Już w szkole podstawowej uczymy się o dysproporcji ludzkiego ciała. Gdybyśmy złączyli ze sobą odbicia lustrzane lewej i prawej strony twarzy często powstaną dwie zupełnie inne postaci. Taka asymetria jest zupełnie normalna i gołym okiem możemy zauważyć inny kształt ucha, czy oka po obu stronach. To samo tyczy się całego ciała, które nie jest idealnie symetryczne. Dowiedz się czym jest asymetria ciała – kiedy jedna strona jest większa od drugiej!
Asymetria ciała – jak jej zaradzić?
Problem zaczyna się dopiero, gdy gołym okiem możemy zauważyć różnicę w obwodzie, czy kształcie danej grupy mięśniowej. Szczególne znaczenie ma to u osób uprawiające sporty sylwetkowe, gdzie jednym z kryteriów oceny jest właśnie proporcja i symetria.
Zaburzenie któregoś z nich może dotyczyć różnych części ciała np. nóg w stosunku do tułowia, czy ramion. Ale również w obrębie jednej grupy mięśniowej jak np. nogi, ramiona, klatka piersiowa.
Ćwiczenia na zniwelowanie dysproporcji mięśni i nie tylko znajdziesz w Atlasie Ćwiczeń BudujMase.pl
Przyczyny dysproporcji partii mięśniowych
Jest kilka przyczyn takiej dysproporcji, mogą to być np:
- patologiczne wady postawy: krzywy kręgosłup, krótsza noga, wady klatki piersiowej. Na takie wady jednak nie mamy wpływu i możemy dążyć tylko do kompensacji postawy poprzez rehabilitacje i korektywę
- charakter pracy lub dyscypliny sportowej angażującej w znacznym stopniu tylko jedną ze stron ciała
- dominacja jednej ze strony wynikająca z procesu lateralizacji (najbardziej popularna przyczyna)
Proces lateralizacji, czyli kształtowanie dominującej (wiodącej) ruchowo strony zachodzi już u niemowlaków, a kończy się w wieku szkolnym. To, czy dziecko chwyta częściej zabawkę w lewą, czy prawą rękę nie jest przypadkiem, a właśnie dominacją czynności ruchowych.
Lateralizacja może być jednorodna (dominacja lewej lub prawej ręki, nogi) lub niejednorodna krzyżowa, czyli lewa ręka, prawa noga i na odwrót.
Z tego też powodu trenując dominującą stronę nieświadomie nawet, ruch jest bardziej precyzyjny, a połączenie mięśniowo nerwowe większe.
Strona wiodąca często ,,wyręcza” drugą poprzez większe przejmowanie ciężaru podczas ćwiczenia. Przekłada się to na efektywniejszy trening tej właśnie partii.
Najczęściej nie są to poważne dysproporcje i różnice w budowie ciała i nie musimy jakoś specjalnie tego korygować. Ale 2 cm różnicy w obwodzie ramienia czy 4 cm w udzie nie należą do rzadkości, a wtedy warto już podjąć odpowiednie kroki.
W zniwelowaniu dysproporcji mięśni mogą pomóc Ci plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl
Jak niwelować dysproporcje ciała?
Jest kilka sposobów, jednak nie każdy według mnie jest odpowiedni. Na pewno głupotą jest trening słabszej strony z większym obciążeniem, albo zrobienie kilku dodatkowych serii. Jak wiemy mięśnie najczęściej pracują w grupach. Podczas danego ćwiczenia zaangażowanych jest więcej mięśni, niż tylko ten docelowy np. biceps. Dlatego takie podejście może tylko pogłębić naszą dysproporcję.
Na pewno dobrym rozwiązaniem jest:
- wykonywanie większości ćwiczeń niezależnie, czyli jednorącz/ jednonóż.
- przestawienie się z treningu sztangą na trening hantlami
- poprawa techniki podczas wykonywania
Sprawdź także: Jakie partie mięśniowe warto ćwiczyć razem?
Jednak to nie wystarczy. Tak jak już wcześniej wspomniałem dominująca strona jest uprzywilejowana jeśli chodzi o połączenie mięśniowo nerwowe. Podczas treningu dociera do niej więcej i mocniejszych bodźców, niż do drugiej. Dlatego powinniśmy bardziej się skupić na treningu słabszej ze stron.
Wiadomo nie od dzisiaj, że koncentracja podczas treningu jest bardzo ważna, że powinniśmy wczuwać się w pracę naszych mięśni jak i ich skurcz. Nie można wykonywać uginania na biceps rozmawiając przez telefon trzymany w drugiej ręce. To znaczy można ale efekt naszej pracy pozostawi wiele do życzenia. O ile dominująca strona pod tym względem jest już jakby uprzywilejowana, to słabszą stronę powinniśmy potraktować szczególnie, także dodając jej obciążniki.
Aby jeszcze bardziej ją zaangażować, poza pełną koncentracją, czy wczuwaniu się w pracę mięśni, możemy np. spowolnić ruch (szczególnie fazę ekscentryczną) albo maksymalnie dopinać mięsień w szczytowym napięciu.
Jak wyrównać asymetrię mięśni?
Kolejnym sposobem w eliminowaniu dysproporcji jest poświęcanie tyle samo uwagi słabszej stronie co tej mocniejszej, wiodącej. Tyczy się to szczególnie osób związanych ze sportami sylwetkowymi. Takim przykładem może być sytuacja, kiedy napinamy mięśnie, czy to pozując, czy po prostu przypinając się przed kimś prezentując swoją muskulaturę. Najczęściej w takich przypadkach pokazujemy tą mocniejszą stronę (biceps, nogę).
Białko to podstawowy budulec mięśni, bez którego odpowiedniej podaży nie będziemy w stanie zbudować mięśni czy pozbyć się ich asymetrii. Sport Definition That’s the Whey to świetne wsparcie w uzupełnieniu odpowiedniej dawki protein.
- Dostarcza białka idealnie dopasowanego do potrzeb sportowców;
- Zawiera wysokie stężenie BCAA i Glutaminy oraz EAA;
- Wspomaga regenerację i wzrost mięśni;
- Chroni przed katabolizmem mięśniowym;
- Ułatwia uzyskać dodatni bilans azotowy.
Również kulturyści wykonując pozy obowiązkowe mają swoją ,,lepszą” stronę, którą wolą eksponować. Takie zachowanie jeszcze bardziej pogłębia dysproporcję. Mięśnie poprzez napinanie i skurcze izometryczne stają się mocniejsze i nabierają ładniejszych kształtów. Mało jest osób które potrafią pozować na dwie strony i dobrze się w tym czują.
O tym warto pamiętać by zniwelować dysproporcje:
- trenuj pozowanie na obie strony
- poświęć tyle samo uwagi słabszej stronie co mocniejszej
- wyczuwaj pracę mięśni i bądź skoncentrowany na treningu
Tak jak napisałem wyżej dobrym rozwiązaniem jest przynajmniej na sali treningowej potrenować pozowanie na obie strony. Nawet jeśli i tak podczas zawodów, czy pokazu będziemy pokazywali tą wiodącą, to przynajmniej mamy pewność, że druga ze stron jest równie dobra i w pozach przodem, czy tyłem nie odstaje.
Tekst został oryginalnie opublikowany 22.07.2016 i zaktualizowany dnia 31.05.2022 zgodnie z aktualną wiedzą
Podobne artykuły:
- Jeden biceps większy od drugiego – co robić?
- Dysproporcja mięśni
- Trening na biceps z hantlami
- Ćwiczenia jednostronne – na czym polegają ćwiczenia unilateralne?
- Trening na biceps – jak najlepiej ćwiczyć biceps
Ćwiczę sama w domu więc temat mi jest bliski . Mam problem z lewa strona pleców. Podpowiedzi wykorzystam jak najbardziej . Gdzieś popełniam błąd i muszę go wyeliminować. Dziękuję
Lewa strona ciała jest większa od prawej, zmież linijką. Złamali mi nogę lewą w dzieciństwie a teraz lewą stronę ciała mniejszą a świadomość mam poprawej a ty masz po lewej tam gdzie serce . Żydzi wiedzą coś o tym są skoczkami i po śmierci ich energia i oni przeskakują na inne osoby i mogą’ wygonić’innych.
Właśnie moja prawa ręka jest znacznie silniejsza od lewej ręki. Staram się robić tak: Popki, bardziej kładę się po lewej tronie i próbuję tez lewą stroną wychodzić do góry.
Porada trochę sobie przeczy. Żeby nie ćwiczyć więcej słabszej strony, a potem żeby ją tak właśnie ćwiczyć. Mam podobny problem i coraz więcej ćwiczę do lustra. Moje poczucie ciała, a to co widzę w lustrze to dwie różne rzeczy. Dopiero przed lustrem widzę, że można wyrównać (postawą) ćwiczenia by mięśnie pracowały po obu stronach. Inna rzecz, że bardziej napinam słabszą stronę, gdyż to prawda, że ona “chce się lenić” kosztem silniejszej. Dodatkowa seria nie byłaby wcale taka głupia.
A jeżeli wykonuje taką samą pracę na obie strony podczas treningu pleców , a i tak progresuje mi tylko prawa strona (chodzi głównie o motyle)
Wszystko jest kwestią genetyki, jeżeli problem faktycznie leżał w złym wykonywaniu ćwiczeń (lateralizacja) to wyrównasz w czasie (pozornie wyrównasz). Warto zasięgnąć opinii u ogarniętego fizjoterapeuty, który wskaże Ci czy np. masz inny przyczep mięśniowy, być może inaczej ułożone mięśnie, dłuższe/krótsze itp. Nikt nie jest symetryczny, nawet Ci kolesie na zdjęciach przy artykułach zrobieni fotoshopem, wypchani fake-iem są nierówni, taka już budowa ciała. Powodzenia.
Świetny artykuł
Bardzo się przyda ponieważ mam właśnie taki problem z lewą nogą :/
I jestem pełen nadziei iż będzie lepiej chociaż ogóle rzecz biorąc mięsień lewej łydki a prawej wygląda zupełnie inaczej :/