Krav maga w języku hebrajskim oznacza walkę w ręcz. Stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych systemów obrony. Powstaje coraz więcej szkół, które jej uczą. Dewizą systemu jest sentencja jej założyciela: żeby każdy mógł żyć w pokoju. Krav maga, czyli system samoobrony – czym się charakteryzuje? Jakie efekty przynosi taki trening? Sprawdź więcej o tym systemie.
Krav maga – system samoobrony
Twórcą systemu Krav maga był Imi Lichtenfeld, urodzony w roku 1910 w Budapeszcie. Chłopak pochodził z rodziny ze sportowymi tradycjami. Święcił więc sukcesy w boksie, lekkoatletyce oraz zapasach. Ze względu na sytuację panującą w tamtym okresie niejednokrotnie musiał używać swoich umiejętności w samoobronie oraz obronie innych osób tego samego pochodzenia. W 1940 roku uciekł do Palestyny. Szybko został wcielony do Hagany, militarnej organizacji powstałej w trakcie tworzenia państwa izraelskiego. Tam swoją wiedzę oraz umiejętności stopniowo układał w system. Po przejściu na emeryturę otworzył szkołę Krav maga. W ten sposób dzisiaj mamy możliwość nauki jednego z najlepszych systemów samoobrony.
Zasady Krav magi
W Krav madze występują 4 najważniejsze zasady.
Unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji
Odnosi się to oczywiście to tego aby unikać sytuacji, w których zostajemy narażeni na niebezpieczeństwo. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do walki i użycia swoich umiejętności. Co ważniejsze, nasze zdrowie nie będzie zagrożone. Osoby trenujące sztuki walki dużo lepiej potrafią ocenić swoje otoczenie i czekające w nim zagrożenia. Pozwala to im ich zwyczajnie unikać – a to jest najlepszym sposobem na samoobronę.
Gdy znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji – jak najszybciej się oddal
Kolejną ważną sprawą jest to aby w miarę możliwości uciec z miejsca, w którym jesteśmy zagrożeni. Przebywanie tam zbyt długo podnosi ryzyko odniesienia obrażeń. Niejednokrotnie również spotkamy się z sytuacją, gdzie najlepszą obroną będzie zwyczajnie ucieczka – najlepszym przykładem jest przewaga liczebna napastników.
Użyj przedmiotów, które masz pod ręką do obrony, tzw. broń improwizowana.
W celu samoobrony można wykorzystać praktycznie każde narzędzie. Zwykły kamień, kawałek drewna lub sznurek może okazać się bronią jakiej potrzebujemy do obrony. Krav maga uczy wykorzystywać tzw. bronie improwizowane w celu samoobrony. Przedmiotem nauki jest również obrona przed tego typu narzędziami.
Walcz – użyj swojego ciała do obrony, w sposób maksymalny.
Organizm ludzki stanowi świetne narzędzie, które należy nauczyć się umiejętnie wykorzystywać. Dzięki nauce Krav magi będziemy zdolni do obrony przed znacznie większym przeciwnikiem. Będziemy wiedzieć gdzie oraz w jaki sposób zadawać ciosy, by były one maksymalnie efektywne i pozwoliły nam bezpiecznie się oddalić.
Efekty Krav magi
Podstawowym efektem Krav magi jest zwiększona sprawność fizyczna i większy spokój psychiczny. Każdy kto umie się bronić i ma tego świadomość czuje się pewniej. Pewność siebie w dzisiejszym świecie to podstawa. To dzięki niej można osiągnąć rzeczy nierealne dla ludzi, którzy w siebie nie wierzą.
- Dzięki treningom zmienia się nie tylko psychika, ale i podejście do wielu kwestii i ciało ćwiczącego.
- Treningi bywają trudne i wymagające. Sprawia to, że spalamy tkankę tłuszczową, budujemy siłę oraz stajemy się zdecydowanie sprawniejsi.
- Dla trenujących na siłowni będzie to zdecydowanie olbrzymi plus, ponieważ będą w stanie poprawić swoją kondycję.
Dla kogo Krav maga?
Krav maga nie jest i nigdy nie będzie sztuką walki. Nie ma w niej nacisku na płynność i piękno ruchów. Nacisk kładzie się na efektywność oraz skuteczność. Treningi może podjąć praktycznie każdy kto chce nauczyć się bronić. I tutaj pojawia się kolejna kwestia – Krav maga stanowi system obronny, nie jest przeznaczona do atakowania. Dotyczy to oczywiście wersji cywilnej, której można się uczyć w dostępnych dzisiaj szkołach Krav magi.
Trening Krav magi
Trening Krav magi – zalety
Olbrzymią zaletą treningów Krav magi jest, to że może na nie uczęszczać każdy. Opiera się ona na zachowaniach intuicyjnych. Innymi słowy bazuje na naturalnych odruchach. Oczywiście trzeba wyuczyć się pewnych schematów obron, jak w każdym systemie. Do poziomu średniozaawansowanego uczy się stosunkowo prosto i szybko. Krav maga jest systemem obrony, a nie walki – dzięki temu stawia przede wszystkim na skuteczność. Krav maga uczy oceniać zagrożenia oraz analitycznego myślenia pod kątem obrony.
Trening Krav magi – wady
Wielu technik nie da się wykonać nie mając odpowiednio mocnego chwytu, lub po prostu siły fizycznej. Są tutaj jednak alternatywy jakie można zastosować. Na wyższych poziomach zaawansowania nie każdy będzie w stanie opanować kolejne elementy nauki.
Krav maga, czyli system samoobrony
System samoobrony Krav maga jest przeznaczony dla osób cywilnych, które pragną nauczyć się dbania o swoje bezpieczeństwo. Początki są stosunkowo proste i przyjemne. Nauka obrony przed kijem, czy nożem w dzisiejszym świecie może bardzo się przydać. Stosowanie najważniejszych zasad Krav magi natomiast może niejednokrotnie uratować komuś życie. Warto zapoznać się z tym systemem i sprawdzić jak bardzo różni się od sztuk walki znanych m.in. z ringów i filmów.
Podobne artykuły:
- Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sportów walki
- Dla kogo sporty walki są odpowiednie?
- Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?
- Samoobrona – TOP 5 najskuteczniejszych sztuk walki do obrony na ulicy
- Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować