Efekt jojo to zjawisko, które jest znane każdej osobie, która podejmowała próby odchudzania. Pojawia się ono na skutek niewłaściwej próby zrzucenia wagi. Co istotne, można bardzo łatwo uniknąć efektu jojo, poprzez wprowadzenie prawidłowych praktyk żywieniowych. Czym tak naprawdę jest efektu jojo i jak uniknąć go podczas odchudzania?
Co to jest i na czym polega efekt jo jo?
Jojo to popularna zabawka, która wędruje w górę i w dół po sznurku. Trzeba przyznać, że określenie “efekt jojo” obrazowo tłumaczy o jakie zjawisko dokładnie chodzi. Jest to bowiem cykliczna utrata wagi ciała po to by po pewnym czasie ponownie nabrać zbędnych kilogramów. Zazwyczaj proces dynamicznego tycia powiązany jest z zaprzestaniem diety.
Efekt jojo jest określany też jako “weight cycling”. To pojęcie również odnosi się do utraty i zyskiwania na wadze. Nieskuteczność redukcji masy ciała, czyli m. in. występowanie efektu jojo jest spowodowane powrotem do dawnych nawyków żywieniowych. Jest to problem, z którym mierzy się większość osób po zakończeniu diety.
Zestaw Szybka Wycinka XL
- Spalacz tłuszczu Trec Clenburexin 90kaps.
- Kreatyna Trec CM3 180kaps.
- Suplement na redukcję Trec L-Carnitine+Green Tea 90kaps.
- PLAN DIETETYCZNY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Po czym poznać efekt jojo?
Efekt jojo jest bardzo łatwy do rozpoznania. Mamy z nim do czynienia bezpośrednio po zakończonej kuracji odchudzającej. Nie ma znaczenia ile trwało odchudzanie i czy doszło do szybkiej utraty masy ciała.
Bezpośrednio po zakończonej diecie zauważamy przybieranie na wadze w dość szybkim tempie. Poprzez efekt jojo możemy wrócić do wagi sprzed diety lub nawet ją przekroczyć.
Czytaj więcej: Jak pokonać efekt jo-jo? Odchudzanie nigdy nie było łatwiejsze!
Po jakim czasie pojawia się efekt jojo?
Jak zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie, do efektu jojo dochodzi po zakończeniu kuracji odchudzającej w momencie, gdy wracamy do starych nawyków żywieniowych. Efekt jojo to dość dynamiczny proces, który jest spowodowany błędami dietetycznymi. Wspomniane błędy mogą już się pojawić na etapie odchudzania, a jest to najczęściej:
- zbyt rygorystyczna dieta,
- stosowanie głodówek,
- zbyt długa redukcja masy ciała,
- brak aktywności fizycznej lub jej zaprzestanie po zakończonej diecie.
Wspomniane aspekty mogą się nakładać i tym samym sprzyjać efektowi jojo. Wspomniane błędy sprawią, że bardzo szybko wrócisz do poprzedniej masy ciała.
Poznaj: Zdrowe nawyki żywieniowe – czym są i jak je wprowadzić?
Jak uniknąć efektu jo jo?
Zrozumienie efektu jojo i przyczyny jego występowania to pierwszy krok w uniknięciu go na ostatnim etapie odchudzania. Po pierwsze musisz pamiętać, że szybkie odchudzanie poprzez wprowadzenie restrykcyjnej diety nie jest najlepszym rozwiązaniem na długotrwałe efekty.
W prawdzie dynamiczne i zadowalające efekty sprawią, że zyskasz motywację do zachowania prawidłowych nawyków. Jednak będzie to bardzo trudne ze względu na nierealne założenia dietetyczne. Jest to pierwszy moment, w którym możesz szybko wrócić do wyjściowej masy ciała.
Zestaw Szybka Wycinka
Dużym błędem, przez który doświadczamy efektu jojo jest także zaprzestanie aktywności fizycznej. Brak świadomości procesów zachodzących w naszym organizmie podczas utraty wagi powoduje, że po osiągnięciu celu osiadamy na laurach. Aby podtrzymać efekty, musimy wykazywać się podobnym poziomem aktywności fizycznej. Skuteczne odchudzanie jest efektem zmiany stylu życia, a nie zastosowaniem magicznej diety czy treningu.
Jak zahamować efekt jojo?
W procesie chudnięcia kluczowe jest zrozumienie procesu. Wtedy będziesz zapobiec efektowi jojo lub zahamować go, gdy już się pojawi. Po skończeniu diety i skutecznym spaleniu nadmiaru tłuszczu, Twoje zapotrzebowanie jest nieco mniejsze niż przed rozpoczęciem odchudzania.
Jeżeli zauważysz początki efektu jojo to warto:
- dodać nieco więcej aktywności – może to być zwykły spacer lub ulubiona dyscyplina sportu. To ma być rodzaj przyjemności, dzięki któremu zwiększysz wydatek energetyczny
- zredukować poziom spożywanych kalorii – być może dodałeś zbyt dużą wartość energetyczną do diety po zakończonym procesie odchudzania.
- sprawdzić produkty w diecie – być może spożywasz zbyt dużą ilość produktów przetworzonych, które nie dają uczucia sytości.
- starać się jeść regularnie – w ten sposób nie dopuścisz do tzw. “wilczego głodu” i nie spożyjesz czegokolwiek co masz pod ręką.
- jeść powoli – sygnał o nasyceniu posiłkiem przychodzi do mózgu z pewnym opóźnieniem.
- spożywać odpowiednią ilość wody – jest to niedoceniany element redukcji tkanki tłuszczowej. Właściwe nawodnienie to kluczowy element w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Pomocny może okazać się: Kalkulator deficytu kalorycznego
Jak pozbyć się efektu jojo?
Pozbycie się efektu jojo jest stosunkowo proste, jeżeli znasz mechanizm, który powoduje dynamiczne przybieranie na wadze. Kluczowa będzie zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.
Są to dwa elementy, które w największym stopniu odpowiadają za tycie lub chudnięcie. Jeżeli po zakończonej diecie zauważyłeś nadmiar kilogramów, który pojawił się bardzo szybko to znaczy, że wystąpiła nadwyżka kaloryczna, która odkłada się w postaci tłuszczu.
Zestaw Szybka Wycinka 2.0
- kreatyna Trec CM3 90kaps.
- spalacz tłuszczu Trec Fat Transporter 90kaps.
- spalacz tłuszczu Trec ClenBurexin 90kap.s
- witaminy i minerały Trec MultiPack 60kaps.
Sposoby jak uchronić się przed efektem jojo
Efekt jojo bardzo często występuje z powodu naszej niewiedzy lub lenistwa. Nawet po zakończeniu diety, bardzo ważne jest ograniczenie spożywanych kalorii. Będąc na diecie znajdujesz się w deficycie kalorycznym. Osiągasz go na dwa sposoby: ucinając kalorie w diecie lub dodając wydatek energetyczny, np. poprzez aktywność fizyczną.
Organizm pobiera brakującą energię z zapasu tkanki tłuszczowej, a ty zauważasz efekty na wadze i w lustrze.
- Kluczowym momentem jest zakończenie diety.
- Drastyczne dodanie kalorii i zmniejszenie aktywności fizycznej w tym samym momencie powoduje, że nasza podstawowa przemiana materii drastycznie zwalnia. W tym momencie nasz organizm łapie dodatkowe kilogramy, a my szybko tracimy efekty, na które pracowaliśmy dodatkowe kalorie.
- Kluczem jest odpowiednie wyjście z procesu redukcji masy ciała i kontynuowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
- W celu utrzymania prawidłowej masy ciała i uchronienia się przed efektem jojo, stopniowo dodawaj kalorie w diecie. Szczególnie, gdy wartość energetyczna znajduje się blisko Twojego zapotrzebowania.
Ważne też, aby kontynuować aktywność fizyczną. Pamiętaj, że za mniejszą wartością spalonych kalorii, powinna iść mniejsza ilość dostarczanych kalorii z diety.
Może Cię zainteresować: Jak skutecznie schudnąć w miesiąc – wskazówki, plan treningu i diety na 30dni
Kto jest najbardziej narażony na efekt jojo?
Tak naprawdę na występowanie efektu jojo jest narażony każdy z nas, niezależnie od wieku, płci lub punktu z którego zaczynał, natomiast z całą pewnością efekt jojo dotyka osoby, które podjęły się odchudzania bez odpowiedniego planu i doświadczenia.
Czynnikami, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo to:
- zbyt mała wiedza żywieniowa,
- za duże restrykcje kaloryczne,
- stosowanie modnej diety odchudzającej i tzw. monodiet – dieta sokowa, kapuściana itp.
- nierealne założenia dietetyczne,
- predyspozycje genetyczne,
- problemy hormonalne, a w szczególności choroby tarczycy,
- brak konsekwencji,
- porzucenie zdrowego stylu życia,
- czynniki psychologiczne.
Poznaj także: Reverse diet – czyli przejście z redukcji na masę
Podobne artykuły:
- Jak pokonać efekt jo-jo? Odchudzanie nigdy nie było łatwiejsze!
- Czas trwania odchudzania – jak długo można być na diecie redukcyjnej?
- Dieta 1500 kcal – jak ją stosować, by schudnąć bezpiecznie i skutecznie?
- Dieta na płaski brzuch – co jeść, a czego unikać?
- Jak schudnąć 10 kg? Ile czasu potrzeba aby schudnąć 10 kg?