Wszystkie działania jakie podejmujemy są kontrolowane przez nasz umysł. Emocje, ambicja lub rezygnacja z jakiegoś celu jest determinowana przez nasz rozum. Oczywiście końcowy sukces jest uzależniony od naszych umiejętności w danej dziedzinie. Natomiast bez odpowiedniego podejścia mentalnego, nasz talent i umiejętności mogą okazać się niewystarczające.
Czym jest trening mentalny w sporcie?
Trening mentalny w sporcie to stosunkowo nowa ale dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która ma wpływ na nasz sukces sportowy. Obecna profesjonalizacja sportu sprawia, że zawodnicy muszą zadbać o każdy element. Nie tylko trening na boisku, hali czy siłowni, dieta lub suplementacja ma wpływ na końcowy wynik. Włączenie treningu mentalnego do swojej rutyny sprawi, że dużo lepiej podejdziesz do meczu lub zawodów.
Trening mentalny skoncentrowany jest na odpowiednim podejściu do decydujących momentów w życiu sportowca. Wysokie oczekiwania, wątpliwości co do swojej dyspozycji, stres lub po prostu słabsza forma sportowa wpływa na nasze przygotowanie mentalne.
Psychologia sportu to dziedzina nauki, która ma za zadanie przygotować Cię na trudy związane z daną dyscypliną.
Czytaj także: Stres przed zawodami – 5 wskazówek jak sobie radzić ze stresem
Jakie korzyści daje trening mentalny w sporcie?
Techniki treningu mentalnego mają za zadanie ograniczyć stres w życiu sportowca. Nie jest tajemnicą, że stres potrafi sparaliżować w kluczowych momentach dla sportowca. Każde słabe zagranie lub występ w zawodach wpływa negatywnie na psychikę zawodnika.
Elementy treningu mentalnego są w stanie poprawić odporność psychiczną i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważne jest korzystanie z usług fachowca z dziedziny psychologii sportu, ponieważ każdy z nas w inny sposób przeżywa i radzi sobie ze stresem.
W momencie, gdy zdamy sobie na czym polega trening mentalny i jakie niesie ze sobą korzyści to:
- dużo lepiej poradzimy sobie z napięciem przed startem lub meczem,
- osiągniemy wyższy poziom koncentracja uwagi,
- osiągniemy wyższy poziom własnej skuteczności w danej dyscyplinie,
- opanujemy zdolność komunikacji z trenerami lub innymi partnerami z zespołu.
Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których otrzymujesz stały, nielimitowany kontakt z trenerem i możesz zadać pytanie i wyjaśnić wątpliwości – zawsze otrzymasz odpowiedź.
Jak ćwiczyć mentalność w sporcie?
Trening mentalny możemy wykonać na wiele sposobów. Już sama analiza przyczyn swojego zachowania może być pierwszym krokiem w treningu mentalnym. Problem polega na tym, że nie każdy jest w stanie wyciągnąć właściwe wnioski związane z myślami pojawiającymi się w naszej głowie. W tym momencie może Ci pomóc trening mentalny polegający na odpowiednich ćwiczeniach psychologicznych. Każda praktyka, która wpływa na rozładowanie stresu lub poprawia stan psychiczny może być elementem treningu mentalnego.
Większość profesjonalnych sportowców korzysta z usług trenera mentalnego. Jest to osoba wykształcona w dziedzinie psychologii sportu. Specyficzny rodzaj stresu i presji ciążącej na wysokiej klasy sportowców sprawia, że trener mentalny jest w dzisiejszych czasach tak samo istotny jak dietetyk lub trener przygotowania motorycznego.
Możemy wyróżnić także konkretne techniki treningu mentalnego jak np. trening Jacobsona lub trening autogenny Schultza. Pierwszy polega na tzw. progresywnej relaksacji mięśni, a drugi na wywoływaniu autosugestii, która wywołuje stan zbliżony do medytacji. Jeśli chcesz poznać tajemnice treningu mentalnego we własnym zakresie to warto przeczytać praktyczny podręcznik psychologii sportu. Jest to książka, dzięki której poznasz trening mentalny od praktycznej strony.
Jak wygląda trening mentalny?
Wiele osób w dalszym ciągu nie wie czym jest trening mentalny, ponieważ ciągle jest to nowe zjawisko w szeroko pojętej aktywności fizycznej. Trening mentalny ma za zadanie poprawiać nasze nastawienie i umiejętności mentalne. Efektem tego jest poprawa osiągnięć sportowych
Jak się okazuje umiejętności społeczne i mentalne zawodnika mogą być poddawane ciągłemu treningowi, podobnie jak siła czy kondycja fizyczna. Zarówno wynik sportowy zawodnika jak i jego życie prywatne ma znaczący wpływ na podejmowane działania i zdrowie psychiczne. Z tego powodu warto korzystać z ćwiczeń mentalnych.
Czytaj także: 12 wskazówek jak zwiększyć koncentrację
Czym się charakteryzuje dobry trener mentalny?
Warto zauważyć, że sportowcy to stosunkowo wąska grupa osób, która spotyka się ze specyficznymi warunkami z zakresu psychologii. Dobry trener mentalny musi przede wszystkim rozumieć problemy osób, które spotykają się z presją sportową. Trener mentalny powinien posiadać wiedzę z zakresu psychologii mimo, że dobry psycholog nie zawsze musi być dobrym trenerem mentalnym.
Znajomość specyfiki danej dyscypliny sportu może być bardzo przydatne w pracy trenera mentalnego. Jeśli trener mentalny nie zna ograniczeń i stresorów danej aktywności fizycznej, prawdopodobnie ciężko będzie mu zidentyfikować przyczynę konkretnego problemu.
Jednym z głównych czynników, które charakteryzują dobrego trenera mentalnego jest indywidualne podejście.
Każdy z nas jest inny i w inny sposób radzi sobie w danych warunkach wywołujących działania psychologiczne. Przykładowo, jeden zawodnik może odbierać stres paraliżująco, a jeszcze inny motywująco. Co więcej poziom tego stresu być zupełnie inny i na różnym podłożu. Rolą dobrego trenera mentalnego jest właściwe zidentyfikowanie problemu i podjęcie działań w celu znalezienia rozwiązania.
Jak długo warto korzystać z treningu mentalnego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest zero – jedynkowa. Dobrym czasem, by rozpocząć trening mentalny jest moment, w którym odbieramy dany sport, w którym się realizujemy jako zobowiązanie względem swojej osoby. To zobowiązanie może generować napięcie w postaci stresu. Im wyższy poziom sportowy, tym większe oczekiwania i większe ograniczenia można spotkać na swojej drodze.
Młodzi sportowcy powinni korzystać z treningu mentalnego niezależnie od tego czy szybko osiągnęli sukces, czy doszli do ściany, która jest dla nich ograniczeniem. Stosunkowo szybki sukces może negatywnie odbić się na psychice stanowiąc swojego rodzaju pułapkę. “Boleśniej spada się z wysokiego konia“. Z kolei niepowodzenia u młodego sportowca mogą zostać pokonane dzięki treningowi mentalnemu.
Działania związane z treningiem mentalnym powinniśmy wykorzystywać w czasie całej kariery zawodnika. Może to być pewnego rodzaju prewencja i zachowanie spokoju swojego umysłu. Na każdym etapie kariery sportowej możemy spotkać trudności, które mogą zostać pokonane za sprawą treningu mentalnego.
Czy trening mentalny jest tylko dla sportowców?
Trening mentalny jest popularny przede wszystkim w gronie profesjonalnych sportowców. Nie oznacza to jednak, że korzyści płynące z tego typu praktyk wyciągną jedynie profesjonaliści.
Każdy z nas w różnym stopniu spotyka się ze stresem i ograniczeniami, które mają podłoże psychologiczne. Wiele osób odnajduje analogizmy między karierą sportową, a karierą zawodową. Oczywiście osoby uprawiające sport amatorsko nie muszą korzystać z tych samych działań co profesjonalni sportowcy. W zupełności wystarczy chociażby poszczególne elementy treningu mentalnego takie jak:
- podtrzymywanie motywacji,
- zwiększanie pewności siebie,
- trening wyobrażeniowy,
- umiejętność zarządzania czasem.
Dzięki treningowi mentalnemu możemy stać się silniejsi i bardziej odporni psychicznie, co może być pomocne w codziennym życiu.
Podobne artykuły:
- Wypalenie w sporcie – czym jest i jak sobie z nim radzić?
- Stres przed zawodami – 5 wskazówek jak sobie radzić ze stresem
- Jak wybrać odpowiedni klub i trenera w sportach walki?
- 9 sposobów jak zbudować silniejszą psychikę do treningów
- Trening somatyczny – czym jest i na czym polegają ćwiczenia somatyczne?