Kształtowanie sylwetki to dość długi i mozolny proces. Po początkowej dawce motywacji pojawia się zwątpienie i brak chęci do dalszych treningów. Jest to bardzo ważny moment i dotyczy praktycznie każdego. Musisz w tym momencie znaleźć dodatkowy bodziec, który w dalszym ciągu będzie prowadził Cię do celu. Niestety większość osób rezygnuje już przy pierwszym niepowodzeniu. Jak pokonać zjawisko braku motywacji?
Jak zmotywować się do treningów?
Sama chęć regularnych ćwiczeń podyktowana jest jakąś motywacją. Największą wartość w odniesieniu do regularnych treningów ma motywacja wynikająca z wewnętrznego przekonania. Jeżeli cel związany z aktywnością fizyczną wynika z Twojej własnej chęci, to istnieje większe prawdopodobieństwo wytrwania w postanowieniu, niż chęć zmiany wynikająca z presji otoczenia.
Aby wyzwolić motywację wewnętrzną, musisz pomyśleć co chcesz osiągnąć poprzez regularne ćwiczenia. Może to być zwiększenie siły lub przebiegnięcie maratonu.
Innym celem może być z kolei poprawa:
- sylwetki,
- kondycji,
- sytuacji zdrowotnej.
Musisz precyzyjnie określić jaki cel chcesz osiągnąć i co sprawi Ci satysfakcję. Badania pokazują, że po rozpoczęciu realizacji celu, mało kto jest w stanie w nim wytrwać. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim nie porównuj się do innych. Każdy z nas ma inne tempo osiągania efektów, to że ktoś szybciej chudnie, bądź szybciej buduje siłę, nie oznacza, że robisz coś źle.
Ciesz się z własnego progresu. Nie zniechęcaj się po niepowodzeniach. Jeśli odpuścisz trening lub złamiesz założenia diety, nie oznacza, że cała praca poszła na marne. Wykonanie zaległego treningu jest możliwe kolejnego dnia. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zmotywować się do ćwiczeń w słabszy dzień.
Sposób 1 – Wyznacz sobie osiągalny cel
Jest to sposób, który pozwoli zmotywować się do ćwiczeń w dłuższym okresie czasu. Ludzie mają tendencje do narzucania sobie zbyt dużych celów w krótkim czasie. W efekcie nasz zapał gaśnie i rezygnujemy z dalszej aktywności fizycznej. Kluczem są stopniowe postępy.
Zakładaj osiągalne cele. Możesz spróbować podzielić główny cel na kilka mniejszych, łatwiejszych do osiągnięcia. W ten sposób łatwiej zauważysz, że idziesz w dobrą stronę.
Sposób 2 – notuj swoje postępy
Jest to dobra metoda na zauważenie progresu, możesz notować efekty różnych ćwiczeń. Prowadź notes ze swoimi wynikami i notuj w nim każdy trening. Na koniec miesiąca możesz zobaczyć efekty każdego wykonanego treningu i ocenić jak duży progres zrobiłeś w ostatnim czasie. Efekty są czymś co najbardziej motywuje do dalszej pracy. Z czasem aktywność fizyczna stanie się nawykiem.
Sposób 3 – Stwórz plan treningowy
Niezależnie od tego czy ćwiczysz na siłowni, w domu lub na świeżym powietrzu to plan treningowy jest czymś co pozwoli Ci łatwiej osiągnąć cel.
Jeżeli chcesz poprawić kondycję, stracić lub zyskać kilka kilogramów, to powinieneś przygotować plan treningu na cały najbliższy okres.
Możesz zaplanować obciążenia i czas lżejszych treningów.
Dzięki temu, że posiadasz plan treningowy, to łatwiej przygotować się do każdego treningu, zauważyć progres lub ewentualną przyczynę braku progresu.
🛒Jeśli masz problem z ułożeniem rozpiski skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy ułożą dla Ciebie indywidualny plan dietetyczno-treningowy Budujmase.pl
Chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan treningowo-dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem raźniej i łatwiej o dobrą motywację 🙂
Sposób 4 – Rób sobie nagrody za ciężką pracę
Wykonywanie treningów często kojarzy się z przestrzeganiem diety, poświęceniem dużej ilości czasu lub rezygnacji z przyjemności. Co jakiś czas możesz nagrodzić się “małą przyjemnością” w postaci ulubionego posiłku w gronie przyjaciół.
Nagrodą może być naprawdę wszystko co sprawia Ci przyjemność i na co masz ochotę. Niektórych uszczęśliwiają rzeczy materialne. Prezentem dla samego siebie mogą być buty lub nowy strój. Warunkiem jest wykonanie każdego treningu, który miałeś zaplanowany w danym miesiącu.
Sprawdź także: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal
Sposób 5 – Rozbijaj trening na części
Powracając do treningów lub będąc osobą początkującą warto dzielić treningi na krótsze sesja. Pozwoli to utrzymać motywację na dłuższy okres czasu. Na przykład wykonaj trening siłowy, a cardio na rowerze stacjonarnym zaplanuj na kolejną sesję treningową.
Jest to świetny sposób jeśli jesteś zapracowany. Nawet 30 minut treningu jest lepsze niż zaprzestanie aktywności. Regularność jest kluczowa, niezależne od tego czy budujesz masę albo tracisz zbędne kilogramy.
Sposób 6 – Złóż obietnicę bliskiej osobie
Taki rodzaj zobowiązania wymusza na Tobie wywiązanie się z założeń. Może to być nawet rodzaj zakładu. Satysfakcja z osiągnięcia celu będzie wtedy podwójna. W chwili zwątpienia ciężko będzie zrezygnować z treningu lub złamać dietę. Bliskiej osobie zależy na Twoim celu podobnie jak Tobie. W trudnych chwilach będzie Cię ona motywować do dalszej pracy.
Czytaj także: Periodyzacja treningu – co to jest i na czym polega?
Podobne artykuły:
- Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?
- Jak nie odpuścić? Jak wytrwać w treningowych postanowieniach?
- Jak znaleźć wewnętrzną motywację do działania?
- 8 wskazówek jak dotrzymać postanowień noworocznych
- Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?