Ćwiczenia na trampolinie to popularny rodzaj zajęć fitness. Od dobrych kilku lat na stałe zagościły grafikach wielu klubów i siłowni, a na sali możemy zauważyć naprawdę solidną frekwencję. Na czym polega trening na trampolinach i jakie daje efekty?
Czy trening na trampolinie jest zdrowy?
Ćwiczenia na trampolinie to dość wydajny trening cardio. Podczas godzinnych zajęć jesteśmy w stanie spalić naprawdę sporą ilość kalorii. Natomiast poprawa sylwetki to nie jedyny benefit płynący ze skakania na trampolinie. Treningi fitness na trampolinach wpływa pozytywnie na naszą wydolność, wytrzymałość oraz koordynację, co sprawia, że kompleksowo rozwijamy nasze ciało.
Ćwiczenia na trampolinie to doskonały trening cardio pod warunkiem, że odpowiednio dobieramy poziom intensywności do naszych możliwości. W innym przypadku możemy narazić się na urazy lub przeciążenia. Kontuzje dotyczą przede wszystkim stawów skokowych, kolanowych lub mięśni kończyn dolnych.
Zestaw Szybka Wycinka XL
- Spalacz tłuszczu Trec Clenburexin 90kaps.
- Kreatyna Trec CM3 180kaps.
- Suplement na redukcję Trec L-Carnitine+Green Tea 90kaps.
- PLAN DIETETYCZNY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Trening na trampolinie wygląda dość łatwo, natomiast szczególną powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłową technikę, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo treningu.
Jak skakanie na trampolinie wpływa na kręgosłup?
Dużą zaletą treningu na trampolinie jest aktywacja mięśni głębokich poprzez zachowanie odpowiedniego napięcia mięśni w trakcie aktywności. W wyniku regularnych treningów jesteśmy w stanie korzystnie wpłynąć na naszą postawę ciała i stan kręgosłupa.
Wykonywanie ćwiczeń na trampolinach jest szczególnie zaleca się osobą, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Skakanie na trampolinie może zniwelować napięcia i przykurcze mięśniowe, których zaniedbanie może doprowadzić do patologicznych zmian.
Sprawdź także: Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa na siłowni a trening siłowy
Co daje ćwiczenia na trampolinie?
Skakanie na trampolinie w pierwszej chwili kojarzą się z dziecięcą zabawą w ogrodzie. Natomiast na trampolinie ogrodowej możemy wykonać wszechstronny trening angażujący znaczną część naszego ciała. Aby zauważyć pozytywny wpływ ćwiczeń na trampolinie pod względem zmiany sylwetki lub poprawy wytrenowania to przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularność. Ważnym aspektem jest również sam dobór rodzaju i intensywności treningu. Właściwie wykonywany trening na trampolinach pozytywnie wpływa na:
- poprawę wydolności organizmu,
- funkcjonowanie układu krążenia,
- poprawę koordynacji ruchowej,
- zadbaną sylwetkę,
- prewencję przed urazami.
Jakie są efekty ćwiczeń na trampolinie?
Dużą zaletą ćwiczeń na trampolinie jest zaangażowanie praktycznie całego ciała. Podczas treningu jumping fitness pracują nasze mięśnie, układ kostno-stawowy oraz dość mocno pobudzany jest układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ten rodzaj ćwiczeń to niezwykle wydajny trening cardio, a przy okazji dobra zabawa.
Regularne i odpowiednio intensywne treningi są w stanie pozytywnie wpłynąć na poprawę sylwetki. Nasze ciało zyskuje jędrność, większą stabilizację i pewność ruchu.
Przeczytaj także: TOP 7 ćwiczeń cardio innych niż bieganie
Czy trampolina jest dobra na odchudzanie?
Trening na trampolinie może być dobrą zabawą, która szybko i efektywnie przybliża nas do wymarzonej sylwetki. Z całą pewnością tego rodzaju ćwiczenia możemy zaliczyć do treningu cardio, który jest doskonałym wyborem jeżeli chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów.
Ogromną zaletą ćwiczeń na trampolinie jest ich intensywność i stopień zaangażowania ciała. Przez godzinę zajęć jumping fitness możemy spalić mnóstwo kalorii pozyskiwanych z naszych dodatkowych kilogramów. Treningi fitness na trampolinach możemy śmiało porównać do ćwiczeń na rowerku, bieżni czy orbitreku. Co więcej, dobrym rozwiązaniem jest przeplatanie tych form aktywności fizycznej.
Zestaw Szybka Wycinka
Aby można było mówić o skuteczności ćwiczeń, w pierwszej kolejności należy zadbać o regularność treningu. Nawet najbardziej intensywne ćwiczenia z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego sprzętu nie przyniosą rezultatu jeżeli nie będziemy ćwiczyć z wymaganą regularnością.
Ile skakać na trampolinie, żeby schudnąć?
Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, kluczowa jest regularność treningu. Aby skutecznie kształtować sylwetkę pod kątem spalania tkanki tłuszczowej musimy wykonywać około 2 lub 3 treningi w tygodniu. Minimalny czas trwania jednostki treningowej to 30 minut, natomiast większość zajęć w klubie fitness trwa około godzinę.
Zachowanie dyscypliny i założeń treningowych gwarantuje szybkie i trwałe efekty. W 2 lub 3 miesiące możemy zgubić nawet 10 kilogramów!
Poznaj: Kalkulator deficytu kalorycznego
Ćwiczenia na trampolinie – technika skoków na trampolinie
Możemy wykonać wiele rodzajów treningów i ćwiczeń na trampolinie. Różnią się one stopniem zaawansowania i intensywności. Możemy przeplatać różnego rodzaju kombinacje, co uczyni nasz trening bardziej różnorodnym i ciekawym. Podczas treningu warto uwzględnić ćwiczenia angażują różne partie mięśniowe.
Pierwszym elementem każdego rodzaju treningu jest rozgrzewka. Powinna składać się z podstawowych ćwiczeń dynamicznego rozciągania – wymachów, skrętów i rotacji tułowia. W następnym kroku możemy przejść do ćwiczeń z większą intensywnością. Całość rozgrzewki powinna zamknąć się w 15 minutach.
Trening na trampolinach możemy wykonać na kilka sposobów, których technika różni się stopniem intensywności i zaawansowania:
- trening fitness na trampolinach – ćwiczenia cardio poprawiające wydolność organizmu i jakość sylwetki,
- trening na trampolinach dla zaawansowanych – ten rodzaj ćwiczeń uwzględnia wykorzystanie piłek, sztang lub hantli, które zwiększają intensywność ćwiczeń,
- trening na trampolinach dla dzieci – skoki wykonywane w prawidłowy sposób bardzo dobrze rozwijają motorykę oraz koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Jest to skuteczny rodzaj treningu, ponieważ z powodzeniem łączy aktywność z zabawą,
- trening – tabata na trampolinach – tabata to intensywny rodzaj treningu. Z powodzeniem możemy wykonywać go na trampolinie, co dodatkowo pozwala napinać mięśnie głębokie. Krótkie i intensywne ćwiczenia spalają mnóstwo kalorii jeszcze po zakończonym wysiłku,
- jumping frog – to bardzo popularny rodzaj treningu na trampolinach. Jest to kombinacja intensywnych i energetycznych ćwiczeń, szybkiej muzyki i wyrzutu endorfin.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Jakie są przeciwwskazania do skakania na trampolinie?
Pomimo wysokiej skuteczności treningu na trampolinach i pozytywnego wpływu wiele aspektów funkcjonowania organizmu, nie każdy może wykonywać ten rodzaj aktywności fizycznej. Treningi na trampolinie nie powinny być wykonywane przez kobiety w ciąży oraz do 6 miesięcy po porodzie. Długotrwałe skakanie na trampolinie wpływa na przeciążone mięśnie dna miednicy, które wymagają regeneracji u młodych matek.
Ćwiczenia na trampolinie nie są także zalecane w momencie, gdy zmagamy się z problemem zaburzonej pracy dna miednicy, mięśni głębokich, bólach bioder oraz podczas problemu nietrzymania moczu, stolca lub gazów. Inne przeciwwskazania mogą być związane z intensywnością ćwiczeń. Jest to astma czy choroby układu krążenia. Skoki na trampolinie obciążają też układ kostny, co może mieć negatywny wpływ w momencie zmagania się z osteoporozą lub kontuzjami dolnych partii ciała.
Jeżeli nie narzekamy na ww. schorzenia narządu ruchu lub układu sercowo-naczyniowego oraz dbamy o prawidłową technikę ćwiczeń, to ćwiczenia na trampolinie są bezpieczną formą aktywnego spędzania wolnego czasu.
Podobne artykuły:
- Trening cardio – podstawowe zasady i zalety ćwiczenia cardio
- Błędy w treningu cardio – 6 wskazówek jak ich unikać, aby osiągnąć lepsze rezultaty
- Najlepszy plan treningowy na odchudzanie dla początkujących kobiet – w domu i na siłowni
- Pole dance – jak zacząć i co warto wiedzieć o tańcu na rurze?
- Rowerek stacjonarny – czy warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?
- Bokwa – taneczny trening z elementami walki
- Trening na masę a bieganie – czy podczas robienia masy można biegać?
- Trening outdoor – na czym polega trening na świeżym powietrzu?