WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieżnia na siłowni – trening siłowy a bieganie na bieżni

bieżnia trening bieganie

Na całym świecie ludzie uprawiają bieganie jako sport, który jest rozwiązaniem praktycznie dla każdego. Spowodowane jest to tym, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu, super techniki czy talentu aby móc wykonywać go z powodzeniem, czerpać z niego radość oraz efekty zdrowotne. Bieganie jest bardzo naturalną formą ruchu dla człowieka. Niestety kiedy za oknem zaczyna robić się szaro i ponuro, a dni stają się coraz krótsze wiele osób rezygnuje z biegania na zewnątrz. Wtedy z pomocą przychodzi dostępna na siłowniach bieżnia elektryczna. W jaki sposób na niej trenować, jakie może przynieść efekty oraz dla kogo jest przeznaczona?

Bieżnie elektryczne posiadają wiele zalet przez co są bardzo popularne w klubach fitness. Wykorzystuje się je głównie do treningu cardio, który sam w sobie przynosi korzyści w postaci chociażby utraty tkanki tłuszczowej czy wzmocnienie układu krążenia. Jednak sprzęt sportowy tego typu może być z powodzeniem używany przez biegaczy jako alternatywa do wybiegań w terenie, a także przez sportowców innych dyscyplin jako uzupełnienie ich sesji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jakie możliwości treningowe stwarza bieżnia.

Bieżnie elektryczne na siłowni – czy warto z nich korzystać?

Bieganie na bieżni ma swoich przeciwników oraz zwolenników, wszyscy jednak od czasu do czasu decydują się na takie rozwiązanie. Jako argumenty przeciw wymienia się monotonię biegania w miejscu ze wzrokiem utkwionym w jeden punkt. Oraz brak obcowania z naturą i dotlenienia organizmu. Dla wielu osób bieganie ciągle po jednowymiarowej “trasie” bez wzniesień, zmian ukształtowania terenu oraz jednostajnym tempem jest zwyczajnie nienaturalne i trudne.

Argumentami za jest możliwość korzystania z niej niezależnie od pogody, wygoda i dobra amortyzacja pozwalająca oszczędzić kolana, które cierpią między innymi podczas biegania po chodniku. Dla wielu osób monotonia nie stanowi problemu, ponieważ w trakcie treningu słuchają muzyki, podcastów, bądź oglądają filmy.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Czy warto korzystać z bieżni? Jeśli mielibyśmy wybierać pomiędzy bieganiem na niej, bądź wcale to odpowiedź jest prosta. W przypadku biegaczy oraz sportowców również znajduje zastosowanie w konkretnych okresach przygotowawczych i sytuacjach. Śmiało można zatem odpowiedzieć, że warto.

Czytaj także: Jak biegać na bieżni?

Bieżnia na siłowni – zastosowanie

Istnieją dwa podstawowe rodzaje bieżni:

  • bieżnie elektryczne – które umożliwiają ustawienie takich parametrów jak prędkość, kąt nachylenia, a nawet program ćwiczenia uwzględniający podbiegi, czy interwały;
  • bieżnie magnetyczne (inaczej mechaniczna) – pas biegowy wprawiany jest w ruch za pomocą siły mięśni nóg. Jest często wykorzystywana do wykonywania sprintów oraz mocnych interwałów.

Mogą być one stosowane do wykonywania wybiegań w kontrolowanym, stałym tempie. W zależności od nachylenia można wykonywać na niej także lżejsze, bądź mocniejsze podbiegi w celu treningu mocy biegowej. Korzystają z niej biegacze w okresie zimowym aby pozostać w formie kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają aktywności na zewnątrz. Zawodnicy crossfit często włączają sprinty w swoje obwody treningowe, a sportowcy wytrzymałościowi korzystają z niej w ramach elementu treningu. Jest to wygodne, ponieważ umożliwia wykonanie ćwiczeń siłowych oraz cardio w jednym miejscu.

Podstawowym zastosowaniem jakie mają bieżnie elektryczne jest jednak trening cardio nastawiony na redukcję tkanki tłuszczowej.

🛒 Bieganie na bieżni to jedno, a trening siłowy drugie. Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz swoją indywidualną rozpiskę!

plany - rejestracja

Zalety ćwiczenia na bieżni

Zaletami ćwiczeń na bieżni jest między innymi fakt, że można ją ustawić według swoich preferencji i dowolnie zmieniać tempo oraz kąt nachylenia w trakcie biegu czy też chodu.

Dodatkowo bieżnie elektryczne umożliwiają:

trec beta-alanina na wytrzymałość
  • poprawę kondycji;
  • redukcję tkanki tłuszczowej;
  • zwiększenie pojemności płuc;
  • umożliwienie wykonywania treningu cardio w każdym wieku;
  • wzmocnić mięśnie oraz układ krążeniowy w tym serce.
Kup Trec Beta Alanine w sklepie Budujmase.pl

Wyższy poziom wytrenowania aerobowego zmniejsza ciśnienie krwi oraz obniża poziom trójglicerydów i złego cholesterolu dlatego ten rodzaj wysiłku o umiarkowanej intensywności jest szczególnie polecany osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Po co biegać na bieżni?

Po co biegać na bieżni skoro można wyjść na zewnątrz i jednocześnie obcować z naturą oraz poznawać okolicę? Można na to pytanie odpowiedzieć w stosunkowo prosty sposób. Przede wszystkim dlatego, że jest wygodna i bezpieczna. Nie zawsze mamy możliwość udać się w ciekawe miejsce do biegania. Bieganie po asfalcie czy też chodniku obciąża również stawy, a ruchliwa okolica sprawia, że musimy stale być czujni. Światła i przejścia dla pieszych zwalniają nas i zmuszają do zatrzymań. Biegając na bieżni nie mamy takich problemów.

Doskonale nadaje się także do użytku domowego. Wiele osób chodzi jednak na siłownię i wyłącznie biega, ponieważ ma to również wymiar społeczny i pozwala im zrelaksować się oraz utrzymać postanowienia dotyczące poprawy sylwetki, zdrowia czy też zrzucenia kilku kilogramów.

Trening aerobowy

Czy bieżnia elektryczna przeszkadza w treningu siłowym?

Bieżnia elektryczna nie przeszkadza w wykonywaniu treningu siłowego. Często można zaobserwować osoby trenujące siłowo, bądź sylwetkowo jak biegają po treningu, bądź w formie rozgrzewki przed nim. Bieżnia stanowi zatem uzupełnienie treningu siłowego i umożliwia urozmaicenie swoich sesji.

Cardio na bieżni a budowanie masy mięśniowej

Cardio na bieżni nie przeszkadza w budowaniu masy mięśniowej. Wręcz przeciwnie sprawia, że wzmacniamy serce i wspomaga modelowanie sylwetki. Warto zwrócić uwagę aby podczas okresu masowego sesje aerobowe wykonywać w dni wolne od ćwiczeń na siłowni.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Wykonywanie sprintów na bieżni pozwala także na mocny wyrzut testosteronu. Warto wiedzieć, że ten rodzaj wysiłku powoduje podniesienie poziomu męskiego hormonu w takim samym stopniu jak ciężkie przysiady, czy martwe ciągi. Bieżna może zatem stanowić także formę alternatywy dla ćwiczeń siłowych podczas kontuzji.

Przeczytaj również: Interwały na bieżni – przykładowy trening HIIT

Dla kogo bieżnia na siłowni?

Trening z wykorzystaniem bieżni przeznaczony jest dla każdego. Można korzystać z niej jako element rozgrzewki pozwalający podnieść temperaturę ciała. Sprawdzi się również jako opcja na cool down po ćwiczeniach. Można włączyć ją jako integralną część treningu, po przez wykonywanie cardio po skończeniu ćwiczeń siłowych. Inną opcją jest korzystanie z niej w taki sam sposób jak podczas treningów cross, czyli jako części obwodu.

Czy na bieżni można tylko biegać?

Bieżnie elektryczne umożliwiają bieganie oraz chodzenie. Można jednak spotkać się także z wykorzystaniem jej jako specjalistyczny sprzęt sportowy w treningach sztuk walki. W Internecie można znaleźć wiele interesujących ćwiczeń nie będących bieganiem jakie można wykonać na bieżni. Są to chociażby ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Nachylenie pasa bieżni – jak dobrać poziom pod swój cel?

Kąt nachylenia regulujemy w zależności od swojego celu. Umożliwia to przygotowanie się między innymi do wspinaczek górskich i chodzenia pod górę. Trening siłowy biegowej oraz podbiegów. Im wyższe nachylenie tym bieg będzie bardziej wymagający co może się także przełożyć na ilość spalanych kalorii, co jest ważne podczas okresu redukcyjnego.

Nachylenie powinniśmy dopasować do swoich aktualnych możliwości. Zawsze możemy regulować je również w trakcie treningu.

Trening na bieżni: plan treningowy dla początkujących

plan treningowy

Początkowo należy wykonywać treningi trwające nie krócej niż 30min. Najlepiej w stałym tempie, bez zmienianie kąta nachylenia. Każda sesja powinna zostać poprzedzona rozgrzewką oraz zakończona lekkim rozciąganiem oraz rolowaniem.

  • Dzień pierwszy 5km tempem 8-10km h;
  • Dzień drugi przerwa;
  • Dzień trzeci 3km w szybkim tempie sięgającym 12-14km h
  • Dzień czwarty przerwa;
  • Dzień piąty 8-10km tempem 6-7km h;

Kolejne dwa dni powinny skoncentrować się na odpoczynku i regeneracji, dlatego warto jeden z nich poświęcić na rozciąganie i skorzystać przykładowo z masażu. Kolejnego dnia można włączyć aktywny wypoczynek na basenie, z uwzględnieniem sauny.

Dowiedz się również: Orbitrek czy bieżnia na siłowni?


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *