WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak dobrać trening do sylwetki? Typ budowy ciała a ćwiczenia

somatotyp a trening

Niektórzy z nas szybciej odkładają tkankę tłuszczową i z łatwością budują mięśnie, kolejni nie mają problemów z redukcją tkanki tłuszczowej, ale z trudem walczą o przyrosty. Jeszcze innym z łatwością przechodzą za równo okres redukcji jak i budowania masy mięśniowej. Jakie działania podjąć w kontekście treningu na siłowni, aby zmaksymalizować efekty pracy nad sylwetką?

Jak dobrać trening do typu sylwetki?

Dobranie odpowiedniego treningu nie jest uzależnione jedynie od stażu i celu treningowego. Duże znaczenie mają typy sylwetki, które warunkują redukcję tkanki tłuszczowej i budowę masy mięśniowej.

Większość z nas nawet nie trenując na siłowni zauważa w szczególności tendencję do odkładania tłuszczu. Co prawda jest to związane przede wszystkim z nieodpowiednią dietą natomiast duży wpływ ma nasz metabolizm.

Jeśli należysz do osób, które szybko odkładają tkankę tłuszczową to możesz podjąć działania dotyczące treningów, aby zminimalizować efekt odkładania tłuszczu:

Niezależnie od tego czy zależy Ci na budowaniu masy czy spalaniu tłuszczu powinieneś mieć powyższe aspekty pod kontrolą i manipulować nimi w zależności od tego jak zmienia się Twoja sylwetka.

Nieco inaczej wygląda trening siłowy, gdy masz problem z nabieraniem masy mięśniowej. Powinieneś skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach siłowych i ograniczyć trening cardio.

Pamiętaj, że mając szybki metabolizm i dodatkowy wydatek kalorii zminimalizuje efekty budowy masy mięśniowej.

Dobrze ułożony plan to gwarancja sukcesu

Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych trenerów personalnych oraz doświadczonych dietetyków. Już dziś dołącz do tysięcy zadowolonych podopiecznych!

Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na Budujmase.pl 🛒

Wybierz najlepszy plan dla siebie

Somatotyp a ćwiczenia – czy budowa ciała ma znaczenie?

Wyróżniamy 3 typy budowy ciała określane mianem somatotypów:

  • ektomorfik
  • mezomorfik
  • endomorfik

W zależności od tego jaki somatotyp posiadasz, masz określone możliwości dotyczące tempa budowy masy i redukcji tkanki tłuszczowej.

Somatotyp ma duże znaczenie w kontekście doboru treningu siłowego. Poprzez odpowiednie metody treningowe, układając plan treningowy dostosowany do Twojego typu sylwetki możesz maksymalizować osiągane efekty.

Ektomorficy z reguły nie mają problemów z odkładaniem i spalaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. W związku z tym, nie muszą wykonać takiej ilości treningu cardio co endomorficy. Nie mają oni problemów budową masy mięśniowej, natomiast dość szybko odkładają tkankę tłuszczową.

Typem najbardziej predysponowanym do kształtowania sylwetki są mezomorficy. Mają oni “dar” do stosunkowo szybkiego budowania masy i łatwego procesu redukcji.

Typ sylwetki: ektomorfik

Jeśli posiadasz drobną budowę sylwetki z niskim poziomem tłuszczu i znikomą ilością mięśni to prawdopodobnie jesteś ektomorfikiem.

W przypadku tego typu sylwetki bardzo łatwo o spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast problem dotyczy nabierania masy.

Ektomorficy bardzo często mają szybki metabolizm ze względu na sporą aktywność. Tym samym zapotrzebowanie kaloryczne ektomorfików jest stosunkowo duże.

Wiele osób, o tym typie sylwetki skarży się na problem wykreowania nadwyżki kalorii. W tym przypadku warto dodać część jedzenia w postaci bardziej gęsto kalorycznych produktów lub odżywek na masę.

Sprawdź: Ektomorfik – dieta dla ektomorfika

Typ sylwetki: endomorfik

Będąc endomorfikiem dużo ciężej będzie Ci przeprowadzić redukcję tkanki tłuszczowej. W przypadku endomorfika bardzo często nawet niewielka nadwyżka kalorii może odłożyć się w tłuszcz. Natomiast ten typ sylwetki ma dość dobre predyspozycje do budowy mięśni.

Zobacz także: Endomorfik – dieta, trening, suplementacja

Warto, aby endomorficy zadbali o dodatkową aktywność fizyczną poza treningiem siłowym. Choć niewielka, ale regularna ilość treningu cardio może zrobić dużą różnicę w osiąganych efektach.

Bardzo ważna jest także dieta. Podczas budowy masy nadwyżka kalorii powinna być niewielka. A kompozycja diety oparta na pełnowartościowych produktach z odpowiednim podziałem na węglowodany i ilość białka oraz tłuszczu.

Dowiedz się więcej: Endomorfik – dieta dla endomorfika

Typ sylwetki: mezomorfik

Bardzo rzadko spotykany typ sylwetki, natomiast posiadający znakomite predyspozycje do kształtowania sylwetki. Osoby odnoszące największe sukcesy w sportach sylwetkowych to właśnie mezomorficy.

Mają oni zdolność do szybkiego nabierania masy mięśniowej, nie nabierając zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Mezomorfik charakteryzuje się szeroką obręczą barkową oraz wąskimi biodrami już przed rozpoczęciem treningów siłowych.

Poznaj: Mezomorfik – dieta dla mezomorfika

Jak planować trening zależnie od budowy ciała?

Warto zauważyć, że rzadko można spotkać osoby posiadające tylko podstawowe typy sylwetki. Większość z nas posiada określone cechy somatotypów.

Niezależnie od tego do jakiego typu sylwetki się dopasowujesz, to Twój trening siłowy powinien opierać się o ćwiczenia wielostawowe.

Różnice dotyczą w metodyki treningowej i ilości treningu cardio. W zależności od tego jaki cel chcesz osiągnąć to należy obserwować zmiany w kompozycji ciała. Na ich podstawie zmieniaj swój trening i kompozycję diety.

Pamiętaj, że dana metoda i dieta nie jest przypisana do danego typu sylwetki. Mogą wystąpić okresy treningu, w których ektomorfik będzie potrzebował aktywności o charakterze cardio. Tak samo jak endomorficy mogą spalić oporny tłuszcz jedynie w oparciu o właściwą dietę i trening siłowy.

Somatotypy to informacja, która na samym początku pozwala nam określić nasze predyspozycje i pozwala podjąć pierwsze działania pod kątem zmiany kompozycji ciała.

Sprawdź także: Typy budowy sylwetki u kobiet – którym typem jesteś?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *