Skip B
Ćwiczenie: skip B Partia: mięśnie nóg Kategoria: ćwiczenie…
Odpowiednio rozgrzany organizm jest zdecydowanie bardziej wydajny. Przygotowując odpowiednio mięśnie, ścięgna i stawy do treningu, ćwiczący zapewnia sobie m.in. efektywny i bezpieczny trening. Rozgrzewka kolan stanowi jeden z kluczowych elementów przygotowania ciała do treningu na siłowni, ale i nie tylko. Jak poprawnie rozgrzać kolana i zmniejsz ryzyko wystąpienia kontuzji oraz jak w ogóle powinna wyglądać rozgrzewka stawów kolanowych? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Kolana uznawane są za najmniej ukrwiony staw naszego organizmu. Jednocześnie są silnie eksploatowane podczas wszelkiej aktywności fizycznej i wykonywania zgięcia stawu kolanowego. Liczne przeciążenia pojawiają się zarówno podczas biegania po asfalcie, jak i dźwigania ciężarów.
Trening rozgrzewkowy powinien być każdorazowo połączony z poprawnie prowadzoną rozgrzewką nóg. Nie istnieją ćwiczenia stawów kolanowych, które izolują staw i wpływają jedynie na jego pracę. Ruch kolana w znacznym stopniu zależy od okalających go mięśni i więzadeł. Podczas rozgrzewki warto więc zwrócić uwagę na mięsień dwugłowy i czworogłowy uda.
Rozgrzewanie kolan powinno łączyć się z pracą stawów skokowych oraz bioder, które bezpośrednio wpływają na tor jego ruchu. Ćwiczenia, jakie wykonujemy powinny opierać się o ruch charakterystyczny dla stawu zawiasowego – w przód i w tył, a nie w formie obrotu.
Sprawdź także: Jak wzmocnić słabe kolana? 8 ćwiczeń na mocne kolana
Rozgrzewka w treningu siłowym pozwala przygotować zarówno mięśnie, jak i stawy do pracy, jaką będą musiały wykonać ze zwiększonym obciążeniem. Szczególnie ważna jest rozgrzewka przed przysiadami, ponieważ to przy nich korzysta się z największych obciążeń.
Zanim rozpoczniesz robienie przysiadów, wystrzegaj się statycznego rozciągania i ćwiczeń, które rozluźniają mięśnie wokół kolan. W przeciwnym razie, Twoje ciało zamiast przygotować się do usztywnienia stawu, rozluźni go, a Ty doznasz kontuzji.
Jakie ćwiczenia stawów kolanowych powinny znaleźć się w rozgrzewce przed przysiadami?
Rozgrzewkę przed przysiadami warto uzupełnić o serie, w których zastosujesz zdecydowanie mniejsze obciążenia, niż w powtórzeniach docelowych. Wykonanie kilkukrotnego ruchu pomaga w wypracowaniu poprawnie wykonywanych powtórzeń z większym ciężarem.
Bieganie i rozgrzewka kolan muszą iść ze sobą w parze. W przeciwnym razie możemy doznać przykrego dyskomfortu, a nawet kontuzji spowodowanej biegiem po twardej powierzchni. W tym przypadku także odradza się rozciąganie statyczne i ruchy rozluźniające mięśnie okalające kolano. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się ćwiczenia dynamiczne. Co najlepiej wykorzystać przy rozgrzewce kolan przed bieganiem?
Rozgrzewka przed bieganiem:
Ćwiczenia te warto uzupełnić truchtem po zróżnicowanym podłożu jeśli to możliwe. Przed bieganiem można także zastosować proponowane wcześniej odwodzenie kończyny dolnej oraz przysiady z gumą oporową.
Rekomendowane ćwiczenia rozgrzewające kolana zapewniają aktywizację stawu pod różnymi kątami, w jakich może wystąpić ruch. Choć najpopularniejszą pozycją w rozgrzewce kolan jest ich rotacja zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, należy się jej wystrzegać. Ćwiczenie wymusza ruch charakterystyczny dla stawów obrotowych, do których nie należy kolano. W rezultacie pojawia się przeciążenie w okolicy więzadła krzyżowego przedniego, gdzie często występują poważne kontuzje.
Każdorazowo kiedy wykonujesz ćwiczenia na daną partię ciała, zastanów się, czy wykonywany ruch jest zgodny z anatomią stawu oraz stabilizacja stawu kolanowego jest poprawna.
Poznaj także: Trening nóg dla kogoś o słabych kolanach
✒️Tekst został oryginalnie opublikowany 05.06.2023 i zaktualizowany dnia 21.08.2024 zgodnie z aktualną wiedzą
Podobne artykuły: