Choć gibkość kojarzona jest z dyscyplinami gimnastycznymi, to odgrywa ona kluczową rolę w skutecznym i efektywnym treningu siłowym. Większość z nas może być zaskoczona, że może mieć znaczący wpływ na wyniki planu treningowego. Czy faktycznie jest taka ważna? Czy umożliwia większe przyrosty i zabezpiecza przed kontuzjami? Jak poprawić gibkość? Sprawdźcie w artykule.
Czym jest gibkość?
Gibkość bardzo często określa się jako elastyczność, giętkość. Wymienne stosowanie pojęć jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ gibkością określa się zdolność do wykonywania ruchów o dużej amplitudzie. Osoby gibkie są w stanie uzyskać większy zakres mobilności w poszczególnych stawach. Charakterystyczną właściwością jest zwiększona ruchomość całego układu ruchu.
Gibkość to cecha motoryczna, która w znacznym stopniu zależy od genetycznie uwarunkowanej budowy ciała. Wpływa na nią m.in.:
- anatomia poszczególnych stawów,
- rozciągliwość więzadeł i ścięgien,
- płeć – u kobiet gibkość jest większa,
- wiek – młodsze osoby są bardziej mobilne.
Wpływ na zmniejszenie gibkości ciała ma wiele czynników, jak np.
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
- trening siłowy bez sesji rozciągania, rolowania, streachingu,
- ciągłe napięcie mięśni (spowodowane stresem i treningiem).
Od czego zależy gibkość? Na pewno od:
- genetyki,
- trybu życia,
- treningu.
Warto wprowadzić do swojego planu trening na gibkość. Ten nie tylko pomoże podczas wyzwań sportowych, ale zapewni lepsze odprężenie, regenerację i samopoczucie.
Gibkość w treningu na siłowni
Zdawać by się mogło, że gibkość w treningu siłowym nie jest istotnym elementem – przecież jego filarem są ruchy siłowe. Rozciąganie i ćwiczenia na mobilność są często pomijane na siłowni. To kardynalny błąd, ponieważ powinny stanowić równie ważny element i cel planu treningowego, jak np. budowanie siły i masy mięśniowej. Czy faktycznie gibkość jest taka niezbędna? Jej zalety szczególnie są zauważalne podczas treningu na siłowni.
- Osoby o dużej gibkości są mniej podatne na kontuzje,
- zapewnia o wiele lepszą stabilizację i kontrolę mięśni w ćwiczeniach,
- umożliwia wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie; dzięki temu lepiej stymuluje je do wzrostu,
- gwarantuje uzyskanie efektów treningowych.
Jaka jest rola gibkości w treningu na siłowni?
- Jest istotna z punktu widzenia profilaktyki kontuzji, a także ogólnego przygotowania do ćwiczeń.
- Zwiększa szanse na poprawną technikę wykonania ćwiczenia, a rozciągnięte mięśnie są silniejsze i rzadziej ulegają uszkodzeniom.
- Efekty gibkości można mierzyć w poprawie skuteczności treningu, mniejszej ilości urazów, a także szybszej regeneracji spowodowanej odpowiednim rozluźnieniem po treningu.
Treningi gibkości są też specyficznym elementem poszczególnych dyscyplin, gdzie ruchomość w wybranych stawach jest kluczowa dla poprawy rezultatów.
Jak poprawić gibkość?
Poprawa gibkości jest możliwa dzięki zastosowaniu ćwiczeń kształtujących gibkość, czyli popularnych ćwiczeń rozciągających. Z powodzeniem możemy zastosować taką sekcję po wykonaniu właściwego treningu na siłowni, a także w odrębnym np. nietreningowym dniu, gdzie można skupić się jedynie na stretchingu. Jak największe zróżnicowanie aktywności fizycznych sprzyja większej mobilizacji i gibkości – dzięki temu aktywizuje się różne, odrębne obszary ciała.
Najlepszym treningiem gibkości będzie ten, który łączy w sobie elementy rozciągania dynamicznego i rozciągania statycznego.
- Rozciąganie dynamiczne opiera się głównie na wymachach, które imitują ruchy wykonywane we właściwym treningu. Co ważne – są o wiele mniej intensywne. Dynamiczne rozciąganie jest rozgrzewką, którą chętnie wykorzystują m.in. biegacze.
- Do statycznych metod należy stretching, w którym przechodzimy od napięcia mięśnia przez jego rozluźnienie, aż do delikatnego rozciągnięcia. Dobrym sposobem na zwiększenie swoich możliwości mobilizacyjnych jest foam rolling, czyli automasaż na wałku do rolowania.
- Gibkość możemy także poprawiać we współpracy z terapeutą np. z wykorzystaniem techniki poizometrycznej relaksacji mięśnia.
Gibkość na siłowni
Nie ulega wątpliwości, że gibkość jest istotną zdolnością podczas ćwiczeń na siłowni. Praca nad nią ma także wpływ na codzienne funkcjonowanie. Regularne rozciąganie jest kluczem do uzyskania pełnej sprawności organizmu, a także zrelaksowania się i redukcji uciążliwego napięcia. Okazuje się więc, że budowanie masy, siły czy redukcja tkanki tłuszczowej, wymaga pracy nad tą cechą. Dlatego nie ma na co czekać – każdy trening powinien zwiększać mobilność, rozciągnięcie i gibkość ćwiczącego.
Podobne artykuły:
- Rozciąganie w sportach walki – jak się rozciągać pod sporty walki?
- Rozciąganie klatki piersiowej
- Gumy oporowe w treningu na siłowni
- Podstawowe ćwiczenia na siłowni dla początkujących
- Rozciąganie pośladków