WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak zamienić tłuszcz w mięśnie?

zmiana tłuszczu w mięśnie

Nie potrzeba zbyt dużych umiejętności, aby rozróżnić umięśnioną sylwetkę od tej z przewagą tkanki tłuszczowej. Chyba każdy chciałby mieć pierwszy typ sylwetki, ale pytanie brzmi, jak to zrobić?

Jak zmienić tłuszcz w mięśnie?

Gdy zdecydujemy się, że chcemy przekuć naszą tkankę tłuszczową w mięśnie tworząc potężny gorset mięśniowy musimy wiedzieć jak to zrobić. Oczywiście nie zmieniamy dosłownie tkanki tłuszczowej w mięśnie, tylko zastępujemy ją mięśniami, ponieważ przemiana tkanki tłuszczowej w tkankę mięśniową jest fizycznie niemożliwa.

cardio zamiana tłuszczu w mięśnie

Aby rozpocząć proces zastępowania mięśniami tkanki tłuszczowej musimy spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ nawet jeśli będziemy mieli wysoce rozwiniętą tkankę mięśniową, ale nie rozpoczniemy od redukcji tkanki tłuszczowej, to tłuszcz przykryje mięśnie i będą one niewidoczne.

Aby spalić tkankę tłuszczową przydatne będą ćwiczenia cardio, które same w sobie zużywają dużą ilość kalorii, a pośrednio przyspieszają metabolizm, co dodatkowo zmniejszy ilość tkanki tłuszczowej.

Jeśli redukcja tkanki tłuszczowej idzie nam sprawnie to pora rozpocząć budowanie masy mięśniowej, dzięki czemu nasza sylwetka stanie się umięśniona. Jeśli pominiemy rozwój masy mięśniowej, to nasza sylwetka będzie bardzo chuda i słabo umięśniona.

Zwiększenie ilości tkanki mięśniowej musimy rozpocząć od dołożenia do planu treningowego ćwiczeń siłowych, które będą angażować mięśnie i pobudzać je do wzrostu.

Najlepsze ćwiczenia na zamianę tłuszczu w mięśnie znajdziesz w planach dietetyczno-treningowych Budujmase.pl

plany treningowe i plany dietetyczne

Budowa mięśni a spalanie tłuszczu – różnice

To, że zmiana tłuszczu w mięśnie wiąże się z spalaniem tłuszczu i rozwojem mięśni jest chyba oczywiste, tak samo jak to, że jest duża różnica pomiędzy tymi dwoma procesami. Spalanie tkanki tłuszczowej wiąże się w głównej mierze z ćwiczeniami cardio oraz z deficytem kalorycznym, dzięki któremu organizm zacznie czerpać energię z odłożonej tkanki tłuszczowej.

Budowa masy mięśniowej jest procesem przeciwnym do redukcji tkanki tłuszczowej, więc wiąże się także z lekkim nadmiarem kalorii spożywanych w ciągu dnia. Ważne, aby ilość spożywanych kalorii nie była zbyt duża, ponieważ spowoduje to odkładanie tłuszczu.

Optymalną ilością jest nadwyżka 200-300 kcal powyżej naszego zapotrzebowania. Taki nadmiar zapewni nam rozwój mięśni bez odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeśli nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej ilości energii nasza tkanka mięśniowa nie będzie się rozwijać.

Jeśli budujemy masę mięśniową musimy także ćwiczyć za pomocą odpowiednio dobranej metody. W naszym planie treningowym powinny królować ćwiczenia siłowe, a nie ćwiczenia cardio.

Musimy pamiętać, że podczas obu procesów ważna jest zbilansowana dieta. Oczywiście deficyt wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, ale poza nim nasze posiłki muszą dostarczać odpowiednie składniki odżywcze. Proces budowania masy mięśniowej jest czasem wzmożonego zapotrzebowania organizmu na białka, więc wtedy nasza dieta powinna być szczególnie bogata w ten makroskładnik, który jest głównym budulcem naszych mięśni.

Oczywiście osoby borykające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej też powinny spożywać białko, jednak zapotrzebowanie nie jest tak duże jak podczas budowy masy mięśniowej.

Oczywiście białko nie jest jedynym składnikiem którego potrzebuje nasz organizm. Bardzo ważne są także węglowodany i odpowiednie tłuszcze.

Przeczytaj także: Masa czy redukcja? Od czego zacząć w nowym roku?

trening
silhouette of an athletic man working out at gym. Fitness bodybuilder training in the gym

Jak spalić tłuszcz a nie mięśnie?

Podstawą będzie odpowiednia dieta i aktywność. Przy spalaniu tkanki tłuszczowej ważne jest, aby deficyt kaloryczny nie był zbyt duży. Powinien on wynosić 200-400 kcal poniżej naszego dobowego zapotrzebowania, dzięki czemu dojdzie do redukcji wyłącznie tkanki tłuszczowej.

Musimy pamiętać, że taki deficyt powinniśmy utrzymywać jedynie podczas redukcji, podczas budowania masy taki deficyt zahamuje procesy budowania masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej.

Zaś jeśli podczas redukcji nie będziemy utrzymywać deficytu, to dojdzie do jednoczesnego zahamowania spalania tłuszczu oraz rozbudowy mięśni (ze względu na ćwiczenia cardio).

Czytaj także: Czy cardio na czczo lepiej spala tłuszcz z brzucha?

cardio spalanie tłuszczu z brzucha
Young athlete without t-shirt is walking on a running track in the park

Czy tłuszcz zamienia się w mięśnie?

Niestety niema fizycznej możliwości na dosłowną zamianę tłuszczu w mięśnie. Jedyną możliwością jest zastąpienie tkanki tłuszczowej mięśniami. Taki efekt można uzyskać poprzez wypalenie tkanki tłuszczowej, a następnie budowę mięśni.

Kiedy spala się tłuszcz, a kiedy mięśnie?

Na początku treningu organizm czerpie energię z utleniania glikogenu, który zawarty jest w mięśniach. Po pewnym czasie w mięśniach kończy się ten surowiec, więc mięśnie zaczynają czerpać energię z oddychania beztlenowego (dzięki temu mamy zakwasy).

Jednakże energia uzyskiwana podczas tego procesu nie jest wystarczająca aby zasilić pracujące mięśnie, więc organizm zaczyna czerpać energię z rozkładu tkanki tłuszczowej.

Taki proces zachodzi dopiero po około 30 minutach treningu, jednak nie jest to stała wartość, która zależy głównie od intensywności naszego treningu.

Sprawdź także: Jak zbudować masę mięśniową bez tłuszczu?

mężczyzna z masą mięśniową bez tłuszczu

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *