Trening z ciężarem własnego ciała wraca ostatni do łask. Jest to niewątpliwie podyktowane jest prostotą i efektywnością. Nie potrzebujesz żadnego sprzętu,a by go wykonać, a jest doskonałym narzędziem do budowy mięśni. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto włączyć ćwiczenia z własnym ciałem do swojego planu treningowego. Na pewno pomogą one w zdiagnozowaniu słabych stron, które mogą blokować twój progres.
1. Twoje ciało jest doskonałym sprzętem
Wielu czołowych kulturystów włączało ćwiczenia z ciężarem własnego ciała do swoich treningów. Dziś panuje błędne przekonanie, że jeśli dane ćwiczenie nie zakłada przerzucenia tony żelaza, to jest to zwykła strata czasu. Oczywiście, że trzeba podnosić jakiś ciężar, aby zwiększać siłę, jednak nie oznacza to, że musi to być przedmiot. Twoje ciało może zapewnić bardzo duży opór. Przeciętny średnio sprawny człowiek powinien być w stanie wykonać przynajmniej 30 pompek i 10 podciągnięć na drążku. Jeśli tego nie potrafisz, powinieneś poważnie rozważyć trening kalisteniczny. Trening z własnym ciałem poprawia ruchomość, równowagę oraz rozwija naturalną, czystą siłę.
2. Ćwiczenia z ciężarem własnego ciała są świetne na spalanie tkanki tłuszczowej
Łatwo jest myśleć, że stajesz się silniejszy, nawet jeśli obwód Twojego pasa również rośnie. To oczywiste, że jeśli zwiększasz poziom masy to Twoja siła również rośnie. I obojętnie, czy będzie to masa tłuszczowa czy mięśniowa – progres siłowy będzie obserwowany. Innymi słowy, jeśli Twój poziom tkanki tłuszczowej jest większy niż ilość pompek jaką możesz zrobić, to stosunek siły do masy ciała jest bardzo niski. To znaczy nie mniej nie więcej niż tyle, że powinieneś schudnąć. Odstaw ego na bok i naucz się perfekcyjnie podstaw. Nieważne ile masz w martwym ciągu. Jeśli nie jesteś w stanie podciągnąć się 1 raz na drążku, nie jesteś silny!
3. Ćwiczenia z własnym ciałem diagnozują i poprawiają problemy z mobilnością
Wiele kalistenicznych ćwiczeń wymaga bardzo dobrej mobilności stawów niż ich odpowiedniki z ciężarem. Przysiad ze sztangą na karku w pełnym zakresie ruchu wymaga ponadprzeciętnej mobilności m.in.: bioder, stawów skokowych, odcinka piersiowego kręgosłupa. Jednak przysiad na jednej nodze przenosi nas na zupełnie inny poziom. Jeśli jesteś w stanie wykonać przysiad ze sztangą z ciężarem większym niż Twoja masa, a masz problem, aby zrobić przysiad na jednej nodze z niewielkim ciężarem, może oznaczać, że bark mobilności jest tutaj główną przyczyną.
Dodatkowo, inne ćwiczenia takie jak np. L-sit wymagają dużej elastyczności i siły na raz. Bardzo dużą zaletą tego typu ćwiczeń jest to, że pracując nad ich progresem rozwijamy słabe strony, czyli np. elastyczność i siłę.
4. Ćwiczenia z własnym ciałem rozwijają koordynację
Prawidłowe wykonanie przysiadu ze sztangą czy wyciskania wymaga niewątpliwie niemałej koordynacji, jednak jest to bez porównania przy ćwiczeniach takich jak stanie na rękach czy “ludzka flaga”. Podczas, gdy można nauczyć się poprawnej techniki pracy na sztandze w kilka tygodni, to opanowanie wielu ćwiczeń kalistenicznych trwa całe lata. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć naukę od skalowania tych trudnych ćwiczeń. W miarę rozwijania umiejętności, nauczysz się jak lepiej kontrolować swoje ciało i poprawić koordynację. Np.jeśli nie jesteś w stanie wykonać stania na rękach, możesz zacząć od utrzymywania równowagi przy ścianie i stopniowo zwiększać czas oderwania stóp od ściany.
5. Ćwiczenia z własnym ciałem wpływają korzystnie na stawy
Nawet jeśli masz silne mięśnie, istnieje ryzyko, że Twoje stawy są słabe. Jeśli zwykłeś trenować w pasach, opaskach na nadgarstki, kolana i innego tego typu sprzętach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje stawy są słabsze niż mięśnie. Niektóre osoby są w stanie dźwigać duże ciężary, a nie być w stanie zrobić kilku podciągnięć na drążku czy dipów, ponieważ czują ból w barkach czy stawach łokciowych. Jeśli podstawowe ćwiczenia sprawiają Ci ból, to coś jest nie tak z Twoimi stawami.
Na szczęście możesz je wzmocnić poprzez wykonywanie ćwiczeń z ciężarem własnego ciała w większej liczbie powtórzeń. Z powodu ich relatywnie niskiej intensywności i dużym czasie napięcia mięśni, wykonywanie ćwiczenia w przedziale 20-40 powtórzeń wpływa korzystnie na przepływ krwi do stawów, a tym samym poprawę ich stanu zdrowia.
Jeśli dipy to dla Ciebie za dużo, to staraj się wykonywać pompki z wąskim rozstawem dłoni, aby wzmocnić mięśnie naramienne i tricepsy. Jeśli będziesz w stanie zrobić 30 kontrolowanych pompek, zauważysz również, że Twoje stawy są w znacznie lepszej kondycji.
Podobne artykuły:
- Street workout – jak zacząć ćwiczyć?
- Ćwiczenia na mobilność – jak poprawić mobilność?
- Szybki trening pleców z ciężarem własnego ciała
- High pull up – wysokie podciągnięcia
- Air squat – przysiad
Wszystko pięknie, ale pisownia.. nie czepiam się ogólnie, ale przeczytaj chociaz raz zanim opublikujesz.