Bez wątpienia kulturystyka oraz crossfit to dwa najbardziej popularne rodzaje treningu, które możemy spotkać na siłowni. Każdy z nich wpływa na sylwetkę, natomiast cechuje się innym rodzajem pracy i odmiennymi efektami pod względem wytrenowania czy rozwoju sylwetki. Który z tych dwóch rodzajów treningu w większym stopniu wpływa na rozwój masy mięśniowej?
Crossfit a kulturystyka – główne różnice
Dla osoby początkującej, która dopiero pierwszy raz pojawiła się na siłowni, zarówno trening crossfit oraz trening kulturystyczny mogą wyglądać podobnie. W obu przypadkach celem jest uniesienie dość dużego ciężaru za pomocą siły naszych mięśni. Jeśli wgłębimy się w charakterystykę obu treningów zauważymy, że kulturystyka i crossfit to zupełnie inne światy.
Główną różnicą jest intensywność obu treningów. W crossficie wykonujemy wiele rodzajów ćwiczeń na czas lub maksymalną ilość powtórzeń. Z kolei w kulturystyce chodzi o dokładność ruchu oraz maksymalne zmęczenie danej partii mięśniowej. Crossfit jest sportem siłowo-wytrzymałościowym podczas, gdy kulturystyka to typowy sport siłowy.
Kulturystyka i crossfit to treningi nastawione na zupełnie inne rezultaty. Kulturyści dążą do rozwoju masy mięśniowej, ogólnej prezencji scenicznej, a ciało jest efektem włożonej pracy. Crossfit dąży do dobrej wydolności, dużej siły, wytrzymałości mięśniowej i odpowiedniej mobilności. Dlatego na jednym treningu wykonujemy martwe ciągi, a już na kolejnym interwały. W skrócie, każdy aspekt wytrenowania powinien być na wysokim poziomie.
Zestaw na wytrzymałość dla crossfitowca
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Zestaw na siłę dla kulturysty
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Synergy 240g
- booster testosteronu Essensey Tribido Max 90kaps.
Jak crossfit wpływa na budowę mięśni?
Jeśli jesteś osobą początkującą i rozpoczniesz treningi crossfitu to po jakimś czasie zauważysz przyrost tkanki mięśniowej pomimo, że budowa masy nie jest głównym celem tego rodzaju aktywności fizycznej.
Trenując crossfit wykonujemy też ciężkie ruchy wielostawowe:
Aby wykonać te ćwiczenia na zadowalającym poziomie, konieczna jest odpowiednia ilość mięśni. Jednak niektóre ćwiczenia i ich charakterystyka może blokować możliwości hipertroficzne naszego organizmu. W kontekście rozwoju masy mięśniowej istotne jest progresywne przeciążenie i praca blisko upadku mięśniowego. W tym aspekcie trening crossfit wydaje się mocno ograniczony.
Zestaw Buduj Masę XL
Wady CrossFitu w kontekście budowania masy:
- zbyt duża ilość powtórzeń,
- za duża ilość wysiłku wytrzymałościowego,
- zbyt mała objętość do zainicjowania hipertrofii,
- duża kumulacja pracy w krótkim okresie czasu,
- krótki czas pod napięciem mięśniowym.
Sprawdź także: Trening crossfit WOD – przykładowy plan treningowy crossfit WOD
Jak kulturystyka wpływa na budowę mięśni?
Aby efektywnie budować masę mięśniową, powinniśmy zadbać o sukcesywne zwiększanie objętości z treningu na trening. Na objętość składa się:
- ilość serii na daną partię,
- ilość powtórzeń w danej serii,
- używany ciężar w konkretnym ćwiczeniu.
Najprostszym sposobem na zwiększenie objętości jest dodanie choć niewielkiego obciążenia. W ten sposób jesteśmy w stanie efektywnie budować masę mięśniową. Z kolei najlepszym sposobem na zbudowanie dużej masy mięśniowej jest połączenie ćwiczeń wielostawowych oraz izolowanych. Największą zaletą ćwiczeń wielostawowych jest ich odpowiedź anaboliczna oraz zaangażowanie kilku partii jednocześnie. Z kolei ćwiczenia izolowane pozwalają skupić się na mniejszych grupach mięśniowych.
Ciężko wspomnieć o wadach treningu kulturystycznego pod kątem budowania mięśni. W końcu rozwój sylwetki jest jego głównym celem. Możemy zmieniać zakres powtórzeń oraz ustalać priorytet na daną partię tak, aby rozwijać nasze ciało w oczekiwany sposób. Pamiętaj, że dla zawodników kulturystyki masa mięśniowa nie jest celem samym w sobie. Liczą się przede wszystkim proporcję i estetyczny wygląd sylwetki.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Przeczytaj również: Kulturystyka – czym jest, jak zacząć i osiągnąć sukces?
Crossfit czy kulturystyka – który trening jest lepszy do budowania masy mięśniowej?
Jeśli Twoim celem jest zbudowanie dużej ilości mięśni, to kulturystyka i ten rodzaj treningu będzie dla Ciebie idealny. Ustal odpowiedni plan treningowy, który będzie zakładał wybór konkretnych ćwiczeń oraz przerw pomiędzy seriami. Na początek możesz trenować 3 razy w tygodniu. Jest to częstotliwość, która zapewni zadowalające efekty, a Ty zachowasz odpowiedni czas na regenerację pomiędzy treningami.
Musisz mieć świadomość, że kulturystyka wymaga ogromnej dyscypliny. Mówi się, że to nie sport, a styl życia, ponieważ trening siłowy to tylko jeden z elementów, który ma wpływ na końcowy efekt. Równie ważna jest dieta i odpowiednia regeneracja.
Gdy zależy Ci na atletycznej sylwetce, ale też dobrej kondycji fizycznej – duża szybkość, siła, wytrzymałość, wybierz trening crossfit. Z pewnością jest to bardziej wymagający rodzaj treningu w porównaniu do kulturystyki, natomiast sposób odżywiania nie ma aż tak dużego znaczenia. Możesz osiągać zadowalające efekty w crossficie, bez skrupulatnego liczenia kalorii w każdym posiłku. Crossfit pozwoli Ci osiągnąć estetyczną sylwetkę z niskim poziomem tłuszczu, natomiast duża ilość mięśni może wręcz przeszkadzać w niektórych ćwiczeniach crossfitowych.
Czytaj także: Arnold Schwarzenegger – sylwetka byłego zawodowego kulturysty
Czy można łączyć crossfit i kulturystykę?
Odpowiedź na to pytanie jest w głównej mierze uzależniona od Twojego celu. Jeśli rozpoczynasz przygodę z kulturystyką z myślą o zawodach sylwetkowych, to uwzględnienie w planie treningowym ćwiczeń crossfitowych będzie niezwykle trudne. Natomiast jeśli zależy Ci na zadbanej sylwetce i względnie dobrej kondycji to możesz połączyć treningi kulturystyczne z crossfitem. Bardzo ważne jest odpowiednie skomponowanie planu treningowego tak, aby nie zaniedbać regeneracji. Jest to bardzo ważne dla rozwoju siły i masy mięśniowej. Możesz posłużyć się następującym schematem: trening siłowy – trening crossfit – przerwa – trening siłowy – przerwa – trening crossfit – przerwa.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Na pierwszym treningu crossfitowym wykonujemy WoD skupiający się na wytrzymałości. Mogą to być interwały i dynamiczne ćwiczenia – zarzuty, rwania, swingi, air bike itp. Drugi trening crossfit powinien skupiać się na sile. W ten sposób zadbamy o każdy aspekt wytrenowania, przy jednoczesnym uwzględnieniu celów sylwetkowych.
Sprawdź także: Jak zacząć trenować crossfit? Najlepsze ćwiczenia crossfitowe
Podobne artykuły:
- Trening crossfit WOD – przykładowy plan treningowy crossfit WOD
- Trening wytrzymałościowy – plan treningu na wytrzymałość
- Sporty walki i siłownia jednego dnia? Jak połączyć siłownię i sporty walki?
- Najlepszy plan treningowy góra-dół dla początkujących na 2 i 4 dni w tygodniu
- Kompleksy sztangowe – na czym polegają, przykładowe plany treningowe
- Trening crossfit – jak mierzyć postępy treningu crossfit?
- 50 podciągnięć w jednej serii
- Wstępne zmęczenie mięśni na siłowni – czy warto je wykonywać?