WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak pokonać zmęczenie podczas biegania?

zmęczony biegacz

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów, pozwala ono nie tylko spalić zbędne kalorie, ale także poprawia naszą kondycję i zdrowie. Jednak uczucie zmęczenia jest nieodzownym elementem każdego sportu. Jednak istnieją pewne sposoby, aby pokonać zmęczenie.

Jak pokonać uczucie zmęczenia podczas biegania?

Badania pokazują, że zmęczenie podczas biegu powoduje zmiany w naszej sylwetce m.in pod wpływem zmęczenia mięśni czas styku stopy z podłożem wydłuża się, a kręgosłup i kolana zginają się coraz mocniej. Są to całkowicie naturalne zmiany, które nie są niebezpieczne, jednak powodują większe zmęczenie mięśni, dlatego powinniśmy starać się zachować odpowiednią postawę podczas biegania, która będzie ekonomiczniejsza.

Kolejnym ważnym aspektem jest nawodnienie organizmu.

zestaw dla biegacza

Nasz organizm składa się w większości z wody i nawet lekkie odwodnienie powoduje większe zmęczenie i utrudnia pracę mięśni. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, to może się okazać, że kontynuowanie treningu będzie niemożliwe.

Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości płynów, to nie będzie mógł on normalnie funkcjonować, a czas regeneracji znacząco się wydłuży. Należy również pamiętać, że wraz z potem wydalamy nie tylko wodę, ale również sole mineralne, więc do nawadniania organizmu dobrym wyborem będą izotoniki, które poza wodą dostarczą nam niezbędnych soli.

Kup Zestaw dla biegacza w sklepie Budujmase.pl
bieganie
Satisfied fit woman resting after an active fitness training

Sprawdź także: Jak zacząć biegać? Porady dla początkującego biegacza

Sposoby na zmęczenie podczas biegania

Oczywiście nawodnienie nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o zmęczeniu podczas biegania. Równie ważnym aspektem jest nasza postura w czasie biegu. Oto 3 najważniejsze rady dotyczące naszej sylwetki :

  • Kolana – Badania pokazują, że praca mięśni ud spada aż 0 25%, a co za tym idzie zwiększa się zgięcie kolan, które powoduje większy wysiłek fizyczny. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować, żeby nasza noga nie zwijała się “jak harmonijka”.
  • Stopy – Zmęczenie wywołuje wydłużenie czasu kontaktu stopy z podłożem, co przekłada się na większy wysiłek. Dlatego tak ważne jest, żeby nasza stopa miała jak najkrótszy kontakt z ziemią.
  • Ramiona – Wśród biegaczy panuje tendencja, do opuszczania ramion wraz ze wzrostem zmęczenia, co powoduje dodatkową pracę dla mięśni ramion. Optymalne ułożenie, to takie gdzie pięści znajdują się wyżej niż łokcie.

Jeśli czujemy, że już jesteśmy u skraju wytrzymałości, to lepiej zakończyć trening, żeby nie dopadło nas przetrenowanie.

Brak siły podczas biegania – przyczyny

Jak już wspominałem ogromny wpływ na zmęczenie organizmu ma nawodnienie, ale nie tylko. Dużo zależy intensywności naszych treningów, przy dłuższym i bardziej intensywnym wysiłku mięśnie bardziej się meczą.

Równie ważną rolę pełni ilość energii dostarczanej organizmowi, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, to organizm nie będzie wstanie udźwignąć wysiłku jaki towarzyszy bieganiu.

W tym celu poznaj: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – krok po kroku

Dodatkowo wytrzymałość oraz regeneracja ulegną pogorszeniu. Podczas szybkiego biegania warto zapewnić organizmowi okresy spokojnego truchtu, aby ból mięśni oraz zmęczenie ustąpiły choć trochę.

Jak oddychać podczas biegania?

Oddychanie jest bezpośrednio związane z zmęczeniem podczas treningu. Jeśli nasz oddech będzie płytki i nieregularny, to nasz organizm będzie się męczyć o wiele bardziej, niż wtedy, gdy będziemy oddychać głęboko i regularnie.

Głębokie wdechy dostarczają większej ilości tlenu potrzebnego mięśniom oraz uspokajają tętno, dzięki czemu nasz organizm będzie w stanie znieść większy wysiłek.

Dlaczego męczę się podczas biegania

zestaw na wytrzymałość

Przyczyn jest wiele oraz są one bardzo zróżnicowane. Dla jednych będzie to zbyt długi czas trwania treningu, dla innych zbyt szybkie tempo biegu, a dla jeszcze innych będzie to spadek formy spowodowany np. przetrenowaniem.

Dlatego bieganie np. na stadionie na wysokości 1500 m n.p.m. jest zdecydowanie trudniejsze niż taki sam trening na stadionie na wysokości 200 m n.p.m.

Kup Zestaw na wytrzymałość w sklepie Budujmase.pl

Tempo biegu dla początkujących

Błędem wielu początkujących, jest zbyt szybkie tempo oraz przyspieszanie na ostatnich metrach. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w sportach wytrzymałościowych, to powinniśmy zacząć od truchtu, a nawet marszu, co pozwoli organizmowi zaadaptować się do tego typu wysiłku.

Trzeba pamiętać także o odpoczynku po treningu, aby organizm miał czas na regenerację przed kolejnym treningiem.


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *