WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dlaczego warto trenować z gumami oporowymi

ćwiczenia z gumami oporowymi

Trening z gumami oporowymi wywodzi się z fizjoterapii. Z czasem gumy oporowe zyskały popularność wśród osób ćwiczących w domu, a w końcu zagościły na stałe na zajęciach fitness i w siłowniach. Pomagają poprawić elastyczność i szybkość. Ale czy nadają się do ćwiczeń siłowych? Czy można z ich pomocą wykonać pełnoprawny trening na wszystkie partie ciała?

Czy warto trenować z gumami oporowymi

Zdecydowanie tak! Fenomen taśmy polega na tym, że dowolne ćwiczenie gimnastyczne wykonane z gumami może stać się elementem treningu siłowego. Z pomocą gumy do ćwiczeń wykonasz ćwiczenia na nogi, brzuch, mięśnie klatki piersiowej i całej górnej części ciała.

Z gumą oporową możesz wykonać trening, który zastąpi każde ćwiczenie z użyciem sprzętu np. ćwiczenia z hantlami, kettle’ami, a nawet na maszynach.

Gumy to świetne urozmaicenie treningu siłowego lub ćwiczeń cardio. Pozwalają na większy zakres ruchu a zmienna charakterystyka obciążenia umożliwia bezpieczniejsze podejście do kolejnych powtórzeń.

Dla gum oporowych nie ma konkurencji w kategorii mobilności. Mogą zastąpić tony żelastwa, a same są lekkie i zajmują minimum miejsca. Zabierzesz je wszędzie – koniec z wymówkami!

Trening z gumami oporowymi – efekty

Trening z gumami ma wiele zalet, w tym wzmocnienie mięśni, wymodelowanie sylwetki, unormowanie pracy układu krążenia.

Jeśli uzupełnisz go odpowiednią dietą, zyskasz wiele:

  • zrzucisz zbędne kilogramy,
  • zbudujesz mięśnie / nabierzesz masy mięśniowej,
  • ujędrnisz ciało,
  • powrócisz do formy po kontuzji lub dłuższej przerwie.

Gumy oporowe to szeroki wachlarz korzyści dla każdego, dlatego zdobywają coraz liczniejsze rzesze fanów.

Ważne jest, aby zdecydować, które mięśnie chcesz wzmocnić korzystając z gumy do ćwiczeń – dzięki temu skompletujesz zestaw odpowiedni pod względem zakresu ruchu i wielkości oporu.

Najlepsze ćwiczenia z gumami oporowymi

Oto przykładowe ćwiczenia z użyciem gum oporowych:

Ćwiczenia z gumami oporowymi – ćwiczenie na triceps

Zacznij od pozycji wyjściowej – stań w lekkim rozkroku (ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder). Lewą rękę zegnij w łokciu, aby dłoń była na wysokości barków (z przodu). Prawą rękę umieść nad głową, unieś łokieć maksymalnie w górę, przedramię równolegle do podłogi.

Złap gumę w obie dłonie i lekko napnij. Wyprostuj prawą rękę w górę rozciągając gumę, trzymając ramię cały czas blisko głowy. Powróć do pozycji wyjściowej i ćwicz drugą stronę.

Ćwiczenia z gumami oporowymi – mostek pośladkowy z odwodzeniem

Umieść gumę oporową o średnim lub dużym naciągu na wysokości kolan i połóż się na plecach – kolana ugięte, stopy na ziemi. Ręce ułóż wzdłuż ciała, dłonie skieruj w dół. Unieś biodra rozciągając kolana na szerokość barków. Wytrzymaj 3 sekundy. Wykonaj powrót do pozycji wyjściowej (ściągnij kolana i opuść biodra). Wykonaj 8-12 powtórzeń.

Istnieją tysiące ćwiczeń, które można wykonać z taśmami. Ich zaletą jest prostota, dowolność pozycji, ćwiczenie z różnym obciążeniem i liczbą powtórzeń. Taśmy ćwiczą nawet wyobraźnię 🙂

Ćwiczenia z gumami oporowymi w domu

Ćwiczenia z gumą świetnie sprawdzą się w domu. Oprócz wolnej podłogi i gumy, trening w domu nie wymaga żadnych szczególnych warunków. Bezpiecznie przeprowadzisz każde ćwiczenie na wszystkie partie mięśniowe: ramiona, nogi, mięśnie brzucha, barków i pleców.

Mini band, czy power band to świetny sposób na utrzymanie formy, gdy nie możesz wykonywać ćwiczeń na siłowni. Możesz w ten sposób powrócić do formy lub trenować, gdy siłownia jest zamknięta. Aby ćwiczenia dawały oczekiwane efekty, należy:

  • wykonywać je regularnie,
  • dbać o technikę i różnorodność pozycji,
  • właściwie dobrać obciążenie (naciąg) i objętość treningu.

Sprawdź także: Trening w domu – ćwiczenia z wykorzystaniem gum oporowych

trening z gumami oporowymi

Zalety treningu z gumami oporowymi

Gumy oporowe występują w różnych zakresach oporów. Są zaprojektowane tak, aby zapewniały żądany opór podczas ćwiczenia. Mogą być używane jako zamiennik różnych ćwiczeń – od wyciskania na klatkę piersiową po ćwiczenie brzucha – z porównywalnymi efektami.

Korzystając z treningu z taśmami uzyskasz:

  • zwiększoną elastyczność i mobilność,
  • zwiększoną stabilność tułowia w każdej pozycji,
  • wytrzymałość mięśni,
  • mniejsze ryzyko kontuzji dzięki zastosowaniu naturalnych wzorców ruchu ciała,
  • lepszą koordynację i równowagę,
  • zmniejszone ból stawów, takich jak kolana lub biodra, a także problemów z plecami.

To przystępne cenowo rozwiązanie, które posłuży kilka lat. Jeśli chciałbyś wejść na wyższy poziom i wykorzystać cały potencjał gum, wszystko czego potrzebujesz to drążek lub otwór do zamocowania opaski.

Trening z gumami oporowymi – jak często ćwiczyć?

Opaski oporowe można wykorzystać do wzmocnienia efektów każdego innego treningu siłowego lub traktować jako samodzielną aktywność. Jeśli zdecydujesz się przesiąść na treningi z wykorzystaniem taśm, wykorzystaj cały ich potencjał. Jeśli chcesz uzyskać widoczne efekty, ćwicz kilka razy w tygodniu.

Jakie gumy oporowe do ćwiczeń wybrać?

Oferta jest szeroka i może wprawić w zakłopotanie. Na początek dokonaj wyboru pod kątem długości, szerokości i obciążenia.

Mini band – krótkie (50-60 cm) i szerokie, mniej podatne na rozciąganie (opór 5-25 kg), przydatne przy treningach dolnych partii ciała: nogi, pośladki, biodra. Najczęściej wykorzystywane jako element treningu fitness

Power band – dłuższe (ok. 2 m) i rozciągliwe, mają znacznie większy zakres oporów (od kilku do ponad 100 kg). Sprawdzą się, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i ujędrnić sylwetkę i zbudować masę mięśniową.

Charakterystyczne dla obu rodzajów gum jest to, że dają zmienne obciążenie, które możemy modyfikować wedle potrzeby (każda guma ma przypisany zakres oporów, który możesz osiągnąć).

🛒Zarówno mini band jak i power band kupisz w sklepie budujmase.pl


Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *