Proces redukcji tkanki tłuszczowej i robienie rzeźby mają wiele cech wspólnych. W obu przypadkach chodzi głównie o to by spalić tkankę tłuszczową. Punkty wspólne dotyczą głównie podejścia do diety, która musi opierać się o ujemny bilans kaloryczny, natomiast mamy zupełnie inne podejście do treningu na rzeźbę i treningu na redukcję.
Redukcja i rzeźba – jakie są różnice?
Trening na rzeźbę
- Trening na rzeźbę poza celem jakim jest spalanie tkanki tłuszczowej ma za zadanie utrzymanie jak najwięcej masy mięśniowej oraz uzyskanie tzw. definicji mięśniowej. Jest to rodzaj treningu siłowego, który kładzie nacisk głównie na cele sylwetkowe.
- Nie jest tak bardzo używany ciężar, konkretna liczba powtórzeń czy osiągnięcie wymaganych parametrów treningowych. Wypracowana sylwetka jest wyznacznikiem udanie przeprowadzonego procesu, w którym chodziło o zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej i definicji mięśni.
- Jest ważnym elementem przygotowań zawodników sportów sylwetkowych.
Trening na redukcję
- Trening redukcyjny jest nieco szerszym pojęciem, ponieważ jest wykorzystywany przez sportowców wielu dyscyplin (trójboistów, zawodników sportów walki), który muszą zrobić wagę na zawody, poprzez redukcję tkanki tłuszczowej.
Ilość masy mięśniowej i rzeźba w wymienionych przypadkach nie jest tak istotna, ponieważ nie odgrywa ona żadnej roli w uprawianej dyscyplinie. W tym przypadku trening siłowy służy poprawie poszczególnych parametrów jak:
- siła
- dynamika
- wytrzymałość mięśniowa
Trening na redukcję jest też wykorzystywany w pracy na siłowni z osobami trenującymi czysto rekreacyjnie, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i lepsze samopoczucie lub sprawność ciała. Rzeźba mięśni w tym przypadku nie jest głównym celem.
Czytaj więcej: Redukcja czy rzeźba? Sprawdź różnice między treningami
Trening na rzeźbę – zasady
Trening na rzeźbę to specyficzny okres czasu przygotowania ciała często na daną okoliczność jak zawody, sesja zdjęciowa lub inny cel, który wymaga osiągnięcia szczytu formy na dany moment.
Warto zaznaczyć, że bardzo ciężko utrzymać ponadprzeciętną rzeźbę mięśni przez dłuższy czas. Nasz organizm znajduje się w niekomfortowym dla niego stanie ze względu na małą dostępność energii.
W treningu na rzeźbę możemy wykorzystać kilka metod i zasad, które przyczynią się od lepszego efektu:
- większy zakres powtórzeń – 12 powtórzeń i więcej
- uwzględnienie metod zwiększenia intensywności treningu – super serie, serie łączone, dropsety itp.
- krótkie przerwy między seriami
Trening na rzeźbę powinien być intensywny pod względem zagęszczenia wysiłku na sesji treningowej. Stosujemy krótkie przerwy. Nawet 30 – 60 sekund, stosując metody intensyfikacji. Naszym celem podczas treningu na rzeźbę powinno być maksymalne zmęczenie mięśni i dostarczenie odpowiedniego bodźca w jak najkrótszym czasie.
O wiele częściej korzystamy z maszyn i ćwiczeń izolowanych niż wolnego ciężaru.
Po zakończonym treningu możesz wykonać sesję cardio, aby jeszcze efektywniej spalać tkankę tłuszczową.
Poznaj: 10 wskazówek jak szybko spalić tłuszcz i pokazać rzeźbę
Trening na redukcję – zasady
Trening na redukcję różni się nieco od treningu na rzeźbę pod kątem kilku aspektów. W treningu na redukcję operujemy na dużych ciężarach, większych niż podczas treningu na rzeźbę. Pozwala to na zachowanie większej siły, która jest istotna chociażby wśród zawodników trójboju siłowego.
Podczas treningu siłowego, gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej chodzi nam głównie o utrzymanie masy mięśniowej, wypracowanej w okresie, gdy budowaliśmy masę. Z tego względu, że definicja mięśni nie jest istotna nie ma konieczności stosowania metod zwiększenia intensywności ćwiczeń.
Natomiast sama dieta i ujemny bilans kaloryczny i obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej sprawi, że nasze mięśnie będą lepiej widoczne.
W treningu na redukcji możemy operować standardowym zakresem powtórzeń jak dotychczas. Dobór ćwiczeń powinien opierać się o użycie sztang i hantli. Warto natomiast nieco skrócić czas przerw. Jeśli jesteś gotowy, powinieneś rozpocząć kolejną serie ćwiczenia.
Trening na rzeźbę vs trening na redukcję
- Jak widać oba treningi różnią się przede wszystkim pod kątem celu mimo, że w obu przypadkach chodzi nam głównie o redukcję tkanki tłuszczowej. Różnice dotyczą przede wszystkim w stosowanych metodach treningowych.
- Punktem wspólnym jest podejście do diety, której założenia dotyczą ujemnego bilansu kalorii. Jest to najważniejszy element jeśli zależy nam na celu jakim jest rzeźba i redukcja tkanki tłuszczowej.
Do treningu dodaj kompleksową suplementację
W obu okresach warto zadbać również o kompleksową suplementację, która dostarczy Ci niezbędnej energii na treningu oraz uzupełni niedobory, które często występują podczas diety.
Jednym z najlepszych suplementów jest Redin. Jest to spalacz tkanki tłuszczowej, który zadba o efekty Twojej redukcji i sprawi, że rzeźba pojawi się szybciej, a ponadto dostarczy energii niezbędnej podczas ćwiczeń na siłowni. A co najważniejsze, razem z nim w pakiecie otrzymujesz 50-dniowy plan dietetyczny!
Odpowiednia praca na treningu siłowym jest tylko jednym z elementów poprawnej redukcji lub imponującej rzeźby. Swoją uwagę należy skierować dodatkowo na odpowiednio skomponowaną dietę i dobrze dobraną suplementację. W przypadku połączenia tych czynników możesz liczyć na najlepsze efekty.
Podobne artykuły:
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- 15 najlepszych ćwiczeń na rzeźbę
- Jak nie stracić mięśni na redukcji?
- Redukcja tkanki tłuszczowej zimą?
- Jak ułożyć plan treningowy?