Trening nóg od zawsze lubi różnego rodzaju kombinacje mające na celu zaangażowanie do pracy inne mięśnie, ich bardziej dynamiczny rozwój, czy też odczucie mocnego zaangażowania mięśniowego kończyn dolnych. Jednym z urozmaiceń treningu nóg jest wykonywanie ćwiczeń jednonóż. Tego typu ćwiczenia są fantastycznym rozwiązaniem, które powinny być nie tylko urozmaiceniem, ale zagościć jako przodujące ćwiczenia w programie treningowym.
Trening nóg – dlaczego jedna noga zawsze jest silniejsza i lepiej rozbudowana?
Bycie “prawostronnym” lub “lewostronnym” jest jedną z cech gatunku ludzkiego. Obecnie, odsetek ludzi prawostronnych stanowi 90%. Wszystko to jest uzależnione od mózgu. Od najmłodszych lat człowiek kształtuje swoje ciało i cechy. Następuje wtedy wykształcenie się jednej z dwóch półkul mózgowych. Prawa półkula mózgu kontroluje lewą cześć ciała, a lewa półkula prawą. To decyduje w życiu codziennym, która strona ciała będzie częściej wykorzystywana, a przez to w pewnego rodzaju sposób trenowana. Naturalna jest dominacja jednej strony nad drugą w zakresie sprawności, mobilności i siły. Stanowi ona główną przyczynę asymetrii ciała. Jest to również jeden z najważniejszych powodów, dla którego powinno się wykonywać trening na pojedyncze kończyny.
Trening nóg – czy tylko przysiady?
Istnieje wiele rodzajów przysiadów – przysiady ze sztangą na karku, przysiady przednie, przysiady na Hack maszynie, czy też maszynie Smitha. Wiele odmian jednego ruchu, który nazywany jest „królem” treningu nóg, co podkreśla w wywiadzie Radosław Słodkiewicz. Jest to kompletne ćwiczenie, wspaniale rozwijające mięśnie kończyn dolnych. Jedynym mankamentem jest angażowanie podczas jego wykonywania wielu mięśni pośrednich. Przysiady są również bardzo kontuzjogennym ruchem, gdy są źle wykonywane.
Wykorzystanie w danym ćwiczeniu jednej kończyny pozwala na włączenie do pracy wielu innych, mniejszych mięśni, które mają wpływ na siłę oraz piękny, wyseparowany wygląd nóg. Ćwiczenia na pojedynczą nogę są trudniejsze w wykonaniu, a niejednokrotnie wykonują bardzo podobny ruch jak podczas przysiadu – z tym, że na jedną stronę. Dlatego ćwiczenia na jedną nogę powinny wykonywać osoby, które mają problem z wykonaniem np. przysiadu. Może okazać się to pomocne w rozciągnięciu, stabilizacji, mobilności. Trening na jedną nogę zapewnia przede wszystkim zrównoważony rozwój siły i masy mięśniowej zarówno mięśni dwugłowych, jak i czworogłowych uda.
Przykładowe ćwiczenia na pojedynczą nogę
Początkowo może wydawać się, że tych ćwiczeń jest niewiele. Lecz to tylko pozory. Wystarczy poruszyć kreatywność. Przykłady ćwiczeń:
– wejścia na skrzynię z hantlami w rękach lub sztangą/powerbagiem na karku
– zakroki
– przysiad na jednej nodze (ćwiczenie wymagające bardzo dobrej mobilności i stabilności)
– martwy ciąg na jednej nodze tzw. „zbieranie grzybów”
– wypychanie na suwnicy poziomej jednonóż
– wyprosty nogi siedząc na maszynie
– uginanie nogi do pośladka leżąc lub stojąc
– wymachy nogi w tył z wykorzystaniem wyciągu dolnego
– wypychanie sztangi maszyny Smitha w podporze przodem (tyłem do sztangi wykonując wykop)
– odwodzenie nogi na bok z wykorzystaniem wyciągu dolnego
– wpychanie stopnia na płaszczyźnie pionowej
– wykroki z hantlami lub sztangą na karku
– wznosy bioder leżąc tyłem z jedną nogą w podporze (druga noga wyprostowana skierowana ku górze)
– przysiady bułgarskie ze sztangą na karku lub przy użyciu maszyny Smitha
– podskoki na jednej nodze
– skoki na skakance jednonóż
– ciągnięcie sleda z obciążeniem
– przepychanie sleda z obciążeniem
Trening na pojedynczą nogę – podsumowanie
Wzorcem w każdego rodzaju sporcie siłowym czy sylwetkowym jest ogólna równowaga. Obejmuje ona:
– równowagę siłową
– równowagę koordynacyjną
– równowagę mobilności i rozciągnięcia
– równowagę wizualną, decydującą o walorach sylwetki
Te wszystkie cechy decydują o prawidłowym rozwoju ciała osoby trenującej. Wiele razy wspomina się o podejmowaniu wielu opcji treningowych i o wszechstronności. Należy o tym pamiętać.
Podobne artykuły:
- 4 najlepsze treningi na nogi
- 6 skutecznych treningów na rozbudowę nóg
- 5 treningów na nogi dla początkujących podczas budowania masy
- Trening nóg 2 razy w tygodniu – zbuduj potężne nogi
- Zakroki na maszynie Smitha