WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Joga dla początkujących – jak zacząć praktykować jogę i co daje?

joga ćwiczenia

W aktywności fizycznej nie zawsze spalenie jak największej ilości kalorii, czasami celem treningu jest wyciszenie umysłu i maksymalne opanowanie ciała. Taki właśnie efekt mogą dać sesje jogi pod warunkiem, że poznamy podstawy i sposób wykonywania tego rodzaju treningów.

Co to jest joga?

Słowo joga w wolnym tłumaczeniu oznacza uporządkowanie współpracy ciała i umysłu. Celem treningu jest stworzenie jedności pomiędzy sferą cielesną i umysłową. Najlepsze szkoły jogi znajdują się w Indiach i to właśnie tam tysiące lat temu powstała filozofia skupiająca się na połączeniu ww. sfer. W praktyce jogi możemy wyróżnić samodoskonalenie, medytację i ascezę.

W sesji jogi chodzi nie tylko o wymiar duchowy czy zasady etyczne, ale też fizyczność. Służą do tego asany, czyli pozycje jogi oraz pranajamy – techniki oddechu. Celem jogi jest jak największa synchronizacja ruchu z oddechem tak, aby obie sfery tworzyły jedność.

Sprawdź także: Ćwiczenia na mobilność – jak poprawić mobilność?

Co daje wykonywanie ćwiczeń jogi?

Z uwagi na charakterystykę treningu, sesje jogi są odpowiednie praktycznie dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania, wieku lub kondycji.

W obecnych czasach wiele osób narzeka na ograniczony zakres ruchu, bóle mięśni czy stawów. Trening jogi może skutecznie zniwelować skutki siedzącego trybu życia. Dzięki sesjom jogi poprawisz postawę ciała, zniwelujesz bóle kręgosłupa czy poprawisz siłę mięśni głębokich.

Joga to również świetny sposób na rozładowanie napięcia generowanego przez obowiązki dnia codziennego oraz kontrolowanie emocji. Ważne, aby pierwsze treningi wykonywać pod okiem nauczyciela. Dla osób początkujących joga może być sporym wyzwaniem.

plany - rejestracja

Zajęcia jogi – efekty

W jodze, jak i w innych rodzajach treningów, bardzo ważna jest systematyczność. Tylko poprzez regularne treningi możesz osiągnąć maksymalne efekty. Dzięki jodze możesz osiągnąć następujące korzyści:

  • poprawisz kondycję i wydolność,
  • otworzysz klatkę piersiową i poprawisz postawę ciała,
  • dotlenisz organizm i opanujesz technikę oddychania,
  • poprawisz koordynację,
  • opóźnisz procesy starzenia,
  • poprawisz sylwetkę i przyspieszysz metabolizm.

Jakie są rodzaje i ćwiczenia jogi?

Istnieje wiele rodzajów i ćwiczeń jogi, które możesz spotkać na etapie praktykowania jogi. Asany, bo tak nazywają się pozycje w jodze mogą mieć różny cel. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje jogi dla początkujących.

1. Hatha joga

To raczej prosty rodzaj jogi, który opiera się raczej na wolnym tempie wykonywania ćwiczeń. Przechodzenia między pozycjami również odbywają się dość wolno. Celem Hatha joga jest osiągnięcie równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. Ha symbolizuje energię życiową, a Tha oznacza aspekt księżyca.

2. Ashtanga joga

Jeśli chcesz wykonać intensywną praktykę jogi to “Ashtanga joga” będzie dla Ciebie idealna. Przejścia pomiędzy pozycjami odbywają się w niezmiennej sekwencji. Określa się ją jako medytacja w ruchu. Ashtanga joga wywodzi się z południowych Indii i opiera się na ośmio-stopniowym systemie.

3. Vinyasa joga

To popularny styl jogi, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza “umieszczać w specjalny sposób”. Duże znaczenie w wykonywaniu tej sesji odgrywa oddech, a wykonywanie ruchów odbywa się z konkretną intencją.

4. Joga Iyengara

Jest to bardzo techniczny styl jogi, który kładzie nacisk na poprawne wykonanie, precyzję oraz ułożenie ciała. W tym stylu wykorzystujemy stosunkowo dużo narzędzi jak: paski, kostki, wałki czy koce.

joga ćwiczenia

5. Yin joga

Yin i yang to przeciwstawne energie, które do pewnego stopnia utarły się w popkulturze. Są to energie, które definiują naturę. Kontrastujące atrybuty takie jak jasny-ciemny, ciepły-zimny, ciężki-lekki tworzą wzorce dla całej egzystencji.

6. Kundalini joga

To praktyka jogi łącząca asany, pranajamę, mantry oraz medytację. Celem jest przebudzenie energii o skierowanie jej do siedmiu czakr znajdujących się wzdłuż kręgosłupa.

7. Air joga

Air joga to styl, który niejako wykonywany jest w powietrzu. Do twj sesji jogi wykorzystuje się hamaki z lekkiego i naturalnego materiału. Dzięki nim zaawansowane pozycje stają się łatwiejsze do wykonania. W Air jodze takie ograniczenia jak trudne figury, czy nadwaga osoby trenującej przestają być problemem.

8. Power joga

Power Joga to styl, który można wykonać zarówno w klubie fitness jak i własnym domu. Cechuje się dynamiką, siłą oraz elastycznością. Każda sesja opiera się na innej intensywności, co jest ważne pod kątem braku monotonii.

Joga dla początkujących – jak zacząć uprawiać jogę?

Początki uprawiania jogi mogą być naprawdę trudne, pomimo niskiej intensywności treningu. Brak podstaw kondycji i koordynacji może powodować, że minie trochę czasu zanim opanujemy płynność wykonywania i przechodzenia między pozycjami.

Na początek zaplanuj 2 lub 3 sesje jogi w tygodniu. To pozwoli Ci opanować podstawy i zbuduje wydolność, dzięki której sam trening nie będzie dla Ciebie wyzwaniem. Dobrym pomysłem są krótsze, ale częstsze sesje jogi.

Jeśli chcesz dość szybko cieszyć się z efektów, poznaj poniższe zasady:

  • dobierz odpowiedni sprzęt i strój,
  • pamiętaj, że trening wykonujemy na boso,
  • nie zakłócaj treningu. Podczas ćwiczeń zachowujemy się spokojnie,
  • zwracaj uwagę na oddech i technikę.

Poznaj także: Rozciąganie dynamiczne – ćwiczenia, technika, stretching

Joga dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć jogę w domu?

mata formotiva

Joga to rodzaj treningu, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu. W zasadzie całe ćwiczenia opierają się na wykorzystaniu kilku prostych narzędzi.

Stosuj się do poniższych porad, aby skutecznie trenować jogę.

  • zainwestuj w matę do ćwiczeń,
  • pamiętaj o regularności,
  • wspieraj się gotowymi zajęciami jogi dla początkujących w internecie,
  • zwróć uwagę na odpowiednią atmosferę – minimalizacja hałasu oraz odpowiednią ilość światła.
Matę do ćwiczeń kupisz w sklepie Budujmase.pl

Czy joga jest nudna?

Istnieje krzywdzący stereotyp, że joga jest nudnym rodzajem treningu. Spokojne ćwiczenia nie muszą być nudne, a tym bardziej bezskuteczne. Jest wiele różnych rodzajów jogi, które różnią się poziomem intensywności lub zaawansowania. Regularne treningi jogi mogą nieść ze sobą szereg korzyści dla ciała i umysłu. Możesz przeplatać rodzaje ćwiczeń tak, aby urozmaicić trening i sukcesywnie podnosić swój poziom.

Zarówno efekty jakie daje joga, jak i wykonywanie poszczególnych asan nie musi wiązać się z nudną czynnością. Jeśli na co dzień narzekasz na tempo życia, dużą dawkę stresu lub po prostu potrzebujesz wyciszenia poprzez wgłębienie się do swojego organizmu to joga jest dla Ciebie.

plan treningowy

Czy joga jest dla każdego?

Joga jest idealnym rodzajem aktywności fizycznej dla każdego, kto narzeka na niski poziom aktywności fizycznej, a codzienne obowiązki generują spore napięcie i stres.

Treningi jogi pozwolą zrozumieć swój organizm i panować nad swoim ciałem oraz umysłem. Joga może być też doskonałym uzupełnieniem dla innych dyscyplin sportowych. Dzięki jodze zyskasz większą świadomość swojego ciała.

Jednak sesje jogi niekoniecznie są idealnym rodzajem aktywności fizycznej dla osób, które mają problemy z równowagą, bądź narzekają na problemy układu kostnego. Osteoporoza, bądź bóle kręgosłupa mogą stanowić dyskwalifikację nawet dla tak nisko-intensywnych ćwiczeń jak joga.

Negatywne skutki uprawiania jogi

Pomimo tego, że joga to raczej mało kontuzjogenny rodzaj aktywności fizycznej, to nie jest to trening, który nie naraża nas na negatywne skutki.

Nieumiejętne praktykowanie jogi może powodować różnego rodzaju naciągnięcia lub bóle stawów. Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie ciała, ponieważ jest to baza od której wychodzi każda asana. Jeśli którakolwiek z pozycji jogi jest dla Ciebie niejasna, to sprawdź poprawną technikę konkretnej asany lub zapytaj o nią instruktora.

Sprawdź także: Skuteczny stretching – jak prawidłowo się rozciągać?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *