WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie a siłownia

hantle buty do biegania woda

Pogoda za oknem zachęca do wyjścia na dwór. Z tego powodu część ćwiczących woli pobiegać na świeżym powietrzu, niż zrobić trening na siłowni. Jaki wpływ mają na siebie obie aktywności? Jak ułożyć plan treningowy w którym znajdzie się zarówno trening siłowy, jak i biegowy? Sprawdźcie w artykule.

Co jest lepsze na odchudzanie bieganie czy siłownia?

Bieganie czy siłownia? Najlepiej wykorzystać dwie aktywności w jednym planie – taki zestaw gwarantuje stabilny i równomierny rozwój. Dlaczego? Trening wykonywany wyłącznie z ciężarami może przyczynić się do zwiększenia naszej siły, ale już nie koniecznie kondycji. Z kolei samo bieganie może okazać się degradacyjne dla naszych mięśni.

kreatyna

Z tego powodu warto połączyć oba rodzaje treningu, by czerpać z nich jak najwięcej korzyści i minimalizować ich negatywne skutki. Zadaniem kompleksowego treningu jest poprawa jakości życia. Chodzi tutaj o zwiększenie funkcjonalności i ułatwienie wykonywania codziennych czynności. Niejednokrotnie trzeba podnieść i przenieść coś ciężkiego – tu pomocny jest trening siłowy. Często zmuszeni jesteśmy do przemieszczania się – możliwości organizmu zwiększa właśnie trening biegowy. Jak zatem widać, siłownia i bieganie wpływają na odchudzanie.

Kup monohydrat kreatyny Trec Creatine Sport w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź także: 5 korzyści jakie daje bieganie na zewnątrz

Czy można łączyć bieganie z siłownią?

Trening kulturystyczny rządzi się swoimi prawami, więc cardio schodzi w nim na dalszy plan. Dla osoby która jednak pragnie po prostu dobrze wyglądać i świetnie się czuć, bieganie stanowi idealne uzupełnienie treningów na siłowni. Warto jest więc dokonać podziału na dni biegowe i siłowe.

W takim układzie można efektywnie trenować nawet 6 razy w ciągu tygodnia.

  • Naprzemiennie stosując różny rodzaj wysiłku, organizm ma wystarczająco czasu na regenerację. Jednocześnie dostarcza mu się ciągłych bodźców do rozwoju.
  • Mocny trening siłowy nie powinien być poprzedzony długim bieganiem.

W ciągu tygodnia można więc wykonywać treningi biegowe i siłowe. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać optymalne korzyści, które prowadzą do oczekiwanego efektu.

👉Rozgrzewka przed bieganiem

plany treningowe budujmase

🏋️Poznaj plany treningowo-dietetyczne Budujmase.pl i dołącz do grona zadowolonych podopiecznych🥗


Czy warto biegać przed treningiem siłowym?

zestaw dla biegacza

Bieganie przed treningiem siłowym stanowi najlepszą formę rozgrzewki. Już 10 minut truchtu przygotowuje ćwiczącego do mocnego wysiłku. Dłuższe bieg przed treningiem siłowym są zdecydowanie niewskazane, przez niepotrzebną utratę energii.

Oczywiście zdarzają się osoby, które potrafią pokonać, np. 10 kilometrów, a następnie wykonać pełny mocny trening siłowy. Jednak są to wyjątki, których celem najczęściej jest redukcja tkanki tłuszczowej. Wstępne zmęczenie wynikające z biegania – może obniżyć zapasy glikogenu i cukru we krwi. Tę energię lepiej jest wykorzystać w pracy z obciążeniem.

Kup Zestaw dla biegacza w sklepie Budujmase.pl
trec Endurance sport

Czy bieganie po treningu siłowym jest dobre?

Bieganie po treningu siłowym z całą pewnością jest trudniejsze niż przed nim. Dlaczego? Mięśnie i układ nerwowy jest zmęczony, dlatego organizm zwyczajnie domaga się odpoczynku.

  • Trening cardio po siłowni nie powinien trwać dłużej niż 30 minut.
  • Bieganie po siłowni jest jedną z najlepszych metod redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Po raz kolejny jednak wszystko uzależnione jest od reakcji organizmu. Kulturyści z całą pewnością nie będą biegać powyżej 30 minut – ze względu na zagrażający im katabolizm. Osoby skupiające się na bieganiu z kolei nie będą wykonywać długich treningów siłowych.
  • Bieganie po treningu siłowym może być świetnym uzupełnieniem planu na siłowni. Z całą pewnością wspomaga metabolizm, czyli tempo przemiany materii.
  • Często mówi się o tym, że trening cardio po siłowni – częściej niż 2 razy w tygodniu – może obniżyć przyrost masy i siły mięśniowej. Jeśli celem jest budowanie sylwetki, to najlepiej nie przesadzać z częstotliwością biegania po treningu z ciężarami.

Przeczytaj także: Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę

plany treningowe

Przykładowe ćwiczenia siłowe dla biegaczy

Czy biegacze powinni ćwiczyć siłowo? Oczywiście, że tak.  Trening oporowy pozwala im się skupić nad siłą mięśni. W końcu to siła maksymalna przekłada się na moc biegową. Trening na siłowni umożliwia także pracę nad dynamiką i przyśpieszeniem.

W ich przypadku liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Najważniejszymi ćwiczeniami siłowymi dla biegaczy powinny być więc ćwiczenia wielostawowe takie np. jak:

Te ćwiczenia z całą pewnością sprzyjają poprawie wyników biegowych. Trening siłowe pozwalają także na wzmacnianie core, czyli mięśni stabilizujących – ich większa sprawność potęguje możliwości biegowe.

Poznaj Atlas ćwiczeń BudujMase.pl – miejsce, które pomoże Ci w odpowiednim doborze ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe💪

mężczyzna biega rano

Bieganie a siłownia – podsumowanie

Bieganie a siłownia to w zasadzie trudny temat. Wiele osób ma wyrobione swoje zdanie, którego nie chcą zmienić. Pewne jest to, że każdy z nas inaczej będzie reagował na połączenie obydwóch treningów – dlatego opinie są podzielone. Warto pamiętać, że organizm ludzki przystosowany jest zarówno do wysiłku biegowego, jak i siłowego. Połączenie ich – w odpowiedniej proporcji – pozwala osiągać jeszcze lepsze rezultaty i efekty treningowe.

Czytaj także: Bieganie zimą – czy trening na mrozie jest zdrowy?


✒️Tekst został oryginalnie opublikowany 17.04.2018 i zaktualizowany dnia 29.11.2022 zgodnie z aktualną wiedzą



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *