciwbólowych. W pierwszej kolejności należy ograniczyć aktywność fizyczną. Wykonywanie tych samych ruchów może tylko pogłębić problem. Zamiast tego zaleca się ćwiczenia rehabilitacyjne. Polegają one na terapii manualnej oraz ćwiczeniach wzmacniających. W pierwszym etapie wykonujemy proste ćwiczenia prostowania nadgarstka. Przydatne może okazać się unieruchomienie stawu łokciowego.
- W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego możemy udać się do specjalisty w celu podania leków pod kontrolą USG stawu łokciowego. Zastrzyk bogaty w steroidy lub osocze bogatopłytkowe znacząco przyspiesza regenerację tkanek. Często stosowanym zabiegiem może być fala uderzeniowa, która łagodzi przyczyny bólu. Przydatnym badaniem w leczeniu łokcia tenisisty jest także rezonans magnetyczny.
- Brak skutków leczenia może skutkować koniecznością zabiegu operacyjnego. Polega on na usunięciu uszkodzonego fragmentu mięśnia. Ta metoda to ostateczność, z której jednak korzysta się bardzo rzadko.
Łokieć tenisisty – jak zapobiegać?
Wiesz już jak leczyć łokieć tenisisty, ale warto przede wszystkim poczynić działania, aby następujące schorzenie w ogóle nie wystąpiło. Zapobieganie łokciowi tenisisty może być trudne jeżeli uprawiasz sport lub podejmujesz zawód, który predestynuje do wstąpienia opisywanej dolegliwości. Natomiast jeżeli chcesz uniknąć lub zapobiec łokciowi tenisisty możesz zastosować kilka zasad:
- ✅zadbaj o higienę pracy zawodowej i odpowiednio układaj dłonie podczas korzystania z komputera. Warto też używać ergonomicznej klawiatury,
- ✅ustawiaj nadgarstki w jednej linii z myszką i klawiaturą,
- ✅pilnuj, aby nie doprowadzić do napięcia w nadgarstku podczas korzystania z myszki,
- ✅staraj się pisać na klawiaturze za pomocą palców, a nie mięśni prostowników nadgarstka,
- ✅zarezerwuj czas na ćwiczenia podczas przerwy w pracy.
Czym grozi nieleczony łokieć tenisisty?
Rozwój łokcia tenisisty może być niebezpieczny i prowadzić do dużo poważniejszych skutków. Dolegliwości w wyniku nieleczonego łokcia tenisisty mogą objąć zarówno mięśnie jak i nerwy.
W przypadku tkanki mięśniowej, może dojść do przykurczu mięśniowego. Innym negatywnym skutkiem może być niedotlenienie nerwu i powięzi.
Długotrwałe unieruchomienie kończyny w celu załagodzenia bólu mogą wpłyną na negatywne zmiany w biomechanice całego ciała.
Łokieć tenisisty – powrót do aktywności fizycznej
Powrót do aktywności fizycznej po rehabilitacji związanej z łokciem tenisisty wymaga ostrożności o odpowiedniego podejścia. Zbyt szybkie podjęcie intensywnego wysiłku fizycznego, który dodatkowo obciąża łokieć, może skutkować nawrotem kontuzji.
- Przed powrotem do aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu upewnienia się czy możemy obciążać kontuzjowane ramię.
- Powrót do ćwiczeń rozpocznij od lekkich i kontrolowanych ćwiczeń tak, aby stopniowo obciążać łokieć.
- Stopniowo zwiększaj intensywność i długość treningu. Zwracaj uwagę na sygnały swojego ciała.
- Odpowiednio zaplanuj częstotliwość treningów, aby dać czas niezbędny na regenerację.
- Unikaj ruchów, które mogą narażać Cię na powrót łokcia tenisisty.
- W przypadku nadmiernych ruchów łokciem w trakcie aktywności, warto wziąć pod uwagę noszenie opaski uciskowej stabilizującej staw łokciowy.
- Staraj się zmieniać charakter i rodzaj ćwiczeń tak, aby nie obciążać stale tych samych mięśni.
Zestaw Back to Gym
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- monohydrat kreatyny 6PAK Creatine Monohydrate 500g
- 2x 6PAK Craze Shot 80ml
- Shaker Gratis
Sprawdź także: Powrót na siłownię po przerwie – 10 wskazówek
Podobne artykuły:
- Zespół cieśni nadgarstka a trening na siłowni
- Strzelanie w stawach – co oznacza i jak się go pozbyć?
- Rozgrzewka kolan – jak rozgrzać kolana przed treningiem?
- 10 najlepszych ćwiczeń na biceps
- Ćwiczenia na mobilność stawu skokowego