Trening EMS to efektywny trening wykonywany z pomocą impulsów elektrycznych. W jego trakcie wykonuje się proste ćwiczenia bez obciążania stawów. Metoda treningowa jest stosunkowo nowa i innowacyjna. Pozwala na aktywację wielu grup mięśniowych jednocześnie. Dzieje się to przy wykorzystaniu impulsów elektrycznych wywołujących kontrolowane skurcze mięśni. Zyskuje on coraz większą popularność, ponieważ ludzie cenią sobie czas, który EMS może dla nich oszczędzić. Aparaty do elektrostymulacji mięśni znajdziemy obecnie w studiach treningów personalnych, siłowniach oraz salonach odnowy biologicznej. Czym jest trening EMS, na czym polega oraz dla kogo jest to korzystna metoda treningowa?
Aktywacja wszystkich partii mięśniowych jednocześnie, redukcja tkanki tłuszczowej oraz oszczędność czasu to główne zalety przemawiające za body electromyostimulation. Trening EMS jest bezpieczną formą treningu, która w stosunkowo krótkim czasie ma przynosić widoczne efekty. Przyjrzyjmy się dokładniej temu jak to wygląda w praktyce.
Trening EMS – co to jest?
Treningiem EMS nazywamy zestaw ćwiczeń, głównie z masą własnego ciała, podczas których osoba trenująca nosi specjalny kombinezon treningowy przesyłający impulsy elektryczne odbierane przez włókna mięśniowe.
Jest to połączenie technologii z wiedzą, rozwojem i treningiem funkcjonalnym. Taki rodzaj aktywności fizycznej umożliwia aktywację mięśni głębokich, szybszą redukcję tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Trening EMS jest stosowany przez osoby początkujące oraz zawodowych sportowców, których poziom sprawności fizycznej jest bardzo wysoki.
Zobacz: Trening EMS – co to?
Trening EMS – czym są prądy EMS?
Prądy EMS są to impulsy elektryczne generowane za pomocą specjalistycznego sprzętu, które mają za zadanie pobudzić mięśnie do pracy. Metoda jest bezinwazyjna, klinicznie przebadana oraz skuteczna. Prąd wykorzystywany do EMS jest w pełni bezpieczny, a cały trening odbywa się zazwyczaj pod okiem trenera. Korzystanie z tego sprzętu w warunkach domowych jest zalecana po wcześniejszych sesjach indywidualnych, które realizują studia EMS.
Wyróżniamy trzy rodzaje prądów EMS:
- o niskiej intensywności w przedziale 1-10Hz – stosowane do generowania stałego napięcia mięśni w dłuższym czasie, umożliwiają zwiększenie przyrostu masy mięśniowej, przyczyniają się do poprawy kondycji;
- o średniej intensywności 20-50Hz – umożliwiają szybkie skurcze mięśni, które zostają lepiej dokrwione i dotlenione. Są z nich również sprawniej usuwane zbędne produkty przemiany materii;
- o wysokiej intensywności 60-100Hz – wykorzystywane w treningowych masowych, zwiększają gęstość mięśni.
Na czym polega trening EMS?
Trening EMS polega na zastosowaniu elektrostymulacji przez co mięśnie pracują znacznie intensywniej niż jest to wstanie zapewnić zwykły trening. Dodatkowe skurcze powstające w odpowiedzi na stymulację prądem pozwalają na efektywny trening w krótszym czasie. Mówi się, że połączenie klasycznego wysiłku ze stymulacją daje najkorzystniejsze efekty, a 30 minut takiej aktywności odpowiada aż 4 godzinom klasycznego treningu.
Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonego trenera, który dobiera ćwiczenia do poziomu sprawności danej osoby. Trening EMS trwa tylko 20 minut, a w jego trakcie trenujemy zazwyczaj całe ciało. Sesje mogą jednak zostać także ukierunkowane pod konkretny cel, a nawet grupę mięśniową.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Jakie są efekty treningu z elektrostymulacją mięśni?
Do głównych zalet treningu EMS należą:
- redukcja cellulitu;
- poprawa siły mięśniowej;
- nie obciążanie stawów oraz kręgosłupa;
- krótki czas trwania sesji;
- poprawa sylwetki;
- skrócenie czasu powrotu do formy po urazie;
- wzmocnienie mięśni;
- poprawa wydolności.
Dla kogo przeznaczony jest trening EMS?
Pierwotnym przeznaczeniem treningu EMS była elektrostymulacja mięśni osób starszych niemogących uprawiać aktywności fizycznej aby nie obciążać stawów. Kolejną grupą były osoby po urazach i kontuzjach. Ostatnią natomiast cierpiące na zanik mięśni. Obecnie metoda jest powszechnie wykorzystywana w sporcie, gdzie przynosi wymierne efekty.
Elektrostymulator mięśni – opinie
Opinie na temat treningów EMS są zazwyczaj pozytywne. Osoby ćwiczące, zwłaszcza początkujące, doceniają krótki czas trwania sesji oraz fakt redukcji po treningowych bolesności mięśni, czyli tak zwanych DOOM’sów w stosunku do zwykłych sesji.
Wśród negatywnych opinii jakie można spotkać na temat electrical muscle stimulation są te mówiące o cenie. Sesje kosztują w przedziale od 100 do 200 złotych. Sprzęt do takiego treningu potrafi kosztować kilkanaście tysięcy. Na szczęście istnieją kompaktowe, przenośne urządzenia do treningu EMS w warunkach domowych, których koszt waha się w zakresie 2-6 tysięcy złotych.
Eksperci często podkreślają, że trening EMS nie jest wstanie zastąpić zwykłych sesji, a jego efektywność zostanie ograniczona po adaptacji. Wtedy trening przestanie dawać wystarczający bodziec do rozwoju mięśni. Według badań oraz przemyśleń ekspertów wykazuje się, że użycie impulsów elektrycznych jako zastąpienia klasycznych sesji nie będzie optymalne. Połączenie obu metod może jednak dawać świetne rezultaty.
Zestaw na siłownię
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- odżywka białkowa Trec Whey 100 700g
- kompleks witamin i minerałów Trec Multipack 60kaps.
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Skuteczność treningu EMS
Skuteczność treningu EMS jest potwierdzona badaniami. Ich wyniki są jednoznaczne w odniesieniu do poprawy wydolności tlenowej osób niemogących ćwiczyć pod dużym obciążeniem. Zauważa się również poprawę siły oraz istotne klinicznie zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej na skutek regularnych treningów. Według reklam światowego lidera w rozwoju technologii EMS firmy Miha Bodytec jedna sesja jest wstanie spalić znacznie więcej kalorii niż klasyczny trening i przyspieszyć metabolizm na dłuższy okres czasu. EMS wykazuje również olbrzymią skuteczność w dziedzinie fizjoterapii.
EMS to trening dla każdego?
Trening EMS reklamowany jest jako metoda treningowa dla każdego. Ma ona za zadanie uzupełnić specjalistyczne treningi w danej dyscyplinie i odciążyć nieco stawy. Efekty treningu EMS wydają się sugerować, że może to być świetna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem w równym stopniu co dla profesjonalnych sportowców.
Grupą docelową, dla której elektrostymulacja mięśni ma przynosić maksymalne korzyści są osoby zapracowane. Głównie prowadzące siedzący tryb życia, cierpiące na deficyt czasu i nie mogące pozwolić sobie na sesje przy wykorzystaniu tradycyjnych metod treningowych.
Zestaw na siłę
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Synergy 240g
- booster testosteronu Essensey Tribido Max 90kaps.
Przeciwwskazania dla treningu EMS
Trening EMS wykonywany pod kontrolą trenera z dostosowanym obciążeniem będzie bezpieczny w większości przypadków. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to forma ćwiczeń zalecana kobietom w trakcie ciąży, ponieważ nie badano wpływu elektrostymulacji mięśni na płód. Do istotnych przeciwskazań należą również:
- wszczepiony rozrusznik serca;
- cukrzyca;
- padaczka;
- nadciśnienie tętnicze;
- infekcje bakteryjne;
- gorączka i stany chorobowe;
- miażdżyca.
W pewnych przypadkach zaniku mięśni metoda EMS może być stosowana pod kontrolą lekarza, jednak w formie biernej.
Czy EMS może zastąpić klasyczny trening?
Według ekspertów zajmujących się treningami metoda EMS, czyli elektrostymulacja mięśni jest wstanie całkowicie zastąpić klasyczny trening w pewnych przypadkach. Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o osobie, która chce zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę na poziomie nieprzekraczającym amatora. Najczęściej jednak mowa o osobach po przebytych urazach, starszych oraz cierpiących na zaniki mięśniowe.
W momencie, kiedy komuś marzy się start w zawodach sportowych trening EMS może stanowić uzupełnienie podstawowych sesji treningowych. Będzie również doskonałą opcją w trakcie powrotu do zdrowia oraz formy po dłuższych przerwach od ćwiczeń. Nie ma jednak możliwości, co potwierdzają badania, by zapewnił stymulację wywołującą optymalną odpowiedź hipertroficzną dla osoby budującej mięśnie.
Podobne artykuły:
- Ile serii na biceps, plecy i triceps w tygodniu?
- Trening FBW w domu – na czym polega Full Body Workout w domu?
- Brazylijskie jiu jitsu – czy warto trenować?
- Trening FBW dla zaawansowanych – plan treningowy FBW
- Trening objętościowy – czym jest i jakie daje efekty?