Mięśnie brzucha są partią mięśniową, na której chce się skupić każdy trenujący sylwetkowo. Od osoby początkującej po zaawansowanego bywalca siłowni. Nic dziwnego, ponieważ imponujący wygląd mięśni brzucha (widoczny sześciopak z niskim poziomem tkanki tłuszczowej) ma ogromny wpływ w wyglądzie sylwetki. Jak zatem rozsądnie ułożyć plan treningowy, aby osiągnąć płaski brzuch i zredukować tkankę tłuszczową?
Jak wyrzeźbić brzuch?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że osiągnąć widoczne mięśnie brzucha może każdy z nas, natomiast genetyka mięśni brzucha rożni się względem osób. Niektórzy z nas mają symetryczne kostki mięśnia prostego brzucha, a u innych wygląd brzucha po redukcji będzie inny.
Jeśli zależy Ci na odsłonięciu mięśni brzucha musisz zastosować się do szeregu porad, które pozwolą Ci osiągnąć cel:
- Nie trenuj tylko brzucha – jest to bardzo częsty błąd wśród osób początkujących. Co prawda mięśnie brzucha można trenować kilka razy w tygodniu, ale przesadne skupienie nad tą partią nie przynosi wymiernych efektów. Pamiętaj że systemy stabilizacyjne ciała i mięśnie brzucha pracują przy większości ćwiczeń wielostawowych. Trenuj całe ciało i dodaj kilka izolowanych ćwiczeń mięśni brzucha.
- Zaplanuj trening – w przypadku mięśni brzucha, periodyzacja treningu jest równie ważna jak innych partii mięśniowych.
- Dodaj trening cardio – jego głównym zadaniem jest zwiększenie liczby spalanych kalorii. Jest to szczególnie ważne, gdy masz styl życia o niskiej aktywności. Wraz ze zbilansowaną dietą, trening cardio pozwoli Ci osiągnąć wyrzeźbiony brzuch.
- Regeneracja – ma bardzo duże znaczenie w kontekście kształtowania sylwetki. Mięśnie kształtują się i odbudowują podczas odpoczynku i snu. Również zbyt intensywny i częsty trening wpływa na regenerację, a tym samym nasze ciało.
- Dieta – istnieje powiedzenie “brzuch robi się w kuchni”. W dużej mierze jest to prawda, ponieważ dieta ma kluczowe znaczenie pod względem mięśni brzucha. Nawet najlepszy trening brzucha i żadne ćwiczenia typu brzuszki lub unoszenie nóg nie pozwoli Ci odsłonić mięśni brzucha.
- Pamiętaj o nawodnieniu – mięśnie w 70% składają się z wody. Nieodpowiednie nawodnienie znacznie utrudnia kształtowanie sylwetki.
- Suplementy – opcjonalne, ale pomocne wsparcie w kontekście treningu, diety i regeneracji. Suplementacja poprawi jakość treningu, uzupełni niedobory w diecie oraz pozytywnie wpłynie na regenerację.
Dowiedz się więcej: “Kaloryfer” na brzuchu – jak go zbudować?
Plan treningowy na mięśnie brzucha
Aby zauważyć efekty jakie może nieść ze sobą trening mięśni brzucha wystarczy trening 3 razy w tygodniu. Wykonujemy przykładowe ćwiczenia w kilku seriach po nawet 20 powtórzeń.
Mięśnie brzucha składają się z przewagą włókien typu I. Stąd bardzo trudno doprowadzić do przetrenowania tej partii, a trening możemy wykonywać nieco częściej.
Warto pamiętać, że ćwiczenia wielostawowe takie jak przysiady, martwy ciąg, wyciskania, wiosłowania również mocno angażują do pracy brzuch:
- mięsień prosty brzucha,
- mięsień poprzeczny brzucha,
- mięsień czworoboczny lędźwi,
- mięsień skośny wewnętrzny,
- mięsień skośny zewnętrzny.
Przykładowy trening mięśni brzucha może wyglądać następująco:
Dzień 1
- Kółko AB roller – 3 serie po 15 powtórzeń
- Unoszenie nóg w zwisie – 3 serie po 12 powtórzeń
- Plank – 3 serie MAX czasu
Dzień 2
- Spięcia brzucha – 3 serie po 20 powtórzeń
- Przyciąganie kolan z nogami na piłce – 3 serie po 15 powtórzeń
- Plank boczny – 3 serie MAX czasu
Dzień 3
- Przyciąganie obu kolan do klatki piersiowej w podporze przodem z użyciem TRX – 3 serie po 20 powtórzeń
- Nożyce pionowe – 3 serie po 1 min
- Dead bug – 3 serie po 20 powtórzeń
Poznaj więcej ćwiczeń na mięśnie brzucha korzystając z Atlasu Ćwiczeń Budujmase.pl
Sprawdź także: 4 ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha
Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?
Trening brzucha to dość mało obciążająca aktywność fizyczna, zarówno pod kątem układu nerwowego i mięśniowego. Brzuch są mała partia mięśniowa w związku z tym, możesz trenować ją dość często. Możesz też trenować mięśnie brzucha z większą partią mięśniową.
Przede wszystkim należy wystrzegać się podstawowych błędów. Ćwiczenie brzucha częściej niż 3 razy w tygodniu nie przyniesie większych korzyści. Staraj się przeplatać rodzaj ćwiczeń na danym treningu. Dobrze sprawdzi się plan z uwzględnieniem faz treningowych. Pamiętaj, że nie trenujemy na 100% możliwości przez cały czas.
W przypadku mięśni brzucha kluczową rolę odgrywa dieta. Nie odsłonisz “sześciopaka” jeśli tuż pod skórą będziesz miał nadmiar tkanki tłuszczowej. W tym przypadku konieczny jest deficyt kaloryczny, trening siłowy z ćwiczeniami na brzuch i trening cardio. Takie połączenie pozwoli napędzić Twój metabolizm.
Konsekwentna praca gwarantuje, że prędzej czy później zauważysz jak zmienia się Twoja sylwetka. Bardzo ważna jest regularność i stopniowe wprowadzanie zmian. Jeśli zauważasz efekty to nie zmieniaj zbyt wiele w diecie i treningu.
Odpowiednim czasem na zmiany jest stagnacja, czyli zahamowanie efektów. Zbyt szybkie ucinanie kalorii, dodawanie cardio lub chaotyczny trening, nie tylko Cię zniechęci, ale co gorsza spowoduje, że szybciej stracisz siły i motywację do ćwiczeń.
🛒Skorzystaj z pomocy naszych profesjonalnych trenerów personalnych i poznaj dopasowane do Twoich celów plany treningowe Budujmase.pl
Przeczytaj także: Trening brzucha – 7 mitów na temat 6-ściopaka
Podobne artykuły:
- Plan treningowy na brzuch – 6 gotowych planów na mięśnie brzucha
- Plan treningowy dla par – jak ćwiczyć we dwoje?
- Plan treningowy dla kobiet na siłę
- 3-dniowy plan treningowy dla kobiet na sexy ciało
- 6 dniowy plan treningowy na redukcję dla zaawansowanych
Czy takie urządzenie jak kołyska, daje jakieś efekty? Pozdrawiam 🙌