“Motywacja jest czymś co pozwala zacząć, lecz nawyk jest czymś co pozwala wytrwać”. To powiedzenie idealnie obrazuje zjawisko motywacji w kontekście aktywności fizycznej. Motywacja to impuls, który inicjuje proces realizacji swoich celów. Bywa też tak, że chcemy rozpocząć jakąś aktywność, aby poprawić komfort życia, natomiast ciężko znaleźć wewnętrzną motywację.
Jak się zmotywować do działania?
Motywacja to zjawisko, które wymaga ciągłej pielęgnacji. Bez względu na to jakiego rodzaju cel chcesz osiągnąć – pragniesz naukowych sukcesów, lub chcesz rozpocząć zdrowy styl życia, to ciężko będzie utrzymać motywację na tym samym poziomie.
Brak motywacji może pojawić się już na początku, a przyczynę jej utraty można szukać w wielu aspektach. Być może wizja osiągnięcia celu nie jest dla Ciebie wystarczająco atrakcyjna. A może nie czerpiesz satysfakcji z samej drogi do celu? W tym przypadku będziesz chciał zrezygnować jeszcze zanim pojawią się pierwsze efekty.
Kluczem do sukcesu jest znalezienie drogi, której pokonywanie będzie sprawiało Ci radość. Podziel drogę do celu na kilka mniejszych etapów. Taka praktyka pozwoli Ci znaleźć motywację na dłuższy czas.
Co zrobić żeby mieć więcej motywacji?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ na każdego z nas działają nieco inne bodźce. Niektórym wystarczy słuchanie motywującej muzyki podczas treningu, a inni muszą zapisywać sobie najbardziej oczywiste rzeczy, ponieważ potrzebują konkretnego planu działania.
Z pewnością osiąganie namacalnych efektów pozwala znaleźć motywację na dłuższy okres. Poczucie, że nasz wysiłek nie idzie na marne pobudza nasz apetyt na jeszcze więcej. Taka zależność może dać nam nieograniczoną motywację, ponieważ efekty nakręcają nas do cięższej pracy, która owocuje kolejnymi efektami.
Problem pojawia się w chwili zwątpienia, gdy chęć realizacji celów nagle spada. W tym momencie warto zrobić swojego rodzaju “rachunek sumienia”. Znaleźć odpowiedź dlaczego poziom motywacji nagle drastycznie spadł oraz wyciągnąć wnioski na tyle skutecznie, by od następnego dnia wrócić do realizacji swoich marzeń.
Poznaj: Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę
Chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan treningowo-dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem raźniej i łatwiej o dobrą motywację 🙂
Porada 1 – Stawiaj przed sobą małe kroki
Perspektywa długiej drogi do celu już na początku zmniejsza Twoją motywację. Jak znaleźć motywacje do celu, który jest trudny do osiągnięcia, a droga jaką musisz pokonać jest bardzo długa? Tylko wybitnie ambitne jednostki są w stanie wytrwać do samego końca.
Dużo lepszym rozwiązaniem, będzie podzielenie głównego celu na małe kroki. Załóżmy, że Twoim celem jest zdrowe odżywianie. Bardzo ciężko będzie Ci z dnia na dzień zmienić nawyki, które utrwaliły się przez całe życie. Zamiast tego zaplanuj małe kroki. Na początku pij więcej wody, zmień kolacje na zdrowszą, wypracuj nawyk jedzenia śniadań. Stopniowe wprowadzanie zmian jest dużo skuteczniejsze, niż gwałtowna zmiana o 180 stopni.
Porada 2 – Nagradzaj się za małe sukcesy
Nagroda za dobrze wykonaną pracę to praktyka, która towarzyszy nam od dzieciństwa. Może ona okazać się pomocna w drodze po spełnianie marzeń. Nagroda za mały sukces sprawia, że chcesz pracować dłużej i ciężej. Posługując się przykładem odchudzania. Wyjście do restauracji po 2 miesiącach trzymania diety, nie tylko będzie satysfakcjonującą nagrodą i dodatkową dawką motywacji, ale pozwoli zaspokoić Cię psychicznie dając odrobinę wytchnienia.
Innym przykładem może być zakup wymarzonej odzieży. Mało co motywuje w takim stopniu jak koszulka lub sukienka w mniejszym rozmiarze, która leży idealnie na Twoim ciele.
Porada 3 – Zapisuj swoje postępy
Dawki motywacji potrzebujesz każdego dnia. Pomocne w tym jest notowanie efektów. Prowadzenie swojego rodzaju dziennika pokazuje Ci, że idziesz w dobrym kierunku, a w momencie stagnacji możesz wprowadzić zmiany, które przyczynią się do powrotu na właściwe tory.
Starannie prowadzone notatki pokazują Ci ile już wykonałeś pracy, aby zrealizować jakieś marzenia oraz masz świadomość ile zajmie Ci ich osiągnięcie. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które podchodzą zadaniowo do danej czynności.
Porada 4 – Pamiętaj, że nie ma jednej drogi
Częstym powodem rezygnacji z osiągnięcia celu jest brak satysfakcji z drogi do celu. Pamiętaj, że często jest kilka sposobów, aby finalnie osiągnąć zamierzony efekt. Idealnym przykładem jest odchudzanie. Aby stracić kilka kilogramów, pomocne jest podjęcie aktywności fizycznej. Nie muszą to być ćwiczenia na siłowni jest nie sprawia Ci to satysfakcji. Równie dobrze możesz biegać, jeździć na rowerze, pływać lub zapisać się do szkoły tańca.
Sposobów na skuteczne spalanie kalorii jest mnóstwo. Wybierz ten, który sprawia Ci najwięcej frajdy. W ten sposób łatwiej będzie Ci się zmotywować to realizacji celu.
Porada 5 – Stawiaj przed sobą realne cele
Cel powinien być:
- realny,
- atrakcyjny,
- określony w czasie.
Co to oznacza? Nierealny cel sprawi, że jesteś skazany na niepowodzenie, a tym samym nie osiągniesz tego do czego dążysz. Nie przebiegniesz maratonu jeśli masz problem z wejściem na 4 piętro.
Atrakcyjny cel to taki, który można wywodzi się z Twojej potrzeby, a nie jest pragnieniem kogoś innego. Presja społeczeństwa bardzo często wymusza na nas określone zachowania. Natomiast nie będziesz miał motywacji do ich realizacji, ponieważ związane są z czyimiś oczekiwaniami wobec Ciebie.
Cel określony w czasie mówi konkretnie co masz zrobić uwzględniając ramy czasowe. Przykładowo: “Za miesiąc przebiegnę o 3 kilometry dłuższą trasę niż dzisiaj”.
Jak wzmacniać odporność psychiczną?
Realizacja celów jest trudnym wyzwaniem dla każdego, ponieważ wiąże się bardzo często z wyrzeczeniami oraz zaangażowaniem. Z tego powodu nie każdemu uda się zrealizować założony cel. Powyższe porady pozwolą Ci łatwiej utrzymać odpowiedni poziom motywacji przez całą drogę do osiągnięcia celu. Pamiętaj, że gorsze dni pojawiają się u każdego. Jest to kluczowy moment, który decyduje czy porzucisz swoje marzenia, czy jednak pójdziesz dalej.
Jeśli masz gorszy dzień to pomyśl ile pracy włożyłeś w to, aby być w tym miejscu, do którego już doszedłeś. Jeśli sobie uświadomisz, ile już zrobiłeś, to dużo trudniej będzie Ci podjąć decyzję o rezygnacji.
Realizacja marzeń wiąże się z konsekwencją. Systematyczna praca pozwoli wyrobić Ci nawyk, dzięki czemu finalnie łatwiej dotrzesz do celu. Małe, ale regularnie stawiane kroki, są bardziej efektywne i łatwiejsze do wykonania w porównaniu do dużych zmian wprowadzanych pod wpływem chwilowej motywacji.
Sprawdź także: Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?
Podobne artykuły:
- Brak chęci do ćwiczeń – jak zmotywować się do treningów?
- Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?
- Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?
- 5 porad jak zrealizować listę sportowych celów na Nowy Rok 2024
- Brak motywacji do treningu – co zrobić?