Każdą walkę poprzedza ważenie zawodników, które sprawdza, czy zmieścili się oni w limicie swojej kategorii wagowej. Na zawodach amatorskich ważenie odbywa się na kilka godzin przed walką, natomiast przy zawodowych walkach ceremonia ważenia odbywa się dzień przed walką.
Najlepsze sposoby jak zrobić wagę przed zawodami
Najważniejszą rzeczą jaką musimy zapamiętać, to że zbijanie wagi przed zawodami ma niewiele wspólnego z odchudzaniem. Zdrowe odchudzanie polega na trzymaniu deficytu kalorycznego, przez co spala się tkanka tłuszczowa, natomiast robienie wagi polega na zmniejszeniu masy ciała na różne sposoby, np. poprzez zmniejszenie podaży płynów.
Istnieje kilka sprawdzonych trików, aby wspomóc organizm w zbijaniu wagi:
1. Odpowiedni trening oraz dieta – podstawa w robieniu wagi na walkę
Nie da się ukryć, że trening oraz dieta są podstawą, jeśli chcemy zmniejszyć masę ciała. Przygotowując się do zawodów z pewnością trenujemy dużo, więc musimy zapewnić organizmowi odpowiednią podaż węglowodanów oraz białka. Warto skorzystać z planu treningowo-dietetycznego Budujmase.pl ułożonego przez naszych doświadczonych specjalistów.
2. Dieta ketogeniczna – sposób na zbijanie wagi przed zawodami
Jest to dieta low carb, czyli unikamy w niej węglowodanów. Warto przejść na taką dietę na tydzień przed zawodami, spowoduje to, że zapasy glikogenu zostaną usunięte z mięśni, dzięki czemu stracimy na wadze.
Nie powinniśmy jednakże zbyt szybko przechodzić na dietę ketogeniczna, ponieważ nasz organizm będzie potrzebował węglowodanów podczas okresu przygotowań do zawodów.
3. Ograniczenie soli i cukru – robienie wagi na zawody
Pomijając fakt, że sól jest niezdrowa, a cukier dodatkowo kaloryczny, to obie te substancje powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Zatrzymanie wody w organizmie będzie skutkowało podniesieniem masy ciała, co utrudni proces robienia wagi. Warto zatem w okresie zbijania wagi do walki ograniczyć spożycie soli oraz cukru.
4. Odpowiednia podaż białka – podstawa zbijania wagi
Białko jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Dodatkowo jest ono bardzo sycące, dzięki czemu nie będziemy odczuwać aż takiego głodu. Podczas zbijania wagi podaż białka powinna wynosić 1,5-2 g na kg masy ciała. Nie możemy oczywiście zapominać także o spożywaniu innych składników jak np. weglowodanów, więc warto rozważyć dołączenie pełnoziarnistych produktów zbożowych do diety (przed przejściem na dietę ketogeniczną).
5. Odpowiednia suplementacja – wsparcie w zbijaniu wagi przed walką
Reduktory tłuszczu pomogą nam w redukcji tkanki tłuszczowej, co będzie skutkowało zmniejszeniem masy ciała. Jest to duże wsparcie w okresie zbijania wagi do walki oraz jednoczesnego uwidocznienia tkanki mięśniowej. Jednym z polecanych spalaczy jest Trec Thermo Fat Burner Max:
- ułatwia optymalizację masy ciała,
- wspiera w poprawie wyników wysiłkowych,
- dodaje optymalnej dawki energii,
- pozytywnie wpływa na procesy intelektualne,
- przyczynia się do uwidocznia zakrytych mięśni.
Więcej reduktorów tłuszczu wspierających szybszą redukcję masy ciała znajdziesz w sklepie Budujmase.pl🛒
6. Odwodnienie – ograniczenie płynów podczas zbijania wagi
Jest to chyba najbardziej drastyczny z wymienionych sposobów, ale jest on bardzo skuteczny. Ograniczenie płynów spowoduje znaczny spadek wagi, dzięki czemu zmieścimy się w danej kategorii. Jednakże nie zaleca się stosowania tego sposobu przy amatorskich zawodach, gdzie widzenie jest w dniu zawodów, ponieważ odwodnienie powoduje znaczne osłabienie organizmu.
Po ważeniu trzeba znacznie zwiększyć spożycie wody, aby uzupełnić jej niedobór. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem mogą gorące kąpiele, które spowodują wypocenie nadmiaru wody. Pomóc może także opróżnienie jelit, ponieważ zalegająca w nich treść pokarmowa swoje waży.
Jeśli zastosujemy wszystkie powyższe sposoby, to z pewnością bez problemu zrobimy wagę na zawody, a może nawet na kolejne będziemy mogli zgłosić się do niższej kategorii wagowej.
Klasyczne błędy podczas zbijania wagi przed zawodami
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas zbijania wagi jest jedzenie śniadania przed ważeniem. Przed oficjalnym ważeniem najlepiej nie jeść śniadania, a dzień wcześniej zjeść małą kolację, co spowoduje, że uzyskamy niższą wagę w dniu ważenia. Kolejnym często popełnianym błędem jest spożywanie cukru i soli na kilka dni przed ważeniem. Powoduje to zatrzymywanie wody w organizmie o czym pisałem wcześniej.
Równie często można zauważyć zbytnie odwadnianie się. Nie da się ukryć, że nasz organizm to w większości woda, a bez niej będziemy znacznie osłabieni. Zdarzają się przypadki, że osoby które zbyt intensywnie zbijały wagę nie mogły wystąpić na zawodach, ponieważ ich stan zdrowia nie pozwalał na to. Warto odpowiednio wcześnie zacząć spalać tkankę tłuszczową, aby potem nie musieć odwadniać się ponad nasze siły. Musimy także pamiętać, że długotrwałe odwodnienie będzie się wiązać z wieloma negatywnymi skutkami m.in. z zaburzeniami hormonalnymi.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas robienia wagi?
Podczas robienia wagi szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nasze zdrowie. Nie możemy zapominać, że jest ono bezcenne, a robienie wagi może negatywnie wpłynąć na nie. Jeśli przesadzimy z procesem robienia wagi, to zamiast zawalczyć, wręcz przeciwnie możemy wylądować w szpitalu. Stało się tak m.in w przypadku nieodbytej walki Khabiba Nurmagomedov’a z Tonym Fergusonem podczas UFC 209.
Warto też zadbać o jakość snu, ponieważ stres związany z zawodami może ją znacznie pogorszyć. Na kilka dni przed startem najlepiej stosować melatoninę która znacznie poprawi jakość naszego snu oraz pośrednio pomoże nam zbijać wagę.
Robienie wagi w sportach walki – kto i po co zbija wagę?
Sporty walki charakteryzują się podziałem na kategorie wagowe, więc każdy z zawodników musi zmieścić się w wymaganym limicie. Najczęściej stosuje się efekt odwodnienia, aby uzyskać wymaganą wagę. Oczywiście nie każdy musi się odwadniać, niektóre osoby mogą spożywać normalną ilość wody, ponieważ mają spory zapas wagi.
Ile mogę schudnąć podczas robienia wagi?
Musimy pamiętać, że zbijanie wagi, a odchudzanie to dwie różne rzeczy. Podczas procesu robienia wagi możemy trwale schudnąć 2-3 kg, jednakże krótkotrwale możemy stracić nawet 10-12 kg (w przypadku profesjonalnych zawodników).
Przed rozpoczęciem walki zawodnicy są znacznie ciężsi niż podczas ważenia. W ostatnim tygodniu przed zawodami traci się najwięcej wagi, ponieważ to właśnie wtedy usuwamy glikogen poprzez np. dietę ketogeniczną oraz odwadniamy się, aby stracić kilka kilogramów.
Podobne artykuły:
- Planowanie treningu – co robić tydzień przed walką?
- Kategorie wagowe w boksie – jakie są i jak wybrać odpowiednią?
- Kofeina w sportach walki – jak poprawić wyniki za pomocą kofeiny
- Stres przed zawodami – 5 wskazówek jak sobie radzić ze stresem
- Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?